Zatímco americký miliardář Elon Musk rozkresluje kolonizaci Marsu, vážený britský astronom lord Martin John Rees jeho plány označil za přehnané a nebezpečné. Na světovém vládním summitu v Dubaji upozornil, že Mars je nehostinná planeta. Pokud se tam někdy lidstvo vydá, bude to za účelem dobrodružství, nikoli stěhování.
„Žít na Marsu nebude vůbec jednoduché, má velmi nepřátelské prostředí. Myšlenka, že Elon Musk umožní milionu lidí založit kolonii na této planetě, je nebezpečnou deziluzí,“ opřel se Rees do váženého vynálezce a muže, který se s Jeffem Bezosem přetahuje o titul nejbohatšího muže světa. Informoval o tom web Sky News.
„Jediný důvod, proč se lidé vydávají do vesmíru, je hledání dobrodružství. Žití na Marsu by nebylo o nic lepší než život na jižním pólu nebo vrcholu Mount Everestu,“ doplnil astronom, kterého v Británii hostí Sněmovna lordů, horní komora parlamentu.
Do šéfa SpaceX se na konferenci pustil i americký astrofyzik Neil deGrasse Tyson, podle kterého Muskovo snění nemá vědecký základ. „Přepravit miliardu lidí na jinou planetu, aby mohla přežít katastrofu na zemi, to mi přijde nerealistické. Pokud chce někdo nazývat Mars domovem, musí ho přetvořit, změnit ho na Zemi,“ pronesl Tyson.
Podle něj by lidstvo mělo spíš než obydlovat jiné planety zachraňovat Zemi. „Je mnohem snazší udělat ze Země znovu obyvatelné místo než měnit prostředí na Marsu,“ dodal s tím, že je ale nadále zapotřebí pokračovat s průzkumem kosmu a hledáním nových výzev.
Raketou na Mars už za tři roky
Vesmírné plavidlo Starship z dílny společnosti SpaceX má přistát na Marsu už v roce 2024 a posléze na rudou planetu dopravovat lidi ze Země. Do byznysu s vesmírným turismem se mezitím pouští i společnosti Virgin Galactic a Blue Origin.
„Chtěl bych zemřít na Marsu,“ prohlásil Musk před novináři už v roce 2013. A svého snu se i přes námitky kritiků nehodlá pustit.