Vědci zkoumají ve vesmíru exoplanetu, která by mohla mnohé napovědět o budoucí kolonizaci jiných světů. Exoplaneta Gliese 486 b má totiž povrch tvořený horninami, a právě takové světy jsou pro budoucí obývání lidmi nutné. Její zkoumání by mohlo vědců pomoci pochopit život na takovýchto planetách.
Exoplaneta objevená již v roce 2004 se nachází zhruba 26 světelných let od Země. Oproti naší domovské planetě je zhruba třikrát větší. Exoplaneta pod jménem Gliese 486 b podle studie poměrně rychle obíhá svou domovskou hvězdu. Obíhá totiž kolem červeného trpaslíka, přičemž jeden cyklus trvá zhruba jeden a půl běžného dne na Zemi.
Vědci o této exoplanetě aktuálně hovoří jako o „Rossetské desce mezi planetami“. Podobně jako známý kámen z egyptské stély, který nesmírně pomohl rozluštit egyptské hieroglyfy, by totiž i Gliese 486 b mohla objasnit, jak by mohl fungovat život na podobných planetách.
Vzhledem ke vzdálenosti planety od Země je však možná kolonizace této planety naprosto v nedohlednu. Aktuálně by totiž k překonání, byť jen jediného světelného roku, za současných podmínek raketoplánům trvalo desítky tisíc let. Gliese 486 b má navíc podle vědců nyní průměrnou teplotu zhruba 430 °C.
Aktuálně se v souvislosti s kolonizací vesmíru hovoří především o Marsu či Venuši. Rudá planeta má sice pro obyvatele dobrý povrch, ale podmínky na planetě stále nejsou vhodné pro život. Povrch Venuše je pak zcela nehostinný, ale hovoří se o tom, že by v budoucnu mohly vzniknout „plovoucí města“ v atmosféře této planety. Ve sluneční soustavě by se rovněž daly kolonizovat některé z měsíců planet obíhající Slunce.
V budoucnu by kolonizace vesmíru mohla být daleko rozmanitější. Podle NASA je za hranicemi naší sluneční soustavy až 300 milionů světů, které by mohly být obyvatelné.