KOMENTÁŘ: Ovečkin má kritiku na párku a jel si zakopat do Moskvy. Capitals jen přihlíží

Od zakladatele PutinTeamu asi nemůžeme ani během války na Ukrajině čekat, že otočí a ruského vládce označí za vraha. Ale učinit malé velké gesto – odstranit konečně fotku s Vladimirem Putinem z Instagramu a nahradit ji třeba snímkem se Stanley Cupem – by snad nemusel být takový problém, ne? Místo toho slavný hokejista Alexandr Ovečkin vyrazil dělat reklamu fotbalovému Dynamu Moskva.

Jistě, Ovečkin mohl po letech prozřít, říct si pro sebe, že Putin není tím nejlepším kámošem, kterého si mohl vybrat. A ze strachu, aby sobě a své rodině v rodné zemi nezavařil, radši nic neříkat. Takzvaně držet hubu a krok. Tento zdrženlivější postoj je ochotný chápat i velký ruský kritik Jakub Voráček.

„Kdyby mělo hrozit nějaké nebezpečí mé rodině, vůbec si nedovedu představit, jak bych reagoval. Nedokážu správně okomentovat jeho postoj. Zásady by měl mít člověk jiné, než jaké vidíme u Ovečkina. Ale bůhví, jak by se dotklo jeho blízkých, kdyby otočil,“ vžíval se těžce do situace hvězdy a kapitána Washingtonu Capitals český útočník Columbusu.

Je jednoduché být zpovzdálí morálním majákem. Ale Ovečkin evidentně nemá strach, je prolezlý ruskou propagandou, věří, že Putin a spol. nejsou těmi špatnými v konfliktu s Ukrajinou. Jak si jinak vysvětlit, že i čtyři měsíce po začátku války má na Instagramu nastavenou profilovou fotku s prezidentem?

Kdyby ho jen trochu hryzalo svědomí, vizuální památku na jedno z mnoha společných setkání s Putinem odstraní. Vážně by se při uskutečnění tohoto decentního kroku nedoprovozeného žádným dalším prohlášením měl bát o bezpečí a pohodlí svých nejbližších? Odplaty? Spíš ne.

Ovečkin, Malkin, Isinbajevová, Pljuščenko

Jeden z nejlepších útočníků, které kdy NHL viděla, má na párku, že velká část nejen hokejového světa na něj tlačí, že by bylo vhodné odsoudit kroky největšího státu světa. Nebo aspoň poslat onu fotku do záhrobí.

Pouto mezi „Ovim“ a nejvyšším mužem Ruska je podle všeho pevné, nerozdělitelné. Není přehnané říci, že se oba roky přátelí. Před prezidentskými volbami v roce 2018 dokonce slavný hokejista založil jakési hnutí s názvem PutinTeam, které mělo za úkol politikovi vyjádřit podporu a pomoct mu obhájit mandát. Ke spolku „putinovců“ se mimochodem připojily další sportovní celebrity – Ovečkinův soupeř z NHL Jevgenij Malkin, skokanka o tyči Jelena Isinbajevová nebo krasobruslař Jevgenij Pljuščenko.

Že Rusko s Putinem v čele vítězovi Stanley Cupu nezačíná smrdět, bylo vidět naposledy o víkendu. Ovečkin podepsal speciální kontrakt na jeden přípravný zápas s Dynamem Moskva. Ne hokejovým, které ho vychovalo, ale fotbalovým. A tak se – v posezonním, respektive předsezonním období – vypravil do metropole, aby rozdával sportovní radost. Možná to nebyl jeho úmysl, ale všem tímto opět ukázal, že je i za vyhrocených okolností hrdý a oddaný Rus.

Zároveň ale nelze vinit jen Ovečkina. Kdo mu umožnil dát na fotbalovém trávníku v dresu Dynama gól, ukázat obrovskou sílu, celkově nabídnout moskevskému publiku neobvyklou podívanou? Těžko by si mohl střihnout jednorázové angažmá bez svolení Washingtonu.

Capitals ale berou celou záležitost tak, že by se museli postavit panu nedotknutelnému, hrající legendě klubu. Nechtějí dělat zle, navzdory tomu, že mnozí lidé nejen ve Spojených státech by jistě ocenili kritiku Ruska a zákaz Ovečkinových veřejných aktivit v této zemi. Organizace tímto dělá šrámy na svém vlastním mediálním obrazu. Fotka Putina na Instagramu byla podle informací stanice ESPN tématem v kancelářích Washingtonu. Klub si určitě uvědomoval, že směrem ven to není dobrý signál a s Ovečkinem o tom mluvil.

Ve svém přesvědčování ale zřejmě nebyl dostatečně důrazný. Nedupnul si. Dovedu si představit, že debata s velikánem končila neasertivními slovy: „Dobře, Sašo, nebudeme to řešit. Jestli tam tu fotku chceš dál mít, tak ji tam měj.“ A před nedávnem pak došlo na: „Jasně, jeď si zakopat do Moskvy. Žádnej problém.“

Tagy: