reklama

KOMENTÁŘ: Šance pro divoké druhy zvířat v cirkusech. Projde novela zákona na jejich ochranu?

Nejdřív se zdálo, že české cirkusy konečně vstoupí do 21. století. Ještě na podzim to totiž vypadalo, že se Ministerstvo zemědělství vyjádří pro zákaz využívání zvířat v cirkusech. Po nátlaku samotných cirkusů se ale na ministerstvu rozhodli, že do Poslanecké sněmovny poputuje jen návrh na zákaz drezury a vystupování nově narozených slonů a delfínovitých. Česko se tak nezařadí po bok jiných států, kde se rozhodli, že ke své zábavě a obohacení nemusí využívat zvířata.

reklama

Nejdřív se zdálo, že české cirkusy konečně vstoupí do 21. století. Ještě na podzim to totiž vypadalo, že se Ministerstvo zemědělství vyjádří pro zákaz využívání zvířat v cirkusech. Po nátlaku samotných cirkusů se ale na ministerstvu rozhodli, že do Poslanecké sněmovny poputuje jen návrh na zákaz drezury a vystupování nově narozených slonů a delfínovitých. Česko se tak nezařadí po bok jiných států, kde se rozhodli, že ke své zábavě a obohacení nemusí využívat zvířata.

Co je v současném zákoně

od r. 2004 zákaz využívat v cirkusech nově narozené primáty, ploutvonožce, kytovce (vyjma delfínovitých), nosorožce, hrochy a žirafy

- Co se přidalo do návrhu

zákaz drezury a vystupování nově narozených slonů a delfínovitých

licenční řízení pro veřejné vystoupení s vybranými druhy šelem a jejich rozmnožování za účelem veřejného vystoupení

❌ Co v návrhu chybí

zákaz drezury všech volně žijících (divokých) druhů zvířat

S takovou podobou zákona nemůžeme souhlasit. Nejenže zachovává, ale dokonce prohlubuje dvojí ochranu zvířat. Totiž stejné zvíře, jako je např. medvěd, má zákonem nastavené jiné podmínky chovu v cirkusu ve srovnání s podmínkami v soukromých chovech a zoologických zahradách. Zatímco po soukromých chovech a zoo se pro chov dvou medvědů vyžaduje venkovní výběh minimálně o 150 m2, pro stejné dva medvědy žijící v cirkusu zákon nestanovuje velikost venkovního výběh vůbec.

Navrhované vydávání licencí k veřejným vystupováním se šelmami je problematické samo o sobě. Zkušenosti ze zahraničí (např. z USA či Velké Británie) ukazují, že licencování nevede ke zlepšení podmínek zvířat v cirkusech. Naopak systém nebývá v praxi dobře aplikován a zároveň představuje významnou administrativní a finanční zátěž. To ostatně přiznává i důvodová zpráva k novele zákona, která uvádí, že „uvedené úkony jsou časově náročné a znamenají pro krajské veterinární správy nemalé finanční náklady zahrnující náklady na cestovné a příslušný podíl mzdových nákladů na provádění úkonů veterinárního dozoru.“

Kromě toho návrh zákona umožňuje cirkusům množit vybrané druhy šelem, sice jen „za účelem veřejného vystoupení”, ale i to je špatně. Ne každý jedinec se na drezuru a vystupování hodí. A tak se stále nechává prostor pro nekontrolovatelné množení vybraných druhů šelem. Přitom některé cirkusy se přímo chlubí úspěchy v množení kočkovitých šelem, které pak končí u soukromých chovatelů či neznámo kde. A navíc není důvod, proč by cirkusy neměly dodržovat stejná pravidla, která budou nově nastavená pro ostatní chovatele.

O nesmyslnosti zavedení licenčních řízení se snažíme přesvědčit Poslaneckou sněmovnu. Konkrétně usilujeme o to, aby byl ve druhém čtení zákona podán pozměňovací návrh, který zastaví zneužívání všech volně žijících (divokých) druhů zvířat v cirkusech (tedy např. tygrů, medvědů, lvů, zeber apod.). Novela zákona musí v Poslanecké sněmovně projít celkem třemi čteními. Pokud v posledním čtení Poslanecká sněmovna příslušný zákon včetně pozměňovacích návrhů schválí, musí ho schválit i Senát a posléze míří k prezidentovi na závěrečný podpis.

Okoukáno v cirkusu

Abychom přesvědčili poslance, že  zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech je konečně nutné zastavit, spustili jsme kampaň „Okoukáno v cirkusu”. Hlavním cílem kampaně je sběr podpisů pod výzvu předsedovi vlády - za zastavení zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech v ČR. Na plakátech kampaně je zobrazeno týrání na hračkách zvířátek.

Kampaň svým způsobem zneklidňuje a nutí zamyslet se, jak může návštěva cirkusu ovlivnit děti. Vážit si zvířete totiž znamená i respektovat jeho přirozené potřeby a snažit se o jeho ochranu v místě, které je mu vlastní. To rozhodně prostředí cirkusů není. Do světa jsme vyslali i video s herečkou Janou Strykovou.

A proč se rozhodla zapojit do kampaně? „Moc bych si přála, aby tento projekt přiměl lidi zamyslet se, jestli jejich dítě opravdu potřebuje vidět medvěda v sukýnce, slona s balónkem nebo lva proskakovat obručí. Jsem proti týrání zvířat.” V GALERII si můžete prohlédnout, které další osobnosti kampaň podpořily.

Jedeme v tom (skoro) všichni

Život divokých druhů zvířat v cirkusech zajímá stále více lidí. Už loni na podzim by podle reprezentativního průzkumu veřejného mínění od agentury Focus s rozšířením zákazu využívání zvířat v cirkusech na alespoň všechny volně žijící (divoká) zvířata souhlasilo 74 % občanů a občanek České republiky.

Nesouhlas s chovem a drezurou volně žijících zvířat v cirkusech vyslovuje 70 % respondentů a 81 % respondentů se domnívá, že zvířata žijící v cirkusech neprožívají srovnatelně hodnotný život jako ostatní příslušníci jejich druhu ve volné přírodě.

Podobně to vnímá i celá řada odborníků z řad vědců i veterinárních lékařů, např. MVDr. Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové; prof. MVDr. Zdeněk Knotek, CSc. Dipl ECZM – přednosta Kliniky chorob ptáků; plazů a drobných savců FVL FVU Brno; Mgr. Stanislav Lhota, Ph.D. – FTZ ČZU v Praze, ZOO Ústí nad Labem a Zátoka nosatých opic; RNDr. Milada Řeháková, Ph.D. – Tarsius, z. s., ale i například PhDr. Petr Fejk, bývalý ředitel ZOO Praha a další.

Česká republika není ve snaze o ochranu divokých druhů zvířat před zneužíváním v cirkusech  osamocena. Již 15 států v Evropě zastavilo

zneužívání divokých (či všech) druhů zvířat v cirkusech: Belgie, Bosna a Hercegovina, Estonsko, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Lucembursko, Makedonie, Malta, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovinsko a Srbsko. A není se čemu divit, vlády staví na řadě odborných studií a prohlášení, že cirkusy nejsou vhodná místa pro život volně žijících druhů zvířat.

Jak pomoci právě teď

Více informací naleznete na www.cirkusybezzvirat.cz a www.facebook.com/cirkusybezzvirat.

Připravila Svoboda zvířat (Anna Bernátková, Lucie Hemrová a Daniela Petržilková)

Hlavní zprávy

Vojtěchovo vánoční přikázání: Silvestr bez bujarých večírků a nákupy mimo špičku
Domácí

Vojtěchovo vánoční přikázání: Silvestr bez bujarých večírků a nákupy mimo špičku

Ministr Adam Vojtěch před vánočními svátky vydal 11 doporučení, jak bychom se měli o Vánocích a na silvestra chovat. Kromě již tradičních doporučení jako větrání místností, očkování či dodržování dostatečné vzdálenosti při nákupech jsou na seznamu i rady směrem k rodinným oslavám a firemním večírkům. Ministr doporučuje, aby se lidé pro tento rok bujarým novoročním večírkům vyhnuli a ty pracovní raději úplně odložili.

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka
Koronavirus

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka

Pandemie koronaviru ovlivnila péči také na gynekologických a porodnických odděleních. „Zdravotnický personál už je opravdu unavený. Vidíme mnohem víc neštěstí a cítíme bezmoc častěji než před rokem,“ vylíčila situaci lékařka Lucie Kavanová, která slouží v porodnicích ve Svitavách a Mostě a pracuje i na ambulanci v Litomyšli. Trombózy či zápaly plic nejsou u covid pozitivních pacientů žádnou výjimkou, informuje Deník.cz.

Jurečka zřejmě bude muset dočasně řídit ministerstvo zemědělství. Nekulovi brání covid
Politika

Jurečka zřejmě bude muset dočasně řídit ministerstvo zemědělství. Nekulovi brání covid

Pokud bude vláda premiéra Petra Fialy (ODS) jmenována již v příštím týdnu, bude dočasným řízením ministerstva zemědělství pověřen lidovecký předseda Marian Jurečka, který ve vládě povede ještě resort práce. Potvrdil to ve vysílání CNN prima NEWS. Důvodem je podle něj pozitivní PCR test kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), který bude muset být jmenován až po skončení izolace.

Na třetí dávku po pěti měsících. Přeočkování se nově vztahuje i na lidi nad 50 let

Lidé nad 55 a 50 let budou moci od 13., respektive 20. prosince dostat už po pěti měsících třetí dávku očkování proti nemoci COVID-19. Novinářům to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Stane se tak podle něj po dohodě s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a centrálním integrovaným řídícím týmem. V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let.

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb Pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

Nový Zéland chce zcela vymýtit kouření. Mladé generaci doživotně zakáže nákup cigaret

Nový Zéland plánuje zakázat všem obyvatelům, kteří jsou aktuálně mladší 14 let, kupovat cigarety. Na tom by zřejmě nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o doživotní zákaz. Věková hranice se přitom bude každý rok zvyšovat. Cílem kontroverzního návrhu zákona je učinit zemi do roku 2025 téměř nekuřáckou. V sousední Austrálii se dokonce mluví o úplném zákazu prodeje cigaret, informuje web Daily Mail.

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

Žádné výjimky pro těhotné a kojící. Očkování je pro ně doporučené, maminky přesto váhají

Na těhotné a kojící ženy se žádné výjimky v souvislosti s očkováním nevztahují a ani vztahovat nebudou. Pokud se nebudou chtít očkovat, bude se na ně pohlížet jako na neočkované a nečekají je ani žádné úlevy v souvislosti s PCR testy. Spekulace o tom, zda je pro ně očkování bezpečné, v těchto dnech definitivně ukončil současný i budoucí ministr zdravotnictví. Právě u těhotných a kojících se ale podmínky očkování často měnily, ženy tápou a řada z nich vakcínám stále nevěří.

reklama