reklama

Komentář: Vrací se zlatý věk boje proti pokusům na zvířatech? Už by bylo na čase

O pokusech na zvířatech se mluví často. Zdálo by se, že díky tlaku neziskových organizací vznikají zákony, které pokusy na zvířatech zakazují. Problémem však je, že se tyto zákony týkají jen pokusů kvůli kosmetice a drogerii. Ty však tvoří pouhá dvě procenta celkového objemu vivisekce. Naprostá většina pokusů je tak prováděna kvůli medicíně, zemědělství, armádě, ale i kvůli potravinám.

reklama

O pokusech na zvířatech se mluví často. Zdálo by se, že díky tlaku neziskových organizací vznikají zákony, které pokusy na zvířatech zakazují. Problémem však je, že se tyto zákony týkají jen pokusů kvůli kosmetice a drogerii. Ty však tvoří pouhá dvě procenta celkového objemu vivisekce. Naprostá většina pokusů je tak prováděna kvůli medicíně, zemědělství, armádě, ale i kvůli potravinám.

Když v roce 1903 lékař William Bayliss provedl před zraky šesti desítek studentů z Londýnské univerzity operaci na nedostatečně uspaném psovi, vzbudil odpor veřejnosti po celé zemi. Kritici vivisekce nechali o tři roky později zhotovit bronzovou sochu daného psa, která měla vybízet k zamyšlení nad nesmyslností a krutostí pokusů na zvířatech. Situace vyústila v několik konfliktů mezi oběma stranami sporu, až nakonec úřady v roce 1910 rozhodly o utajeném odstranění sochy. O pětasedmdesát let později byl vztyčen pomník, který původní sochu připomíná.

Pokusy na zvířatech zůstaly jedním z hlavních témat ochránců zvířat až do počátku nového tisíciletí. Nejznámějším iniciativám se dokonce podařilo několik laboratoří nadobro uzavřít. Připomeňme si například patnáctiměsíční kampaň za uzavření Shamrock Farm, největšího dodavatele primátů v Evropě, který musel v roce 2000 zavřít své brány. Nebo kampaň Stop Huntingdon Animal Cruelty (SHAC - Zastavte týrání zvířat v Huntingdonu) mířenou proti společnosti Huntingdon Life Sciences, největší smluvní laboratoři v Evropě. Nescházelo mnoho a i toto zařízení by muselo zavřít – na poslední chvíli se však zapojily banky i úřady a laboratoř zachránily. Třináct aktivistů vedoucích promyšlenou a organizovanou kampaň za ukončení nesmyslného týrání bylo nespravedlivě odsouzeno na několik měsíců až let odnětí svobody.

A jak bychom mohli zapomenout na 20. duben 1985, kdy osvoboditelé hlásící se k Frontě za osvobození zvířat odnesli z laboratoře Kalifornské univerzity v Riverside mládě makaka nesoucí jméno Britches. Tato pětitýdenní opička byla hned po narození odebrána své matce a výzkumníci jí sešili obě oči, aby mohli zkoumat behaviorální a nervový vývoj opic, kterým implantovali sonarové zařízení - to po několika minutách vydávalo vysoký tón. (Pokus měl být původně prováděn na slepých dětech, ale kvůli složitosti provedení se vědci rozhodli pro opice.) Britches našli osamocenou v kleci s obvazy na hlavě. Odvezli ji k pediatričce v důchodu a veterinárnímu očařovi, kteří dali malou opičku do kupy. Kromě toho zachránci v laboratoři zničili vybavení v hodnotě téměř sedmi set tisíc dolarů. Záznam z akce se pak dostal díky organizaci PETA na veřejnost a díky ní se změnila některá pravidla pro pokusy na zvířatech a několik studií bylo zcela zastaveno. A díky tomuto zásahu se jedna malá opička mohla v bezpečí azylu pro primáty dožít dvaceti let.

Dnes se hnutí znovu probouzí. Díky záběrům, které němečtí ochránci zvířat pořídili v laboratořích LPT víme, že krutost v laboratořích nikdy neustala. Jen se mnohem lépe skrývá. A je na čase, abychom před ní přestali zavírat oči. Každý rok je v laboratořích po celém světě k pokusům zneužito 115 milionů zvířat. Většina těchto pokusů však není „nutným zlem“, jak se nás snaží přesvědčit. Vědci tvrdí, že jsou nám mimolidská zvířata natolik podobná, že pokusy na nich jsou nám prospěšné. Pokud však zmíníte stres a bolest, které při pokusech prožívají, najednou obrátí a tvrdí, že jsou od nás odlišná. Pravdou však je, že mimolidská zvířata se od nás skutečně liší – dost na to, aby pokusy na nich byly neprůkazné, ale příliš málo na to, abychom jim upírali schopnost cítit bolest a strach. „Zjistil jsem, že 85 % všech dat získaných z experimentů na zvířatech je doslova vyhazováno oknem, protože nejsou k ničemu. Nejsou nikdy publikována, natož aby byla použita na pomoc lidem. Téměř celý zbytek těchto dat nebyl pro lidskou medicínu nikdy použitelný,“ shrnuje své zkušenosti Jerry Vlasak, traumatolog a jeden z nejhlasitějších odpůrců vivisekce.

Zapojit do hnutí za ukončení pokusů na zvířatech se můžete i vy. Žijte zdravě, jezte potraviny v bio kvalitě, dbejte na prevenci, nekuřte, nepodporujte firmy, které za pokusy na zvířatech platí, používejte certifikovanou kosmetiku. A v neposlední řadě: přidejte svůj hlas k těm, kdo bojují za ukončení těchto barbarských praktik v 21. století. Koneckonců podobná zařízení určená na chov „laboratorních“ zvířat i provádění pokusů na nich najdeme i u nás...

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch
Koronavirus

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Letní víkend Česko nečeká. Sobotní teplé počasí vystřídá déšť a silné bouřky
Počasí

Letní víkend Česko nečeká. Sobotní teplé počasí vystřídá déšť a silné bouřky

 • Aktualizováno
 • Češi si v sobotu užijí poslední teplejší den. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) hlásí během dne polojasno a teploty kolem 25 °C, na některých místech pak vystoupají až na 28 °C. Ráno se mohou vyskytnou přeháňky a ojediněle i bouřky. V neděli bude však oblačnosti přibývat a teploty pod 20 °C se stanou standardem pro celé území. Na jihovýchodní polovině Česka pak hrozí silné bouřky a rozvodnění řek.

  Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě jsou zranění, provoz je přerušen

  Aktualizováno

  V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, vozy vykolejily. Dva lidé byli zraněni, jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková upřesnila, že v obou případech šlo o lehká zranění.

  Napřed nádech senzace, pak dream team zabral. Čeští basketbalisté nestačili na Američany

  Vstup do zápasu s Američany na olympijských hrách v Tokiu byl v podání českých basketbalistů z říše snů. Po první čtvrtině vedli dokonce o sedm bodů 25:18. Jenže pak se velcí favorité pořádně rozjeli a nakonec výběr Ronena Ginzburga porazili o více než 30 bodů 84:119. Tomáš Satoranský a spol. skrze velký rozdíl ve skóre přišli o naději na postup do vyřazovací fáze.

  Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

  Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

  Živě
  ON-LINE devátý den olympiády: Vondroušová bere stříbro, basketbalisté padli s USA

  Aktualizováno

  Jedinou výhru od senzačního zlata byla tenistka Markéta Vondroušová. Ve finále však nestačila na švýcarskou hráčku Belindu Bencicovou. I tak není třeba smutnit, česká výprava má sedmou medaili, třetí stříbrnou. Basketbalisté v závěrečném utkání skupiny hráli se silným výběrem USA, prohráli jednoznačně 84:119. Naději na postup do další fáze turnaje ztratili čeští plážoví volejbalisté.

  Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

  Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

  Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

  Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

  Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

  Další pokles počtu nakažených za pátek. Od pondělí se mění cestovatelská mapa

  V pátek v Česku laboratoře odhalily 140 potvrzených případů covidu, zhruba o 50 méně než před týdnem. Jedná se o nejmenší nárůst počtu nakažených v tomto týdnu. Snížil se tak i počet nově nakažených na 100 tisíc lidí za týden, a to na jedenáct. Od pondělí se pak pro Čechy změní cestovatelská mapa. Některé země se kvůli pandemii stanou rizikovějšími. Děti do 12 let pak od soboty po příjezdu do Česka nemusí do samoizolace.

  reklama