reklama

Koněv leží hned vedle Slovanské epopeje, říká starosta Prahy 6 Kolář

Ondřej Kolář (TOP 09), starosta Prahy 6, který dostal před nedávnem policejní ochranu, vyšel po několika týdnech na veřejnost. Po složité době ukrývání se zúčastnil několika pietních aktů ve své městské části. A také poskytl rozhovor CNN Prima NEWS.

reklama

Ve včerejším vysílání Událostí, komentářů se vás zastal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Doslova řekl: „Jakýkoli pokus o použití síly či zastrašení zvolených zastupitelů je pokusem o podkopání demokracie jako takové. A proto na něco takového musíme silně reagovat a jasně říct, že to je neakceptovatelné." Co to pro vás znamená? A jakým způsobem s tím naložíte?

Pro mě to samozřejmě znamená zadostiučinění, když se vás zastane někdo, jako je generální tajemník Severoatlantické aliance, tak vás to nenechá v klidu. Obrovsky si toho vážím, je to opravdu velká pocta. Budu s tím nakládat tak, že budu říkat, že je možná škoda, že se k takovému vyjádření neodvážil prezident České republiky a vrchní velitel Armády České republiky a musí to za něj udělat někdo jiný.

Když si postavíte vedle sebe tato dvě vyjádření - generálního tajemníka NATO a prezidenta Miloše Zemana, který se o vás a o panu primátorovi Zdeňku Hřibovi vyjádřil jako o bezvýznamných politicích, kteří udělali hloupost, nicméně tu ruskou reakci označil za přemrštěnou - jak na vás působí a jak si je vy interpretujete?

Já si to interpretuji tak, že pan prezident je stále pan prezident. On se nikdy jinak nevyjadřoval. On o lidech, kteří s ním názorově nesouhlasí, prohlašuje různé věci, a většinou to není nic pěkného. Mě vyjádření pana prezidenta vlastně nepřekvapují, ale musím říct, že mě mrzí, že se pan prezident nezastává občanů České republiky. A vlastně těmi svými vyjádřeními nahrává ruské straně. A to na rozdíl od pana Stoltenberga, který dal jasně najevo, jak se věci mají.

Pokud se podíváme na předmět sporu – sochu maršála Koněva, nepřipadá vám, že se z „obyčejného“ odstranění sochy nebo přesunutí na jiné místo stal ideologický spor? Stojíte si za tím?

Já si za tím určitě stojím. My jsme reagovali na situaci, kterou vyvolalo Rusko. My jsme s nimi od začátku o té soše hovořili. O tom, že socha se stává terčem vandalů. A neustále jsme je vyzývali pravidelně od roku 2015, abychom to společně a konstruktivně řešili. Oni to odmítali a začali z toho dělat toto téma. Mezinárodně politické téma. Já bývám teď označován za někoho, kdo se pustil do něčeho, na co nestačí. Že jsme se já, pan primátor a pan starosta Novotný jako starostové pustili do zahraniční politiky. Tak to není pravda. Praha 6 nakládá se svým majetkem. Socha je v majetku Prahy 6 a ta přesunula majetek Prahy 6 z bodu A do bodu B. To není vykonávání zahraniční politiky. Zahraniční politiku z toho udělali lidé jako je pan prezident a ruská strana, která nás obviňuje z nacismu a podobných věcí.

Nicméně tak socha je teď stále v depozitáři. Když se zamyslíte nad tím, do jakých rozměrů ten spor narostl, není načase tu sochu přemístit natrvalo někam jinam?

Socha bude v muzeu. My máme podepsanou smlouvu s Muzeem paměti 20. století. Muzeum teď shání prostory. My jsme se s nimi dohodli, že dokud nebudou mít sehnané prostory, kde socha bude moci být vystavena, tak bude uskladněna v depozitu, aby ji právě nikdo neničil. My jsme si nechali zpracovat i posudek od jedné české advokátní kanceláře - Rychetský Hlaváček Krampera & partneři. A ti tam v tom posudku sami píší, že je naší povinností, i podle té mezinárodní smlouvy, na kterou všichni odkazují, tu sochu chránit před vandalstvím. Ve chvíli, kdy se ta socha opravdu stávala terčem vandalů velmi pravidelně, a to velmi intenzivních útoků, tak my jsme se holt přiklonili k tomu, že bude lepší ji na chvilku schovat, dokud ji nebudeme moct dát někam, kde na ni nikdo útočit nebude.

A kdy by to mohlo být? Protože možná i to, že je schovaná v depozitáři, nemusí být zrovna šťastné řešení.

Schovaná je i Slovanská epopej a socha leží hned vedle Slovanské epopeje, takže bych tomu zas až tak velkou váhu nepřikládal. Já to beru opravdu tak, že o sochu je teď velmi dobře postaráno, nikdo ji nemůže poničit. Je pod neustálým dohledem. Je prostě v bezpečí. Já se samozřejmě budu snažit, aby muzeum našlo místo co nejdříve.

Pokud se vrátím zpět k té mezinárodní úrovni. Vy sám, zastupitelstvo Prahy 6 i vaše strana TOP 09 jste se vyjádřili, že požadujete po vládě razantnější přístup. Co je podle vás adekvátní reakce české strany?

Ono se to trochu už stupňuje. Ta reakce pana ministra Petříčka byla ze začátku trochu vlažná. Potom trochu přitvrdil. Já myslím, že všem politikům, kterých se to týká v České republice, dal pan Stoltenberg včera. Takhle má vypadat vyjádření sebevědomého státu.

Zmínil jste pana ministra zahraničních věcí. Kontaktoval vás po tom včerejším vyjádření?

Ne, po včerejším vyjádření ne.

A řešíte s ním situaci?

My spolu v kontaktu částečně jsme. Ono je to teď trošku složitější. Když se ten příběh kolem sochy Koněva v roce 2015 začal psát, tak jsme konzultovali všechno s ministerstvem zahraničních věcí. S panem ministrem Petříčkem jsme si nedávno telefonovali, mám od něj na stole i dopis, kde navrhuje nějaká jednání s ruskou stranou, co by se s tou sochou mohlo udělat dál.

Pan ministr Petříček vyzýval před nedávnem k opatrnosti. Budete s ním všechny své kroky směrem k ruské straně konzultovat?

Naše snahy vždy troskotaly na neochotě ruské strany se s námi bavit. My jsme s ruskou stranou absolvovali několik jednání. Chovali jsme se vždy slušně, i při osobním kontaktu, a odpovědí vždy byly útoky. Takže Praha 6 nemá sebemenší chuť s Rusy jednat. Nejde to.

Když se podíváte na celou tu situaci, udělal byste něco jinak? Litujete některého svého kroku?

Ne. Jediné, co mám sám sobě za zlé, je ta jedna nemístná poznámka, která mi utekla na Facebooku.

A teď k vašemu osobnímu životu. Vy jste byl doposud schovaný na neznámém místě. Dnes jste tady, na pietních aktech, a kladete věnce. Pominulo to nebezpečí?

To já nevím. Já to mohu okomentovat jedině tak, že se policie snaží mi vyhovět, abych mohl vykonávat své pracovní povinnosti. Protože k tomu, jestli jsem někde schovaný nebo ne, se vyjadřovat nemohu.

Změnilo se tedy něco, že jste mohl vyjít ven?

Změnilo se třeba to, že noviny začaly ve velkém psát, že je tady muž s kufříkem s ricinem. Že o tom jednal bezpečnostní výbor. Teď unikly informace od poslanců přímo z jednání. Spíš bych parafrázoval pana ministra Hamáčka, který řekl, že ochranka se nepřiděluje jen tak. Jestliže policie se mnou stále je, tak já to beru tak, že riziko tady pořád je. Oni jsou od toho, aby tu situaci vyhodnotili a režim jí přizpůsobili.

Máte strach? Bojíte se sebe a o své blízké?

Strach je přirozená lidská vlastnost. Když si čtete události v novinách, tak vás to trochu nahlodá. Nejsem teflonový. Spíš jsou to obavy z neznáma a nejistoty. Nikdo neví, co se děje, situace je opravdu nepřehledná. Pan Vojtěch Filip si myslí, že se někde válím a mám naděláno v kalhotách a klepu se strachy. To opravdu ne.

Když se zeptám banálně. Usínáte klidně?

(smích) Se spánkem opravdu problémy nemám. To je to poslední.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí
Volby 2021

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

Šubrtová: Přístup policie k sebevraždě mé sestry je skandální. Nenecháme to vyšumět

Přístup policie ve věci sebevraždy policistky Kristýny Litomerické je skandální, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS sestra zesnulé Markéta Šubrtová. Kdyby její kolegové konali, tak tu podle ní její sestra ještě mohla být. Rodina je připravena nenechat celou situaci být a plánuje dát podnět k prošetření toho, co se Litomerické ve Varšavě během mise na Frontexu skutečně stalo a zda byla obětí šikany ze strany kolegů.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

Znásilněná Nela předčasně ukončila sbírku. Už jsem vše vykřičela, říká

Do světa vykřičela vše, co chtěla. Nyní se chce třicetiletá Nela Moravcová soustředit hlavně na svou budoucnost. Dívka si před čtyřmi lety prošla hotovým peklem. Stala se obětí brutálního znásilnění svým sousedem Jiřím Meindlem. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna, kvůli čemuž skončila na invalidním vozíku. Teď se mladá žena snaží se svými zdravotními problémy poprat a postavit se zpět na nohy. K tomu jí měla dopomoci sbírka, Nela ji však předčasně ukončila.

Kocoura strčil do pytle a dal na silnici na Českolipsku. Minimálně jednou ho přejelo auto

Krutý způsob, jak sprovodit se ze světa kočku, zvolil zatím neznámý člověk na Českolipsku. Zhruba tříletého kocoura zavázal do pytle a položil na silnici. Pak už jen čekal, až nějaké auto pytel přejede, protože jej umístil hned za zatáčku. Zřejmě proto, aby řidič nestačil reagovat. Přestože minimálně jedno auto pytel přejelo, kocour měl neuvěřitelné štěstí a přežil.

reklama

Domácí zpravodajství

Mynář opět pod drobnohledem. Kvůli dotacím na sportovní ubytovnu ho vyšetřuje NSA

Hradního kancléře Vratislava Mynáře vyšetřuje Národní sportovní agentura (NSA). Důvodem je dotace ve výši 26 milionů korun, kterou před více než deseti lety získalo Mynářovo občanské sdružení Chřibák na výstavbu sportovní ubytovny. Podnět podala nevládní organizace Transparency International, jež zároveň kritizuje zbytečné průtahy, informoval web iRozhlas.cz.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

V pokoji si vylepil 11 tisíc fotek Zemana. Říkají mi, že patřím do Bohnic, přiznává Kočiš

Prezident Miloš Zeman slaví 77. narozeniny a od svého největšího fanouška Pavla Kočiše dostane opět vlastnoručně zavařené okurky. Kočiš v Novém dni na CNN Prima NEWS však neprozradil, kolik jich hlavě státu daruje. Kočiš je známý tím, že má pokoj vytapetovaný fotografiemi Miloše Zemana, ne vždy ale obdivoval současného prezidenta. Dříve jeho srdce tíhlo k bývalé hlavě státu Václavu Klausovi.

reklama