Prezidentův konzultační panel určený pro výběr kandidátů na ústavní soudce nabídl hlavě státu Petru Pavlovi rezignaci kvůli tomu, že doporučil na funkci ústavního soudce Roberta Fremra. Prezident rezignaci zatím nepřijal, řekla Českému rozhlasu Plus členka panelu a soudkyně Ivana Janů. Podle ní členové panelu při doporučení místopředsedy pražského vrchního soudu Fremra nevěděli o kauze Olšanské hřbitovy, za kterou je kritizovaný.
Fremr se má k situaci ohledně své nominace na ústavního soudce vyjádřit v pondělí v 16:00.
„Ani prezident s ní (s kauzou) nebyl seznámen. Takže to bylo něco, co bylo neočekávané. A vlastně je nutno říct, že to rozhodnutí o jmenování je vlastně klíčové, poněvadž na tom závisí spravedlnost v této zemi, ale také důvěra veřejnosti v právní stát,“ řekla rozhlasu Janů.
ČTĚTE TAKÉ: Prezidenta Pavla znepokojily násilné útoky na dvě ženy. Varoval před zneužíváním strachu
Pavel v souvislosti s informacemi o případu odložil Fremrovo jmenování ústavním soudcem do doby, než prověří informace historiků o jeho rozhodování v trestních kauzách za minulého režimu.
Politolog o Fremrově kauze: Už je to velký problém. Vše spěje k tomu, že odstoupí
Kandidát na ústavního soudce Robert Fremr čelí další kauze. V roce 1985 měl na deset měsíců nepodmíněně odsoudit skladového dělníka za hanobení republiky. Podle politologa Petra Bláhy už je toho moc a Fremr kandidaturu pravděpodobně stáhne.
V kauze Olšanské hřbitovy z roku 1988 Fremr rozhodoval o trestných činech tří mladíků. Obžaloba je tehdy vinila z více než stovky trestných činů, z nichž nejzávažnější bylo záškodnictví. Fremr připustil, že případ zmanipulovala komunistická tajná policie (StB). Uvedl ale, že se to z jejích svazků dozvěděl teprve nedávno. Zároveň odmítl tvrzení, že byl za komunistické éry prorežimním soudcem.
Pavel na jaře informoval, že obešle 23 institucí, aby mu předložily jména kandidátů na nové ústavní soudce, a návrhy následně bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel, který vede ústavní právník Jan Kysela.