Železná opona a koronavirus Zdroj: Archiv a koláž iprima.cz
Jak je možné, že v chudších zemích Střední a Východní Evropy se neodehrává stejný scénář koronaviru, jako na Západě? Existuje několik důvodů a o jednom z nich informují západní média.
Známý faktor je, že východní země přistoupily k sociální izolaci daleko dříve, než země Západu. Západní země mají daleko bohatší zdravotní systém a podíváte-li se na známou tabulku rozšíření koronaviru ve světě Univerzity Johnse Hopkinse, tak vidíte, že úmrtnost na 100 tisíc obyvatel je daleko větší v Belgii, Španělsku, Itálii, než u nás, v Polsku nebo Rumunsku.
Podle chorvatské lékařky Dagmar Radinové, která dlouhá léta pracovala v USA a může porovnat oba zdravotní systémy, je rozdíl i v mentalitě lidí. Východní státy se dlouho vyznačovaly jednak menší mobilitou obyvatelstva a také zdejší lidé jsou více zvyklí dodržovat pokyny dané autoritou shora.
Dalším faktorem, na který upozorňuje, je zdravotní systém, který od padesátých let minulého století je ve východních zemích vyvíjen způsobem „veřejné zdraví především“. „Na Západě je individuální zdraví na prvním místě, zatímco na Východě se mluví o zdraví společnosti,“ uvádí Radinová, což podle ní umožňuje lepší přístup v případě pandemie.
S jejím názorem do určité míry souvisí studie amerického vědce Gonzala Otazu, který zjistil, že pandemie je rozšířena podle používání vakcíny proti tuberkulóze BCG (Bacillus Calmette–Guérin). V zemích, kde bylo její užívání dříve přerušeno, je rozšíření nákazy novým koronavirem SARS-CoV-2 daleko větší, než v zemích, kde donedávna bylo nebo stále jestě je protituberkulózní očkování prováděno.
Tato již sto let stará vakcína je používána v zemích, kde stále hrozí nákaza tuberkulózou. V západních zemích se z důvodu nízkého výskytu tuberkulózy vakcína přestala v devadesátých letech minulého století používat, a to jsou právě země na západ od nás. O vakcíně se uvádí, že jejím vlivem v organismu člověka dochází k imonumodulaci - tedy že mění aktivitu určitých genů.
Podle studií vakcína BCG umožňuje imunitnímu systému, aby se bránil nejen tuberkulóze, ale i jiným patogenům. Podle některých vědců tak společně s přísnou sociální izolací může může teoreticky mít vliv na zmenšení působnosti nového koronaviru. Tak si vysvětlují i možný rozdíl mezi Západem a Východem v nynější pandemii koronaviru. Rozdíl údajně je i mezi dvěma dříve rozdělenými částmi Německa, kde by východní Němci na tom měli být lépe, což potvrzuje výzkum tamního Kochova institutu.