Na Slovensku, zejména na jeho východě, mají problémy s koronavirem v romských osadách. Příčin je několik od dodržování hygieny až po návrat „cestovatelů“. Romský král proto vydal výzvu.
Slovensko je na tom, co se týče epidemie korkonaviru snad nejlépe z okolních zemí. Přesto již před týdnem upozornil slovenský premiér Igor Matovič (OĽaNO) na možný velký problém. Když dojde k větším rozměrům nákazy na Slovensku, bude to v romských osadách, a to zvýší stupeň nebezpečí několikanásobně.
Právě v jedné z nich ve východoslovenském městě Gelnice již k nebezpečí došlo, když se jeden z Romů vrátil z Británie. Celá tamní osada Háj se proto ocitla v karanténě. Naštěstí v neděli hygienici oznámili, že testy dopadly negativně, přesto osada zůstává nadále v karanténě a obležení městské policie. „Je to problematická lokalita, žije tam asi osmdesát lidí,“ uvedl Milo Janáč z městského úřadu.
Situace ve slovenských romských osadách je nadále vážná, takže se král Romů Róbert I. rozhodl k prohlášení, ve kterém jim vysvětluje, jak se nyní v čase pandemie mají chovat. Upozornil na vážnost celé situace a mimo jiné sdělil: „Často a důkladně si myjte ruce mýdlem. Noste roušku nebo si jinak chraňte nos a ústa šátkem nebo šálou. Bez toho nevycházejte ven. Kašlem, kýcháním a mluvením ve své blízkosti se můžete navzájem nakazit. Zbytečně se nescházejte!“
Také upozornil na skutečnost, že v případě porušení předpisů vydaných státem a nedodržení karantény může být vymáhána pokuta 1659 euro. Nakonec řekl, že nedodržování předpisů může vést k velkým ztrátám: „Předejděme tomu – aby děti neztratily matky a ženy nepřišly o muže.“
Již dříve slovenská média upozorňovala na problém romských osad, které se nacházejí nejvíce na východním Slovensku a jsou považované za časovanou bombu. „Je zde špatná, nebo dokonce žádná hygiena. Deseti- až patnáctičlenné rodiny žijí v jedné místnosti a ve zdejších vyloučených lokalitách panuje dlouhodobě špatný zdravotní stav,“ popisuje situaci pro deník SME Magdaléna Rothová, ředitelka slovenské Asociace pro kulturu, vzdělávání a komunikaci.
Její organizace má v terénu desítky lidí a může z praxe hodnotit, že v romských osadách „scházejí základní prostředky pro ochranu, jako jsou dezinfekční prostředky a roušky.“ Romové zde nemají ani pračky, a to vše výrazně ovlivňuje možnosti zdejších obyvatel se chránit před virovou infekcí. Ředitelka asociace připomněla další problém, na který narazili v Gelnici, a to je návrat Romů ze zahraničí. „Problém pak může narůst do katastrofálních rozměrů,“ řekla Magdaléna Rothová.
Kritická situace se zvýší také tím, že v těchto odříznutých lokalitách nebudou moci působit ani terénní pracovníci. To naznačuje zplnomocněnec slovenské vlády pro Romy Ábel Ravasz: „Práce je velmi potřebná, ale nikoli za cenu rizika, když se pracovníci pohybují mezi lokalitami a šíří dál virus.“