CNN Prima News kostely

kostely

Výpis příspěvků ke štítku „kostely“

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

17. října 2021 05:59

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Po 110 dnech skončil na Slovensku lockdown. Jak to u sousedů vypadá po rozvolnění?

19. dubna 2021 17:51

Slovensko strávilo v lockdownu sto deset dní. Opatření bylo reakcí na vysoké počty hospitalizovaných po Vánocích. Letos v lednu Slovensko zaznamenalo největší úmrtnost na počet obyvatel v Evropě. A přestože stále platí zákaz vycházení mezi osmou večer a pátou hodinou ranní, od 19. dubna se protikoronavirová opatření výrazně uvolňují, píše spolupracovnice CNN Prima NEWS na Slovensku. Text ponecháváme v původním slovenském znění.

Farář Plachta z vyhořelého kostela v Gutech: Odpuštění je cesta ze tmy a samoty

4. října 2020 06:19

Jsou to tři roky, co mladí žháři kousek za Třincem zapálili krásný dřevěný kostel ze 16. století. Za podhorskou vesnicí Guty z něj zbyla hromádka popela, ohořelé trámy a zázračně zachovalý kříž. Na místě ohnivé tragédie už stojí věrná replika původní stavby, zvenku vypadá hotová, pořád je na ní ovšem spousta práce. Zdejší kněz Kazimierz Plachta tvrdí, že obnova kostela může lidem dodat spoustu naděje i do chmurných covidových časů.

Rozstřílené kostely u českých hranic. Proč Poláci neopravují ruiny z roku 1945?

6. září 2020 05:35

Jako by tady druhá světová válka skončila teprve včera. V polských vesnicích v těsné blízkosti hranic České republiky stále chátrají rozstřílené ruiny chrámů. V zemi, kde se devadesát procent obyvatel hlásí ke křesťanství, je to překvapení. Reportér CNN Prima NEWS navštívil několik takových obcí v Opolském vojvodství, poblíž Krnova a Opavy.