Právník o covidu: Kdybychom postupovali stejně u chřipky, z lockdownu nevyjdeme

Kritikou opatření vlády a ministerstva zdravotnictví v pořadu 360° Pavlíny Wolfové nešetřil právník a politik Zdeněk Koudelka (Trikolóra). „Nyní je stav těžce hospitalizovaných takový, že kdyby se takto postupovalo i v minulosti při chřipkách, tak bychom museli mít společnost uzavřenou neustále,“ uvedl. S kritický toném se k opatřením vyjádřila i poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD). Naopak k testování dětí se přiklonil politik Ondřej Dostál (Piráti).

Koudelka ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že ve čtvrtek podal návrh na zrušení opatření ve vztahu k dětem. „Konkrétně ho podala dcera Iva Valenty. Z právního hlediska k němu není opora. Testování podle pandemického zákona jde jen u zaměstnanců, na děti se zákon nevztahuje. Ve slušných státech jsou nezletilé děti lépe chráněny než dospělí,“ argumentoval.

Nejvyšší správní soud o některých opatřeních rozhodl rychle, někdy i během týdne. „Takže může zasáhnout, aby to bylo účinné. Ministerstvo zdravotnictví a Adam Vojtěch neustále spekulují, že řízení soudu trvá, a stačí mu to k tomu, aby opatření nařídili, a pak zase zrušili,“ řekl.

V současné době je podle něj pandemie na takové úrovni, že tato opatření nejsou nutná. „Stav těžce hospitalizovaných je takový, že kdyby se takto postupovalo v minulosti při chřipkách, tak bychom museli mít společnost pořád zavřenou,“ sdělil. S kritikou rozdělování dětí a opatření ve školách pak nešetřila ani Valachová.

Pravidla se musí zjednodušit

„Třetí covidový rok nejsme schopni pochopit, co je důležité a přirozené – zdraví a bezpečnost všech. Navrhuji netřídit děti na očkované a neočkované. Nesmíme zabraňovat tomu, aby měly všechny děti stejný přístup ke vzdělání,“ sdělila. Už v červnu se prý snažila předejít opakování stejných chyb. „Už si nemůžeme dovolit výpadky ve vzdělání. Ministři nenaplnili naše očekávání. Pravidla se musí zjednodušit,“ pokračovala.

Naopak pro testování dětí se přiklání Dostál. „Jsem příznivcem toho, aby se děti po návratu do školy testovaly, aby se zjistilo, kdo si co přivezl z prázdnin. Na druhou stranu minimální počet dětí, které se nenechají otestovat, nikoho neohrozí,“ sdělil v pořadu. Celý projekt by podle něj mohl narazit v momentě, kdy dojde k segregaci dětí. „A to těch, které odmítnou testování. Samotný projekt ale nepovažuji za protizákonný,“ doplnil.

Koudelka následně doplnil, že mu vydávání opatření na poslední chvíli od vlády a ministerstva zdravotnictví přijde jako cílený úmysl. „Kdyby to rozhodli na začátku srpna nebo konci července, tak by to Nejvyšší správní soud stihl do začátku záři projednat. Proto postupují tak, aby vyjádření byla vydána těsně před nabytím účinnosti,“ uvedl. Osobně by si nevsadil, že někdo do začátku školního roku situaci vyřeší.

„Bude zde tlak, aby se co nejvíce lidí naočkovalo. Budou další žaloby, pořád jsou lidé omezování, protože se k nim přistupuje jako k podezřelým z nakažení. Přitom míra nákazy je dnes tak malá, že tato preventivní opatření jsou nepotřebná,“ řekl Dostál. Dodal, že roušky u dětí na prvním stupni nefungují. „Jejich smysl nejsem schopen vysvětlil ani dítěti ve druhé třídě, protože někdo je nosí a někdo ne,“ dodal. Na stejný problém pak upozorňovala i Valachová.

Tagy:
škola školství testování chřipka roušky ČSSD CNN Prima NEWS Pavlína Wolfová Ondřej Dostál Česká pirátská strana 360⁰ Pavlíny Wolfové soud děti Kateřina Valachová Ministerstvo zdravotnictví vláda koronavirus COVID-19 pandemie koronaviru Ivo Valenta Zdeněk Koudelka Ministerstvo zdravotnictví České republiky Nejvyšší správní soud České republiky