reklama

Právník o covidu: Kdybychom postupovali stejně u chřipky, z lockdownu nevyjdeme

Kritikou opatření vlády a ministerstva zdravotnictví v pořadu 360° Pavlíny Wolfové nešetřil právník a politik Zdeněk Koudelka (Trikolóra). „Nyní je stav těžce hospitalizovaných takový, že kdyby se takto postupovalo i v minulosti při chřipkách, tak bychom museli mít společnost uzavřenou neustále,“ uvedl. S kritický toném se k opatřením vyjádřila i poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD). Naopak k testování dětí se přiklonil politik Ondřej Dostál (Piráti).

reklama

Koudelka ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že ve čtvrtek podal návrh na zrušení opatření ve vztahu k dětem. „Konkrétně ho podala dcera Iva Valenty. Z právního hlediska k němu není opora. Testování podle pandemického zákona jde jen u zaměstnanců, na děti se zákon nevztahuje. Ve slušných státech jsou nezletilé děti lépe chráněny než dospělí,“ argumentoval.

Nejvyšší správní soud o některých opatřeních rozhodl rychle, někdy i během týdne. „Takže může zasáhnout, aby to bylo účinné. Ministerstvo zdravotnictví a Adam Vojtěch neustále spekulují, že řízení soudu trvá, a stačí mu to k tomu, aby opatření nařídili, a pak zase zrušili,“ řekl.

V současné době je podle něj pandemie na takové úrovni, že tato opatření nejsou nutná. „Stav těžce hospitalizovaných je takový, že kdyby se takto postupovalo v minulosti při chřipkách, tak bychom museli mít společnost pořád zavřenou,“ sdělil. S kritikou rozdělování dětí a opatření ve školách pak nešetřila ani Valachová.

Pravidla se musí zjednodušit

„Třetí covidový rok nejsme schopni pochopit, co je důležité a přirozené – zdraví a bezpečnost všech. Navrhuji netřídit děti na očkované a neočkované. Nesmíme zabraňovat tomu, aby měly všechny děti stejný přístup ke vzdělání,“ sdělila. Už v červnu se prý snažila předejít opakování stejných chyb. „Už si nemůžeme dovolit výpadky ve vzdělání. Ministři nenaplnili naše očekávání. Pravidla se musí zjednodušit,“ pokračovala.

Naopak pro testování dětí se přiklání Dostál. „Jsem příznivcem toho, aby se děti po návratu do školy testovaly, aby se zjistilo, kdo si co přivezl z prázdnin. Na druhou stranu minimální počet dětí, které se nenechají otestovat, nikoho neohrozí,“ sdělil v pořadu. Celý projekt by podle něj mohl narazit v momentě, kdy dojde k segregaci dětí. „A to těch, které odmítnou testování. Samotný projekt ale nepovažuji za protizákonný,“ doplnil.

Koudelka následně doplnil, že mu vydávání opatření na poslední chvíli od vlády a ministerstva zdravotnictví přijde jako cílený úmysl. „Kdyby to rozhodli na začátku srpna nebo konci července, tak by to Nejvyšší správní soud stihl do začátku záři projednat. Proto postupují tak, aby vyjádření byla vydána těsně před nabytím účinnosti,“ uvedl. Osobně by si nevsadil, že někdo do začátku školního roku situaci vyřeší.

„Bude zde tlak, aby se co nejvíce lidí naočkovalo. Budou další žaloby, pořád jsou lidé omezování, protože se k nim přistupuje jako k podezřelým z nakažení. Přitom míra nákazy je dnes tak malá, že tato preventivní opatření jsou nepotřebná,“ řekl Dostál. Dodal, že roušky u dětí na prvním stupni nefungují. „Jejich smysl nejsem schopen vysvětlil ani dítěti ve druhé třídě, protože někdo je nosí a někdo ne,“ dodal. Na stejný problém pak upozorňovala i Valachová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Musk slaví obrovský úspěch. Kapsule s civilní posádkou bezpečně přistála na moři u Floridy
USA

Musk slaví obrovský úspěch. Kapsule s civilní posádkou bezpečně přistála na moři u Floridy

V Atlantském oceánu u pobřeží amerického státu Florida přistála po letu na oběžné dráze kolem Země čtyřčlenná civilní posádka lodi Crew Dragon společnosti Space X podnikatele Elona Muska. Jejich kapsle SpaceX se spustila do oceánu těsně před západem slunce v 1:08 SELČ nedaleko místa, kde jejich let o tři dny dříve začal. Informují o tom světové tiskové agentury. Je to první zcela amatérská posádka, která obletěla Zemi bez profesionálního astronauta.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert
Doprava

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Do Tetína přijely tisíce věřících. Větší oslavu Ludmila neměla, řekl kardinál Duka

Národní pouť k výročí 1 100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku v sobotu pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé z Moravy, někteří byli v krojích.

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Stále více žen si je nechává pro jistotu zamrazit

Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama