Návrat dětí do školy
Nástup dětí do škol znamená pro řadu z nich i návštěvy kroužků a volnočasových aktivit po konci výuky. Pro účast na nich budou platit základní hygienické podmínky stejně jako ve třídě, ovšem s jedním zásadním rozdílem. Pokud děti nebudou očkované, testované nebo po prodělání covidu, nebude jim stačit nasadit roušku. Kroužek nebudou smět navštěvovat vůbec.
„Pokud se dítě nebude chtít testovat, neprokáže řádné očkování nebo prodělání onemocnění v ochranné lhůtě, tak se nebude moci aktivit účastnit. Doba platnosti testu byla prodloužena na 7 dní,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.
Pro účast na takovém kroužku tak nebude v případě odmítnutí opatření stačit ani rouška. Antigenní test bude dětem stačit ze školy nebo si ho případně budou moct jako dodnes udělat v jakékoliv z certifikovaných laboratoří. V rámci celoplošného testování při nástupu do školy se v prvních deseti dnech výuky musí děti připravit na tři testy. Základní otázky s testováním ve školách jsme pro vás sepsali zde.
Právě takový test bude stačit i na kroužek. „Pokud se budou děti testovat ve škole, bude dostačující prokázání bezinfekčnosti testem ze školy,“ doplnil Berka.
Podmínky neplatí pro děti mladší šesti let.
Resort školství dále doplňuje, že pokud je kroužek organizovaný školou, nebude třeba už předkládat ani bezinfekčnost.
Kontrola až od 20 a více lidí
Podle výkladu ministerstva školství je organizátor volnočasové akce povinen test, potvrzení o očkování nebo bezinfekčnosti požadovat až od účasti 20 a více lidí.
Vláda částečně ustoupila. Testy na covid budou zdarma i nadále pro lidi do 18 let
Preventivní testy na covid budou mít od září ze zdravotního pojištění nadále hrazené lidi do 18 let. Vyplývá to z mimořádného opatření, které schválila vláda.
Pokud je účast dětí nižší, kontrola podle ministerských úředníků není třeba.
„Z mimořádného opatření plyne, že pokud se aktivit účastní více než 20 osob, je potřeba, aby osoby doložily OTN (očkování/negativní test/prodělaná nemoc). V případě, že se jedná o aktivity neměnného kolektivu, prodlužuje se doba platnosti negativního antigenního testu ze 72 hodin na sedm dnů,“ uvedl resort školství.
V každém případě má organizátor ale povinnost vést si evidenci účastníků a zajistit, aby účast nebyla vyšší než dva tisíce lidí venku a tisíc lidí uvnitř.
Co se samotných organizátorů týče, jsou připravení se pravidly řídit, ale většinou zatím žádná neplánují.
Rodiče nechávají kroužky až na poslední chvíli
„Zatím žádná neplánujeme, ani nemáme informace o volnočasových vládních omezeních. Přizpůsobíme se samozřejmě aktuálním opatřením a sami od sebe určitě plánujeme zachovat častější dezinfekci místnost, pořídili jsme mobilní čističky vzduchu, které čistí i od virů. Určitě budeme doporučovat lektorům, aby svou výuku přesunuli, pokud to půjde, co nejvíce na venkovní hřiště nebo zahradu,“ vysvětlila CNN Prima NEWS ředitelka Domu dětí a mládeže Ulita na Praze 3 Kateřina Jarošová.
Ulita pravidelně každý rok otevírá kurzy pro stovky dětí. Letos je podle Jarošové ale u rodičů vidět lehká nervozita a to, že neví, zda děti přihlásit.
„Zápisy už jedou od června a je trochu vidět nejistota rodičů. Přihlášených je méně, nechávají to až na začátek školního roku, podle situace, která bude. Není to zase tak hrozné, ale reakce na dva školní netradičně omezené roky je znát,“ doplnila ředitelka Ulity.
Děti ve škole v době pandemie koronaviru (ilustrační foto) Zdroj: Profimedia.cz