Jak pomoci lesní zvěři v zimě?
Zima je obdobím, kdy zvířata nemají tak pestrý jídelníček a mohou strádat. Je ale třeba vědět, jak jim pomoci. I dobře míněný pamlsek může totiž ublížit. Myslivci zejména prosí, aby lidé nenosili do lesů zbytky jídla z domácností.
Přestože letos, alespoň podle myslivců, panuje mírná zima, pro zvěř je v těchto dnech potravy málo a nezbývá než ji přikrmovat. Myslivci tak chodí krmelce pravidelně doplňovat, třeba do Aldašínské obory nedaleko Jevan. „Je to proto, abychom jim přilepšili a pomohli jim přečkat zimní období nouze. Nicméně z biologického hlediska to pro volně žijící zvěř není úplně nutné,“ popsal pro CNN Prima NEWS manažer pro výzkum a vzdělávání Lesů ČZU Václav Silovský.
ČTĚTE TAKÉ: Žraloci bílí našli přemožitele. Mizí od pobřeží JAR, kosatky si pochutnávají na jejich játrech
V průběhu zimy jim s krmením často pomáhá laická veřejnost, a to ne vždy správně. Některé potraviny, které lidé do krmelců nosí, mohou zvěři způsobit vážné zdravotní problémy, a dokonce smrt. „Zejména odpady lidské stravy, které rozhodně nejsou pro zvěř přirozené, mohou způsobit zažívací problémy. Čerstvé slupky od brambor, mrkev nebo jablko jim ublížit nemusí. Pokud to ale přemrzne, tak je stoprocentní, že zvíře zažívací problémy mít bude,“ vysvětlil ředitel Lesů ČZU Zdeněk Macháček. „Ovoce, pečivo, sladkosti. Zvěř je jako dítě – když to vidí, tak to přijme a chce si užít pocit atraktivní potravy,“ doplnil Silovský.
Obecně platí, že pro lesní zvěř je dobré jen to, co vyroste v přírodě. A to buď v sušené nebo v čerstvé podobě. Nejpřirozenější potravou jsou pak sušené trávy a byliny. Zapomenout bychom neměli ani na sůl. Právě ta je pro zvěř důležitým zdrojem chloru a sodíku. „Ta zvěři rozhodně neublíží, je to věc pro podporu trávení, která v krmelci může být celoročně,“ uvedl Macháček.
Lidé by v zimních měsících v lese měli dodržovat i určitá pravidla. Procházky si užívat v klidu a tichosti, zvěř je totiž v období nouze zesláblá a veškerá taková aktivita ji může vyčerpat. Návštěvníci lesa by se tak měli vyvarovat i na volno pobíhajících psů. Takto vyplašená zvěř se snaží uprchnout a může dojít k jejímu vyčerpání a následnému úhynu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sele s lidskou hlavou a dětským pláčem vyděsilo filipínské vesničany. Video je hitem internetu