V dalším díle pořadu Ptejte se doktora jsme se zaměřili na zdraví kloubů. Hostem pořadu byl uznávaný ortoped s čtyřicetiletou praxí, docent Milan Handl, který vysvětlil, proč klouby křupou, co je ničí a jak jim můžeme pomoci. Na řadu přišla i témata jako vhodná obuv, podpatky, kloubní výživa a důležitost rovnováhy mezi pohybem a regenerací.
Mnozí lidé mají obavy, když se jim při pohybu kloubů ozývají různé zvuky – typické lupání, křupání nebo praskání. Mýtus, že se tím přímo přivolává artritida, je mezi lidmi velmi rozšířený.
Podle docenta Handla ale není důvod k obavám. „Někteří pacienti jsou schopni vyloudit svými pohyby takové zvuky, že by se normální člověk zděsil a utekl. Ale obvykle je to dáno pouze strukturou kloubu. Neznamená to nutně žádnou patologii,“ vysvětluje ortoped a dodává, že schopnost „zaloupat“ klouby má každý jinou. „Mně například, kdybyste se zeptali, jestli mohu zaloupat prsty, tak se mi to nepovede.“
Jak kloub funguje a co se v něm děje při artróze
Základem každého kloubu jsou kostěné konce dvou nebo více kostí, které jsou pokryty chrupavkou. „Tyto kosti jsou dále obaleny kloubním pouzdrem a mezi nimi se nachází kloubní tekutina. Právě ta umožňuje hladký pohyb.“ V ideálním stavu se kloub pohybuje tiše a bez bolesti. Problémy však nastávají, když dojde k úbytku této tekutiny nebo chrupavky – stavu, kterému říkáme artróza.
„Dochází k tomu, že chrupavka mizí a kost se začne obnažovat. Kosti pak dřou o sebe. To způsobuje bolest a omezuje pohyblivost,“ dodává docent Handl. S artrózou také souvisejí změny v kloubním pouzdře, ztráta elasticity vazů a vznik kostních výrůstků. Ty všechny přispívají k postupnému zhoršování funkce kloubu.
Které klouby trpí nejvíce
Pokud bychom se podívali na statistiky ortopedických potíží, mezi nejčastěji postižené klouby patří jednoznačně kyčle a kolena. Tyto klouby nesou velkou část tělesné váhy a jsou nejvíce zatěžované při běžných denních aktivitách. „Z hlediska zátěže a degenerace se kyčelní a kolenní klouby dělí o první místo. Týká se to zhruba 40 % případů. Následují ramena, lokty nebo malé klouby na rukou – ty jsou typické například u žen vyššího věku,“ vysvětluje ortoped.
Špatná obuv, špatné držení těla rovná se kloubní potíže
Přestože na klouby často myslíme až ve chvíli, kdy nás začnou bolet, jejich zdraví ovlivňujeme celý život – například tím, jakou nosíme obuv nebo jak sedíme. „Celý pohybový aparát funguje jako celek. Pokud je zátěž nesprávně rozložená, například kvůli nevhodné obuvi, může dojít k přetížení a následným bolestem,“ upozorňuje Handl.
Zvláštní pozornost věnoval také tématu vysokých podpatků. Paní Monika z Liberce se ptala, zda každodenní nošení podpatků může kloubům škodit. „Z ortopedického hlediska určitě ano – ovlivňují nožní klenbu a zvyšují riziko deformit, jako je hallux valgus. Na druhou stranu – aspoň máme co operovat,“ říká s nadsázkou ortoped.
Sport a klouby: Nepřehánějte to
Pohyb je pro klouby prospěšný – ale jen tehdy, pokud jej provádíme správně a dopřejeme tělu také dostatek odpočinku a regenerace. „Největší problém je přetížení bez regenerace. Lidé často očekávají, že se vyléčí za dva dny, ale kloub potřebuje týdny,“ upozorňuje Handl.
Důležité je také věnovat pozornost zahřátí, protažení a postupné zátěži, především při sportovních aktivitách. „Všichni sportovci vědí, že je potřeba strečink a zahřívací fáze – ale málokdo to opravdu dělá pravidelně.“
Kloubní výživa má smysl
Na závěr se rozhovor stočil k tématu kloubní výživy. Její účinnost je stále předmětem diskusí, přesto má podle docenta Handla v prevenci svůj smysl. „Chondroprotektiva mají význam – hlavně psychologický, ale i funkční. Pomáhají udržovat chrupavku a zpomalovat její opotřebení,“ říká.
Doporučuje však vybírat produkty s ověřeným účinkem. „Na trhu je mnoho doplňků, ale ne všechny fungují. Je třeba volit přípravky s doloženým efektem a nenechat se nachytat na marketing.“
Krása a pohyb začínají uvnitř
BIARTHRO PROTEIN KOLAGEN Drink je prémiový doplněk stravy s extraktem z vaječné membrány, která je přirozeným zdrojem kolagenu a lecitinu, dále s kolagenem typu III, glukosaminem, chondroitinem, MSM, kyselinou hyaluronovou, vitamíny C, D3, K2, B6 a minerálními látkami, jako je hořčík a vápník. Tyto látky přispívají k normální tvorbě kolagenu a podporují tak přirozenou funkci pokožky, chrupavek a kostí. Pravidelné užívání se tak může stát jednoduchým rituálem, který obohatí vaši každodenní péči o tělo. Praktické sáčky s práškem s příchutí citronu si připravíte během chvilky – doma i na cestách. Vyzkoušejte komplexní složení, které reflektuje moderní přístup ke kráse, výživě i aktivnímu životnímu stylu.
Sledujte nás na Facebooku: facebook.com/biomedica.cz