reklama

Kubek: Boj s epidemii nyní řídí trojice mužů – Blatný, Černý a Dušek. Nezvládají to

Z ministerstva zdravotnictví v poslední době odcházejí klíčové osoby, které měly na starost očkování a testování. V současnosti tak řídí boj s epidemií trojice mužů – ministr zdravotnictví Jan Blatný, profesor Vladimír Černý a ředitel ÚZIS Ladislav Dušek, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové prezident České lékařské komory Milan Kubek, podle kterého situaci nezvládají.

reklama

„V současnosti řídí boj s epidemií trojice mužů – ministr Blatný, profesor Černý, který už má povinností strašně moc, a ředitel ÚZIS Dušek. S panem Blatným se rozcházíme v názoru na vážnost epidemie. Já ji vnímám jako národní katastrofu, vidím, že je nezvládnutá a zdravotnictví řeší následky epidemie. Zachránili jsme desítky tisíc životů, ale o minimálně 16 tisíc lidí jsme přišli,“ poukázal Kubek na vážnost situace v Česku v pořadu CNN Prima NEWS. Dodal, že před kolapsem zachránila nemocnice v listopadu opatření bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly.

V pondělí se své funkce na ministerstvu vzdal národní koordinátor pro očkování Zdeněk Blahuta, v úterý oznámil konec bývalý náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který svůj odchod zdůvodnil tím, že za celou dobu s ministrem Blatným mluvil asi 15 minut, a proto jejich komunikace vázla.

Prymula v pořadu 360° Pavlíny Wolfové uvedl, že na resortu zdravotnictví je něco špatně, ale že v této vypjaté době je potřeba každá ruka. „Nechci komentovat to, v jaké personální situaci je celý resort, ale určitě je špatně, že v této vypjaté době dochází k masivní personální obměně. Všichni odborníci, kteří k epidemii mají co říct, by se měli zapojit. Není možné to dělat ve třech lidech,“ podotkl Prymula.

Ministerstvo odborníky neposlouchá

Podle bývalého koordinátora testování Mariána Hajdúcha, který se rozhodl resort opustit už v prosinci, odborníky na ministerstvu nikdo neposlouchá. „Byla to bezmoc, člověk ví, jakým směrem by se to mělo ubírat, ale nemá pravomoci nebo nástroje to změnit. Všechno v medicíně se snaží řídit na základě dat, která se získávají vědeckými studiemi a vědeckou prací. Řídit epidemii a izolovat se od vědecké části prostě nejde a není to správné,“ upozornil Hajdúch.

Podobné vysvětlení má k situaci na ministerstvu i imunolog Zdeněk Hel. „Jak Blatný, tak ani Černý a Dušek nejsou odborně dostatečně vybaveni na to, aby se zabývali reakcí na epidemii COVID-19. Blatný k tomu řekl, že věda je krásná věc, ale ať si vědecké teze necháme na konferenci, kterou si uspořádáme po epidemii. To je opravdu šokující,“ nelíbilo se Helovi.

Od září ministerstvo zdravotnictví opustili už tři náměstci. Po rezignaci Adama Vojtěcha odešel z resortu i jeho politický náměstek Filip Vrubel. Před týdnem musela po kauze s přednostním očkováním skončit také náměstkyně Alena Šteflová. Blatný se navíc v listopadu dohodl na odchodu také s bývalým prezidentem České lékárnické komory Lubomírem Chudobou, který do pozice náměstka nastoupil za Prymuly.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?
Koronavirus

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?

Čísla nakažených covidem dramaticky letí vzhůru. Incidence vzrostla na hodnotu 154. Pokud by platily balíčky, kterými se vláda řídila na jaře, Česko by se při takových hodnotách blížilo k uzavření restaurací a hospod, ale také kultury či bazénů. Ministerstvo zdravotnictví se ale incidencí už neřídí, důležitější je prý počet hospitalizovaných v nemocnicích. I těch však přibývá.

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně
USA

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

Výkonný mobil na hry a videa či „rtěnka“ se sluchátky. Vyzkoušeli jsme novinky od Huawei

Čínský technologický gigant Huawei po krátké pauze ukázal svou nejnovější řadu mobilních telefonů. Model Nova 9, který se naplno představil na vídeňské akci, cílí dle slov výrobce především na mladší zákazníky, kteří tráví čas focením a natáčením videí. Tomu odpovídají i nové funkce, svižný operační systém i výkon. Mimo to byla na tiskovém brífinku představena také bezdrátová sluchátka v designu rtěnky či nové prémiové chytré hodinky. Redakce CNN Prima NEWS měla možnost si tato zařízení vyzkoušet v praxi.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme

Čeští senátoři se chovají jako Adolf Hitler, vrátili jsme se do doby před 50 lety, prohlásil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Reagoval na rozhodnutí Senátu a šéfů sněmovních stran hlasovat o odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli jeho zdravotnímu stavu. Foldyna také varoval před ústavním pučem. Ostatní hosté pořadu s ním ale ostře nesouhlasili.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

reklama