reklama

Bezmoc, nikdo nás neposlouchal, říká Hajdúch o svém působení na resortu zdravotnictví

Byla to bezmoc, člověk ví, jakým směrem by se to mělo ubírat, ale nemá pravomoci nebo nástroje to změnit, řekl v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS bývalý národní koordinátor pro testování Marián Hajdúch. Odbornou komunitu podle něj na ministerstvu zdravotnictví nikdo neposlouchal, proto odešel.

reklama

Od říjnového nástupu ministra Jana Blatného (za ANO) odešli z resortu zdravotnictví tři náměstci a také klíčové osoby, které měly na starost očkování a testování. Podle Mariána Hajdúcha ministerstvo prochází restrukturalizací nebo vnitřní krizí.

„Dochází tam k radikálním změnám a nevím, kam povedou. Epidemická čísla nevypadají úplně dobře, máme tu novou mutaci koronaviru, reprodukční číslo se zvýšilo a počty pacientů v nemocnicích neklesají tak, jak bychom si přáli, v úterý dokonce stouply. Zdaleka nemáme vyhráno a na to, abychom mohli válku vyhrát, musíme mít vojáky a velící důstojníky. Ti nám pomalu docházejí,“ podotkl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Vysvětlil také, proč v prosinci z ministerstva odešel. „Odborná doporučení, která jsme ve skupině vytvářeli, nebyla respektována a ve chvíli, kdy odborná doporučení začala jít proti lidem, proti testovaným osobám a pacientům, jsem se rozhodl odejít. Bohužel věci se modifikují bez další konzultace a diskuse s odbornou komunitou,“ řekl Hajdúch.

Spím mnohem lépe a život je veselejší

Konkrétně prý nebyl schopen přijmout testování v domovech pro seniory metodami, které k tomu nejsou určené a mezinárodně doporučené. „Proti antigenním testům nic nemám, stejně jako proti PCR a dalším, jde jen o to, použít každou metodu ve správné indikaci a ve správném použití. A pro testování bezpříznakových jedinců nejsou antigenní testy určené, pakliže očekávaná prevalence v populaci není nad deset procent. To je doporučení Evropského centra pro kontrolu nemocí, nevymyslel jsem to já,“ vysvětlil bývalý národní koordinátor pro testování.

Zdůraznil, že antigenní testy by se měly rutinně používat pro testování symptomatických osob. „Pro takový účel byly i vyvinuté,“ podotkl. Zároveň uvedl, že poté, co z ministerstva odešel, se cítí mnohem lépe. „Spím mnohem lépe a život je veselejší. Chci využít svou energii smysluplnějším způsobem. Když práce, kterou jsme vytvářeli v rámci pracovní skupiny, měla velmi omezený nebo žádný dopad, v tu chvíli mi úplně smysluplná nepřišla,“ uvedl Hajdúch.

Blatný se mnou nekomunikoval

V úterý na resortu zdravotnictví skončil i náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. Hajdúch po tomto oznámení napsal na Twitter mimo jiné následující slova: „Zaslouží si poděkování za odvedenou práci a zejména odvahu odejít, kterou projevil nesouhlas s děním na ministerstvu zdravotnictví. Za mě osobně i obdiv, že to vydržel dost dlouho. Vím, o čem mluvím.“ V pořadu Interview řekl, že nešlo ani tak o to vydržet jako o bezmoc. „Člověk ví, jakým směrem by se to mělo ubírat, ale nemá pravomoci nebo nástroje to nějakým způsobem změnit,“ upozornil Hajdúch.

Pochopil prý, že intenzivní komunikace mezi Šedem a ministrem nebyla, stejně jako nebyla ani v jeho případě, což nepokládá za svou chybu. „Snažil jsem se ministra zvát alespoň na jednu schůzku laboratorní skupiny, ale nepodařilo se mi to,“ podotkl.

Druhá vlna nemusela být v takovém rozsahu

Ve středu má vláda jednat o úpravě protiepidemického systému PES, která počítá například s tím, že v pátém stupni budou moct lidé s negativním testem do fitness center a ve čtvrtém za kulturou. Podle Hajdúcha je testování spojené s rozvolněním společnosti správné, ale měl by zůstat alespoň jeden stupeň, při kterém by mělo být zavřené úplně všechno. „Není možné mít stupeň pět, ve kterém budou otevřené školy a další věci. Měli bychom mít jeden stupeň, kde je opravdu vše zavřené. Ať už je to stupeň pět, nebo šest.“

Dodal, že testování spojené s rozvolňováním jeho skupina navrhovala už v první verzi strategie testování. „A pokud bychom se jí řídili, jsem přesvědčen, že druhá vlna by nebyla v takovém rozsahu, v jakém je,“ zdůraznil ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Druhá vlna by podle něj určitě přišla, souvisí s počasím i s tím, co se děje v okolních státech, ale nemusela by se dostat do tak vysokých populačních čísel a tak vysokého komunitního šíření.

Podle Hajdúcha je více než polovina hospitalizovaných pacientů v současné době diagnostikována až v nemocnici, a proto v Česku stále přetrvává vysoké komunitní šíření. „To není dobře, protože bychom očekávali, že pacienti budou diagnostikováni mnohem dřív a že i jejich kontakty budou vytrasované. Trasovat kontakty ve chvíli, kdy skončíte v nemocnici a infekci máte pět dnů a déle, v podstatě už nemá velký smysl. Proto máme ještě pořád tak masivní komunitní šíření,“ vysvětlil Hajdúch s tím, že podle něj přijdou kromě britské mutace i další.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Mariánem Hajdúchem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama