reklama

Kupujete francouzská děla a na naše lidi nemáte peníze, sepsul Okamura Vondráčka

Vládní koalice se kvůli neshodě na daňových sazbách nerozpadne. Návrh Andreje Babiše (ANO) na 15 a 23 procent je pro občany výhodnější než varianta Jana Hamáčka (ČSSD). „Domácnostem zůstane 51 miliard, což pomůže nastartovat ekonomiku,“ řekl Radek Vondráček (ANO), předseda Poslanecké sněmovny v nedělní Partii Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS. Podle šéfa hnutí SPD Tomia Okamury by ale vláda měla snížit daně razantněji.

reklama

Předseda Poslanecké sněmovny a předseda hnutí SPD si na začátek diskuse o státním rozpočtu na příští rok vyměnili několik ostrých vět. Tomio Okamura obvinil vládu, že v návrhu rozpočtu nemyslí na české občany a namísto toho chce utratit desítky miliard za nákup vojenské techniky. „Že se bude dávat 52 miliard na nákup německých vojenských vozidel a francouzských děl, nikdo z ekonomů nedoporučuje. Pro naše lidi pak nejsou peníze,“ řekl šéf SPD. Podle něho česká vláda jen sype peníze zemím, jejichž ekonomická úroveň je daleko vyšší než česká.

Radek Vondráček výtku odmítl s tím, že česká armáda musí být obranyschopná a s nákupem bojových vozidel a dalších zbraní jsou spojeny offsetové programy, které do České republiky přivedou zahraniční investice. S tím se ale Okamura nespokojil. „Vláda pošle vojáky do Mali a Afghánistánu za 680 milionů korun ve jménu francouzských zájmů,“ řekl. Francie a Kanada podle něho své vojáky z Afghánistánu stahuje. „Zrovna v Africe vzniká migrace, proti které vaše hnutí vystupuje,“ opáčil Vondráček. Mise v Mali nebo v Afghánistánu je podle něho dlouhodobá politika České republiky.

Přes 50 miliard lidem

Diskuse se dále točila kolem návrhu sazeb daní z příjmů pro příští rok. Andrej Babiš navrhuje sazby 15 a 23 %, předseda ČSSD Jan Hamáček 19 a 23 %. Ekonomové pak přišli s nápadem na zvýšení daňových slev. „Návrh poslance Babiše je výhodnější hlavně pro nízkopříjmové kategorie. Do domácností půjde 51 miliard a pomůže to nastartovat ekonomiku,“ odmítl nápad na valorizaci slev na dani Radek Vondráček. Diskuse o sazbách s ČSSD se prý ještě povede, ale na soudržnost koalice to prý nebude mít vliv.

„My jsme návrh na zvýšení slev na poplatníka už podali, protože se nezvyšovala dvanáct let. Chceme ji zvýšit o padesát procent,“ řekl Tomio Okamura. Jen zrušení superhrubé mzdy ale podle něho nestačí. Šéf hnutí SPD by chtěl jednotnou 15% sazbu daně. „Je třeba nechat všem lidem více peněz v peněženkách, aby je utratili za spotřebu a rozhýbali ekonomiku,“ řekl Okamura. Pokud jejich návrh neprojde, bude hlasovat pro návrh ANO na 15 a 23 %. Podle Okamury je ale nutné říci, kde na výpadky daňových příjmů vzít. „Je třeba udělat inventuru státního rozpočtu,“ dodal.

Zeman rozpočet podpoří

Hnutí SPD ale nejspíše vládní návrh státního rozpočtu nepodpoří, protože ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) prý není ochotna přistoupit na podmínky, za nichž by Okamurovi poslanci pro rozpočet zvedli ruku. „Je třeba seškrtat nepotřebné výdaje, jako jsou peníze pro politické neziskovky. To ale ministryně financí odmítla,“ řekl Tomio Okamura.

Radek Vondráček naopak považuje návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard korun za kvalitní. „Je investiční a věřím, že prezident republiky jej ve sněmovně podpoří,“ řekl Vondráček. Připomněl tak, že Miloš Zeman se chystá zúčastnit projednávání státního rozpočtu Poslaneckou sněmovnou 11. listopadu, kde má v plánu rozpočet hájit.

Rozhovor Terezie Tománkové s Tomio Okamurou a Radkem Vondráčkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů

Aktualizováno

V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění byl také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je více než sto milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřemi trvá. Na Plzeňsku hrozí povodně

Aktualizováno

Sobotní výstraha, kterou v neděli dopoledne upřesnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), varuje před velmi silnými bouřkami, krupobitím a povodněmi. V neděli se bouře mohou na území celé České republiky vyskytnout především od 15 hodin do večera. Teploty budou letní, od 23 do 28 stupňů Celsia, místy vyšplhají až k třicítce. Pro Plzeňsko platí povodňová pohotovost.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Třetí den olympiády: Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

reklama

Domácí zpravodajství

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

Aktualizováno

V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

reklama