Prezident Miloš Zeman dorazí příští týden do Sněmovny podpořit rozpočet se schodkem 320 miliard korun. Před poslanci vystoupí s projevem. V Lánech to řekla šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO), která s prezidentem jednala. Za Zemanem dorazil i premiér Andrej Babiš (ANO), řešili spolu rovněž návrh rozpočtu.
„Pan prezident mě ubezpečil, že přijede podpořit rozpočet do Sněmovny, 11. listopadu vystoupí s projevem. Zajímaly ho jako tradičně investice nebo počty státních úředníků. Bavili jsme se hodně do hloubky a do detailů,“ řekla po téměř dvouhodinovém jednání Schillerová. Zeman do Sněmovny chodil podpořit rozpočet i v minulosti.
Návrh je pod ostrou palbou kritiky opozičních stran. Těm vadí zejména výše schodku 320 miliard.
Rozpočet označili za fikci. Podle ODS například návrh s obřím deficitem nepočítá s daňovými změnami, které vláda na příští rok plánuje, přestože jsou v objemu minimálně desítek miliard korun.
Výbor kývl na zrušení superhrubé mzdy
Návrh rozpočtu už probral sněmovní rozpočtový výbor, který doporučil Sněmovně schválení základních parametrů. Na příjmech má stát vybrat 1 488 miliard korun a na opačné straně vydat 1 808 miliard.
Výbor také kývl na návrh premiéra Andreje Babiše na zrušení superhrubé mzdy. Místo ní by se měly hrubé mzdy zaměstnanců zdaňovat sazbou 15 procent a u příjmů asi nad 140 tisíc korun měsíčně sazbou 23 procent. S dopadem změn přitom návrh rozpočtu nepočítá a podle předlohy by měl činit výpadek příjmů asi 52 miliard korun.
Jednání o rozpočtu má tři čtení. Během prvního se schvalují základní parametry, tedy příjmy a výdaje. Ve druhém čtení se načítají pozměňovací návrhy. Během třetího čtení se hlasuje o pozměňovacích návrzích a schvaluje se finální verze rozpočtu. Na rozdíl od běžných zákonů rozpočet neposuzují senátoři.
Aby byl rozpočet schválen, musí se menšinová vláda ANO a ČSSD spolehnout na KSČM, která kabinet toleruje a jeho předchozí rozpočty podpořila. Komunisté jsou ale z návrhu zatím rozpačití.
Pokud by rozpočet Sněmovnou neprošel do konce letošního roku, Česká republika by musela hospodařit podle rozpočtového provizoria. To znamená, že rozdělování peněz se řídí podle rozpočtu z předešlého roku.