CNN Prima News kůrovec

kůrovec

Výpis příspěvků ke štítku „kůrovec“

Kůrovce v Čechách likviduje i chladné počasí. Lesníci chystají obnovu zničených cest

Kůrovcová kalamita, která v českých lesích naplno vypukla v roce 2018, je za svým vrcholem a ustupuje. Na Moravě již odezněla a pod kontrolu ji lesníci dostávají i na Vysočině. K útlumu kůrovcové kalamity, která je největší v historii Česka, kromě intenzivních těžeb napadeného dřeva a dalších obranných opatření přispělo i letošní velmi chladné a deštivé jaro.

Pokud chceme řádění kůrovce zamezit, musíme se o škůdci dozvědět více, burcují němečtí vědci

Minulý rok byl registrován megalomanský nárůst kůrovce, který devastoval lesy na Vysočině i v dalších částech České republiky. V posledních týdnech vzrostl výskyt tohoto škůdce v německých lesích, kde má velmi zničující dopad. Jen v roce 2018 kůrovec zničil okolo 40 milionů m³ evropských lesů. Ani vyhlídky na letošní rok i do let budoucích nejsou příznivé. Podle německých vědců je to způsobené i tím, že nemáme o kůrovci dostatečné znalosti.

Biolog Pokorný: Kůrovec je obrovský průšvih. Pokud chceme vyřešit sucho, musíme na Šumavu vrátit vzrostlý les

Biolog a ředitel obecně prospěšné společnosti ENKI Jan Pokorný upozorňuje na rizika, která naší civilizaci hrozí kvůli hazardním způsobům nakládání s vodou a vegetací. Ve druhé části rozhovoru pro Primazpravy.cz vysvětluje, jak by na sucho měli zareagovat zemědělci nebo proč Šumava usychá a co je potřeba udělat pro její záchranu.

Jak dopadne Studentská stávka je otázkou. Zatím Šumavě hrozí, že bude umírat dvakrát rychleji

Hnutí švédské studentky Grety Thunberg Fridays for Future, u nás známé jako Středoškolská stávka za klima, si vybralo po zatím největší demonstraci 15. března oddechový čas. Studenti dali politikům čtrnáctidenní ultimátum, že nezačnou-li jednat a nedají-li jim záruku řešení klimatické krize, znovu půjdou do stávky. Velké cíle a „menší“ – nesvětový ekologický problém přitom vzniká kolem Šumavy a nikdo nejeví zájem.