reklama

Pozitivum propršeného a chladného jara? Ničí kůrovce. Zmizí celá generace, jásají lesníci

Chladné a deštivé jaro nepřeje kůrovcům.
Zdroj: Topi Pigula

Češi si mnohdy na chladné a deštivé jaro stěžují. I v takovém počasí se však dá najít pozitivum – například fakt, že neprospívá kůrovcům. Lesníkům se tak blýská na příjemnější rok.

reklama

Lýkožrout smrkový nebo kůrovec je pro většinu majitelů lesů navýsost otravný brouk. Kůrovcová kalamita už několik let decimuje smrkové porosty v Česku, škody jdou do miliard korun. Dřevokazný hmyz se ovšem už šíří i do měst. S kůrovcem bojují například v zámeckém parku v Lázních Kynžvart.

Kůrovec se běžně rojí i třikrát ročně

Jenom za loňský rok padly v tomto parku za oběť kůrovci stovky smrků. „Rozsah je opravdu veliký. Jádrové území, které má zhruba sto až sto dvacet hektarů, bylo poškozeno téměř ze sta procent,“ sdělil kastelán zámku Ondřej Cink. I zde si však letos alespoň částečně oddychnou.

Co je pro jednoho odpad, může být pro druhého poklad. A tak zatímco část lidí z teplot kolem patnácti stupňů radost nemá, lesníci slaví. „Rojení se víceméně zastavilo. V hospodářských lesích to samozřejmě znát bude. Získáme více času na likvidaci vytěžené hmoty, je to takové klidnější,“ doplnil správce parku Ladislav Novotný.

V ideálních podmínkách se kůrovec rojí, a tedy rozmnožuje, i třikrát ročně. V Česku je to běžně dvakrát do roka. Pokud meteorologům vyjde předpověď a bude chladné počasí, mohlo by zničit celou jednu generaci dřevokazného brouka.

Chladné a deštivé jaro nepřeje kůrovcům.
Chladné a deštivé jaro nepřeje kůrovcům.
Zdroj: Topi Pigula

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Kultura

Detaily posledního rozloučení se Šafránkovou. Rodina prozradila datum i místo

Detaily posledního rozloučení se Šafránkovou. Rodina prozradila datum i místo

Veřejné rozloučení s herečkou Libuší Šafránkovou, která zemřela minulý týden ve věku 68 let, bude 25. června dopoledne v kostele sv. Anežky v Praze na Spořilově. Pohřeb se uskuteční ve stejný den odpoledne v kruhu rodiny a blízkých přátel. Na prostranství u kostela bude mít veřejnost možnost pohřeb sledovat na velkoplošných obrazovkách. Informovala o tom s odkazem na syna herečky Josefa Abrháma mladšího mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová.

EURO 2021

Limberský se vrátil ke kauze Kúdela: Organizovaný zločin, nemůžu se s tím smířit

Limberský se vrátil ke kauze Kúdela: Organizovaný zločin, nemůžu se s tím smířit

Na fotbalovém Euru začíná čtvrtý den a český národ je na nohou. Svěřence trenéra Jaroslava Šilhavého čeká první a třaskavý zápas na šampionátu proti Skotsku (od 15:00). Před utkáním je velkým tématem několik měsíců stará záležitost týkající se Ondřeje Kúdely a jeho údajného rasismu. I to se řešilo v pořadu Co Čech, to trenér!, jehož hosty byli bývalí fotbalisté David Limberský s Romanem Bednářem, atletka Nikola Bendová a expert CNN Prima NEWS Jakub Burian.

Eriksenův stav se lepší. Na dálku podpořil spoluhráče, někteří ho dokonce navštívili
Zeman obvinil islámské radikály. Za pád vrtulníku s Češkou však může závada
Hašek, Pirk či Porupková. Cyklistického závodu Prima CUP se zúčastnila řada osobností
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce
Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí
Další články
reklama
reklama