reklama

Pozitivum propršeného a chladného jara? Ničí kůrovce. Zmizí celá generace, jásají lesníci

Češi si mnohdy na chladné a deštivé jaro stěžují. I v takovém počasí se však dá najít pozitivum – například fakt, že neprospívá kůrovcům. Lesníkům se tak blýská na příjemnější rok.

reklama

Lýkožrout smrkový nebo kůrovec je pro většinu majitelů lesů navýsost otravný brouk. Kůrovcová kalamita už několik let decimuje smrkové porosty v Česku, škody jdou do miliard korun. Dřevokazný hmyz se ovšem už šíří i do měst. S kůrovcem bojují například v zámeckém parku v Lázních Kynžvart.

Kůrovec se běžně rojí i třikrát ročně

Jenom za loňský rok padly v tomto parku za oběť kůrovci stovky smrků. „Rozsah je opravdu veliký. Jádrové území, které má zhruba sto až sto dvacet hektarů, bylo poškozeno téměř ze sta procent,“ sdělil kastelán zámku Ondřej Cink. I zde si však letos alespoň částečně oddychnou.

Co je pro jednoho odpad, může být pro druhého poklad. A tak zatímco část lidí z teplot kolem patnácti stupňů radost nemá, lesníci slaví. „Rojení se víceméně zastavilo. V hospodářských lesích to samozřejmě znát bude. Získáme více času na likvidaci vytěžené hmoty, je to takové klidnější,“ doplnil správce parku Ladislav Novotný.

V ideálních podmínkách se kůrovec rojí, a tedy rozmnožuje, i třikrát ročně. V Česku je to běžně dvakrát do roka. Pokud meteorologům vyjde předpověď a bude chladné počasí, mohlo by zničit celou jednu generaci dřevokazného brouka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Největší víkendový nárůst od konce března. Za sobotu přibylo 2751 případů covidu

V sobotu přibylo v Česku 2 751 případů nemoci COVID-19, nejvíce za víkendový den od 27. března. Aktuální nárůst počtu nakažených byl skoro o 1 600 případů vyšší než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s COVID-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama