Kůrovcová kalamita sužuje Českou republiku několik posledních let. Teprve letos se však naplno projevila do ceny palivového dříví. Jehličnaté meziročně zlevnilo o více než čtvrtinu, cenový pokles se projevil i u dubu, buku, habru nebo břízy. S nástupem podzimu se ale dá očekávat, že dřevo svůj cenový propad zastaví.
Michal Vachata z Krupky na Teplicku v Ústeckém kraji spotřebuje ročně asi šest metrů krychlových palivového dřeva. Ve svém rodinném domě sice topí plynem, ale občas rozdělá oheň i v krbu. Dříví kupuje pravidelně už několik let na přelomu srpna a září. „Objednávám dva metry jehličnatého a čtyři listnatého, všechno už naštípané, abych s tím měl co nejméně práce,“ řekl CNN Prima NEWS a podle vlastních slov byl příjemně překvapen, že letos bude topit oproti loňsku mimořádně levně.
„Za kubík smrku jsem loni platil 1500, letos už jen něco přes 1100 korun. Listnaté mě vyšlo ještě výhodněji. Loni jsem kupoval směs skoro za 2,5 tisíce, letos čistě jen buk za necelé dva tisíce korun,“ dodal Vachata. Jehličnaté dřevo tak zlevnilo o 27, listnaté o 20 procent. Na šesti metrech krychlových tak Michal Vachata letos ušetřil 2800 korun. „A to jsem letos nemusel dokonce platit ani zálohu za palety,“ uzavřel.
Listnáče cenu drží
Dřevo letos opravdu citelně zlevnilo a u toho, které je určené k topení, je cenový pokles obzvláště hluboký. V případě jehličnatého se ceny snížily o 25 až 31 procent v závislosti na tom, zda se jedná o dřevo prodávané vlastníkem lesa, nebo nájemníkem. Listnaté pak meziročně zlevnilo v průměru jen o tři až čtyři procenta, jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Ten ovšem v případě listnatého dřeva nesleduje rozdíly v jednotlivých kategoriích. Jak ukazuje zkušenost Michala Vachaty, pokles ceny u listnatého palivového dřeva bude tedy řádově vyšší.
Ještě markantnější je propad cen v horizontu několika posledních let. Ještě v posledním čtvrtletí roku 2016 stál metr krychlový jehličnatého dřeva určeného k otopu bezmála 800 korun, letos vás jeden kubík vyjde v průměru na 434 korun, což představuje zlevnění skoro o 46 procent. Jde o ceny, které zaplatíte při nákupu přímo od lesníků, tedy před jakýmkoli následným zpracováním.
Na co si dát pozor při nákupu palivového dřeva
- přesvědčte se, kdy bylo dřevo vytěženo, a to kvůli obsahu vody v dřevní hmotě
- ověřte si, za jaký objem dřeva je stanovená cena – je rozdíl mezi rovnaným a sypaným metrem krychlovým
- jeden rovnaný metr krychlový odpovídá objemu dřeva narovnaného do krychle o délce hrany 1 metr
- jeden sypaný metr krychlový odpovídá objemu dřeva nasypaného do krychle o délce hrany 1 metr
- 1 rovnaný metr krychlový = 1,6 sypaného metru krychlového
Klesající cenový trend u palivového dříví lze samozřejmě vysvětlit kůrovcovou kalamitou. Na trhu se tak vytvořil přetlak nabídky jehličnanů, které de facto nelze použít jiným způsobem než právě na topení. To tlačí cenu dolů. A jak je vidět, zlevňování jehličnatých dřevin se přelévá i na trh s těmi listnatými. „Jde o přirozený cenový efekt mezi substituty. Tedy zbožím, které danou potřebu uspokojuje podobným způsobem,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické. Zlevnění listnáčů není tak výrazné, protože bukové nebo dubové dřevo je výhřevnější, a tedy poptávka po něm je stále poměrně vysoká.
Zlevňování může pokračovat
Zlevnění jehličnatého palivového dříví je ale už natolik zajímavé, že některé domácnosti mohou začít uvažovat o změně vytápění svých domů. „V době stále zdražujících energií v čele s elektřinou představuje dramaticky zlevňující palivové dříví stále atraktivnější alternativu. Například pro krbové vytápění či topení dřevokotlem,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Na základě údajů o objemu těžby dřeva se dá odhadnout, že současný cenový trend bude pokračovat i v nejbližších letech. Minimálně do doby, dokud trh neabsorbuje hmotu, která se na něm ocitla letos. „Státní podnik Lesy České republiky loni zvýšil kvůli kůrovcové kalamitě těžbu o třicet procent. Těžba jen kůrovcového dříví vzrostla loni o 62 procent,“ upozorňuje Lukáš Kovanda. Vzhledem k tomu, že letošní léto nebylo zdaleka tak suché jako v předchozích dvou letech, se dá očekávat, že těžba kůrovcového dřeva letos klesne.
Když už se pro nákup palivového dřeva rozhodnete, měli byste obzvláště sledovat nejméně dva důležité ukazatele: kdy bylo dřevo vytěženo a za jaký objem je uvedena cena, za niž byste mohli palivo pořídit. První údaj souvisí s tím, jak dobře je dřevo vysušené. Uvádí se, že dříví je vhodné chystat až na přespříští topnou sezónu. Pokud tedy kupujete dřevo vytěžené letos, pro topení bude ideálně vyschlé až pro zimu 2021/22. Na trhu se ale objevují i nabídky paliva, které prošlo sušičkou, a tak jím můžete topit i letos, třebaže se ještě na jaře nacházelo v lese. U ceny se pak přesvědčte, zda se týká rovnaného nebo sypaného prostorového metru. V rovnaném se nachází více dřevní hmoty. Udává se, že jeden rovnaný metr odpovídá zhruba 1,6 metru sypaného.