reklama

Ceny palivového dřeva rapidně klesají. Kvůli kůrovcové kalamitě ho nikdo nechce

Ceny palivového dřeva klesly téměř o dvě třetiny. Kvůli kůrovcové kalamitě je dřeva nadbytek a s tím výrazně klesá i jeho cena. Pokud topíte dřevem a nakupujete přímo od Lesů ČR, zaplatíte teď za kubík 350 korun, dříve se přitom cena pohybovala okolo 800 až 900 korun.

reklama

„Dřeva je kvůli přemnoženému kůrovci nadbytek v celé střední Evropě, na pilách nebo v papírnách ho nestíhají zpracovávat, takže nám zůstává na skladě,“ popisuje Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů ČR v Libereckém kraji. Státní podnik se kvůli tomu v celé republice dostal za první pololetí do ztráty téměř půl miliardy korun, ještě v loňském roce přitom hospodařil se ziskem 169 milionů korun.

Stromy usychají nebo jsou zasažené hnilobou

Nejde jen o dřevo, které se vůbec neprodá. I to, na které se odbyt najde, nemá takovou hodnotu jako dřevo zdravé. Stromy zasažené kůrovcem usychají, a právě takové dřevo se pak na pilách hůř opracovává. Na některých stromech je navíc patrné, že jsou zasažené hnilobou.

V lesích jsou teď miliony stromů označené červenou tečkou, to znamená univerzálním znamením pro dřevorubce, co mají kácet. „Pokud je strom zasažený kůrovcem, musí buď z lesa rychle pryč, nebo je nutné dřevo ležící v lese chemicky ošetřit. Obojí stojí peníze,“ poznamenává Řičář. Není to přitom tak, že by se v lese kácelo výrazně více než obvykle, ale kácejí se z velké části stromy, které by jinak zůstaly stát.

K tématu

„Prakticky všechno je vynucené kácení, už nám nezbývá kapacita na plánované lesní hospodaření,“ podotýká Václav Vacek, lesní správce z Frýdlantu. Komplikace působí i nedostatek lesních dělníků a specializované techniky. „V únoru, v březnu nemáme do čeho píchnout, teď bychom se mohli klidně rozdvojit, kdyby to šlo, pořád někdo volá, že by nás potřeboval. Když to jde, pracujeme nepřetržitě a kácíme i v noci,“ popisuje Ondřej Skalský, majitel harvestoru, tedy speciálního stroje, který dokáže strom pokácet, zbavit větví a nařezat na kusy za minutu.

Pětimiliardový tendr

Aktuálně Lesy ČR řeší pětimiliardový tendr na lesnické práce na léta 2021 až 2025. Lesnické firmy do 16. září podaly nabídky a podnik je nyní vyhodnocuje. „Letošní nabízené ceny vyznívají pro podnik výhodněji než v loňském roce,“ uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. Na 12 z 29 soutěžených jednotek podala nejlepší cenovou nabídku společnost Uniles. Za ní skončily Kloboucká lesní s nejlepší nabídkou na pěti jednotkách a společnost Aclesia se čtyřmi jednotkami. Získat alespoň jednu zakázku má naději deset firem z 36, které se do tendru přihlásily. Hodnocení tendru bude trvat několik týdnů.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let, podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví. Vláda v červnu schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR. Dvě miliardy korun jsou určeny na obnovu, zajištění a výchovu lesních porostů, 200 milionů korun na zřizování oplocenek v nestátních lesích, 145 milionů korun na nový příspěvek na následnou péči o lesní výsadbu.

Další hlavní zprávy

Politika

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu zaútočil na hnutí STAN. Podle Kalouska poslední volební model ukazuje, že by Starostové a nezávislí vytvořili vládu s hnutím ANO. S tím ale nesouhlasí jejich šéf Vít Rakušan, který Kalouskův komentář označil za lež. Hnutí STAN přitom ještě v minulém volebním období působilo v Poslanecké sněmovně ve společném klubu s TOP 09.

Zahraničí

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Steve Gallant je odsouzený vrah, který se v listopadu 2019 zapsal do povědomí také jako hrdina. Při útoku na London Bridge se totiž s klem narvala jednorohého v ruce postavil do cesty teroristovi Usmanu Khanovi, který tehdy na mostě zavraždil dva lidi. Gallant tak pomohl zachránit další lidské životy. Nyní se může díky svému činu podívat o deset měsíců dřív na svobodu, píše server The Guardian.

reklama
Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených
Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit
Posilovna v Polsku se registrovala jako církev. Snaží se tak vyhnout uzavření
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama