reklama

Ceny palivového dřeva rapidně klesají. Kvůli kůrovcové kalamitě ho nikdo nechce

Ceny palivového dřeva klesly téměř o dvě třetiny. Kvůli kůrovcové kalamitě je dřeva nadbytek a s tím výrazně klesá i jeho cena. Pokud topíte dřevem a nakupujete přímo od Lesů ČR, zaplatíte teď za kubík 350 korun, dříve se přitom cena pohybovala okolo 800 až 900 korun.

reklama

„Dřeva je kvůli přemnoženému kůrovci nadbytek v celé střední Evropě, na pilách nebo v papírnách ho nestíhají zpracovávat, takže nám zůstává na skladě,“ popisuje Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů ČR v Libereckém kraji. Státní podnik se kvůli tomu v celé republice dostal za první pololetí do ztráty téměř půl miliardy korun, ještě v loňském roce přitom hospodařil se ziskem 169 milionů korun.

Stromy usychají nebo jsou zasažené hnilobou

Nejde jen o dřevo, které se vůbec neprodá. I to, na které se odbyt najde, nemá takovou hodnotu jako dřevo zdravé. Stromy zasažené kůrovcem usychají, a právě takové dřevo se pak na pilách hůř opracovává. Na některých stromech je navíc patrné, že jsou zasažené hnilobou.

V lesích jsou teď miliony stromů označené červenou tečkou, to znamená univerzálním znamením pro dřevorubce, co mají kácet. „Pokud je strom zasažený kůrovcem, musí buď z lesa rychle pryč, nebo je nutné dřevo ležící v lese chemicky ošetřit. Obojí stojí peníze,“ poznamenává Řičář. Není to přitom tak, že by se v lese kácelo výrazně více než obvykle, ale kácejí se z velké části stromy, které by jinak zůstaly stát.

K tématu

„Prakticky všechno je vynucené kácení, už nám nezbývá kapacita na plánované lesní hospodaření,“ podotýká Václav Vacek, lesní správce z Frýdlantu. Komplikace působí i nedostatek lesních dělníků a specializované techniky. „V únoru, v březnu nemáme do čeho píchnout, teď bychom se mohli klidně rozdvojit, kdyby to šlo, pořád někdo volá, že by nás potřeboval. Když to jde, pracujeme nepřetržitě a kácíme i v noci,“ popisuje Ondřej Skalský, majitel harvestoru, tedy speciálního stroje, který dokáže strom pokácet, zbavit větví a nařezat na kusy za minutu.

Pětimiliardový tendr

Aktuálně Lesy ČR řeší pětimiliardový tendr na lesnické práce na léta 2021 až 2025. Lesnické firmy do 16. září podaly nabídky a podnik je nyní vyhodnocuje. „Letošní nabízené ceny vyznívají pro podnik výhodněji než v loňském roce,“ uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. Na 12 z 29 soutěžených jednotek podala nejlepší cenovou nabídku společnost Uniles. Za ní skončily Kloboucká lesní s nejlepší nabídkou na pěti jednotkách a společnost Aclesia se čtyřmi jednotkami. Získat alespoň jednu zakázku má naději deset firem z 36, které se do tendru přihlásily. Hodnocení tendru bude trvat několik týdnů.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let, podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví. Vláda v červnu schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR. Dvě miliardy korun jsou určeny na obnovu, zajištění a výchovu lesních porostů, 200 milionů korun na zřizování oplocenek v nestátních lesích, 145 milionů korun na nový příspěvek na následnou péči o lesní výsadbu.

Další hlavní zprávy

360°

Pomáháme umělcům pouze přežít, hned tak se z toho nevyhrabeme, řekl Zaorálek

Pomáháme umělcům pouze přežít, hned tak se z toho nevyhrabeme, řekl Zaorálek

„Nemůžeme pokrýt všechno a nepokryli jsme to dokonale, ale pomáháme pouze přežít,“ vzkázal umělcům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Doufal prý, že rok 2021 bude jiný, „ale zdá se, že se z toho jen tak nevyhrabeme.“ Také uvedl, že chystá program COVID kultura 3, který už nezapomene například na umělecké fotografy.

Dám ti facku, opičáku! Čeští poslanci si rozbíjejí nosy od konce 19. století
Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Žáci prvního stupně se do lavic vrátí začátkem února, odhaduje ministr Blatný
Prymula: Česku s novou mutací hrozí čtvrtá vlna. Je na nás, jak bude katastrofická
Další články
reklama
reklama