reklama

Ceny palivového dřeva rapidně klesají. Kvůli kůrovcové kalamitě ho nikdo nechce

Ceny palivového dřeva klesly téměř o dvě třetiny. Kvůli kůrovcové kalamitě je dřeva nadbytek a s tím výrazně klesá i jeho cena. Pokud topíte dřevem a nakupujete přímo od Lesů ČR, zaplatíte teď za kubík 350 korun, dříve se přitom cena pohybovala okolo 800 až 900 korun.

reklama

„Dřeva je kvůli přemnoženému kůrovci nadbytek v celé střední Evropě, na pilách nebo v papírnách ho nestíhají zpracovávat, takže nám zůstává na skladě,“ popisuje Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů ČR v Libereckém kraji. Státní podnik se kvůli tomu v celé republice dostal za první pololetí do ztráty téměř půl miliardy korun, ještě v loňském roce přitom hospodařil se ziskem 169 milionů korun.

Stromy usychají nebo jsou zasažené hnilobou

Nejde jen o dřevo, které se vůbec neprodá. I to, na které se odbyt najde, nemá takovou hodnotu jako dřevo zdravé. Stromy zasažené kůrovcem usychají, a právě takové dřevo se pak na pilách hůř opracovává. Na některých stromech je navíc patrné, že jsou zasažené hnilobou.

V lesích jsou teď miliony stromů označené červenou tečkou, to znamená univerzálním znamením pro dřevorubce, co mají kácet. „Pokud je strom zasažený kůrovcem, musí buď z lesa rychle pryč, nebo je nutné dřevo ležící v lese chemicky ošetřit. Obojí stojí peníze,“ poznamenává Řičář. Není to přitom tak, že by se v lese kácelo výrazně více než obvykle, ale kácejí se z velké části stromy, které by jinak zůstaly stát.

„Prakticky všechno je vynucené kácení, už nám nezbývá kapacita na plánované lesní hospodaření,“ podotýká Václav Vacek, lesní správce z Frýdlantu. Komplikace působí i nedostatek lesních dělníků a specializované techniky. „V únoru, v březnu nemáme do čeho píchnout, teď bychom se mohli klidně rozdvojit, kdyby to šlo, pořád někdo volá, že by nás potřeboval. Když to jde, pracujeme nepřetržitě a kácíme i v noci,“ popisuje Ondřej Skalský, majitel harvestoru, tedy speciálního stroje, který dokáže strom pokácet, zbavit větví a nařezat na kusy za minutu.

Pětimiliardový tendr

Aktuálně Lesy ČR řeší pětimiliardový tendr na lesnické práce na léta 2021 až 2025. Lesnické firmy do 16. září podaly nabídky a podnik je nyní vyhodnocuje. „Letošní nabízené ceny vyznívají pro podnik výhodněji než v loňském roce,“ uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. Na 12 z 29 soutěžených jednotek podala nejlepší cenovou nabídku společnost Uniles. Za ní skončily Kloboucká lesní s nejlepší nabídkou na pěti jednotkách a společnost Aclesia se čtyřmi jednotkami. Získat alespoň jednu zakázku má naději deset firem z 36, které se do tendru přihlásily. Hodnocení tendru bude trvat několik týdnů.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let, podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví. Vláda v červnu schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR. Dvě miliardy korun jsou určeny na obnovu, zajištění a výchovu lesních porostů, 200 milionů korun na zřizování oplocenek v nestátních lesích, 145 milionů korun na nový příspěvek na následnou péči o lesní výsadbu.

Tagy:
Bartošek: Babiš dělá z odborné diskuse o budoucím šéfovi BIS politikum
360°

Bartošek: Babiš dělá z odborné diskuse o budoucím šéfovi BIS politikum

Premiér Andrej Babiš (ANO) dělá z odborné diskuse o budoucím šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) politické téma. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl člen sněmovního bezpečnostního výboru a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Řediteli BIS Michalu Koudelkovi vyprší mandát za pouhých deset dní. Stále ale není jasné, zda resort povede i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

reklama