reklama

Květen je tak studený kvůli fenoménu, s jehož pomocí Japonci bombardovali Ameriku

To kvůli němu letíte z Ameriky do Evropy rychleji, než když stejnou trasou cestujete na druhou stranu. To kvůli němu dochází poslední dobou častěji k suchům, požárům, povodním. To kvůli němu právě teď zažíváme studený květen. Chtěli byste místo bund chodit venku jen v tričku s krátkým rukávem? Že to momentálně nejde, za to může tzv. tryskové proudění.

reklama

O tryskovém proudění (jet stream) jste možná nikdy neslyšeli, přitom náš běžný život ovlivňuje jako máloco. Jde o proudění vzduchu v atmosféře ve směru ze západu na východ, které může mít rychlost až 700 km/h. Vyskytuje se v prostoru tvaru zploštělé trubice podél rovnoběžek, bývá vyvoláno mimo jiné rozdílem teplot v odlišných zeměpisných šířkách.

Dlouho se o něm nevědělo, k jeho objevení došlo až v období kolem druhé světové války. Moc se hodilo japonským generálům, když plánovali bombardování západního pobřeží USA. Chtěli k němu použít barostaticky řízené balony. Jakmile tuto možnost začali propočítávat, zjistili, že bez uvedeného jevu by svůj záměr nemohli provést.

Nakonec tzv. ohnivé balony naplněné bombami skutečně vypustili. Z devíti tisíců jich k americkému pobřeží dospělo pouze malé procento, jeden ale v Oregonu zabil šest lidí, další zasáhl elektrické vedení v Hanfordu ve státě Washington. Což z vojenského pohledu představovalo sice dílčí, přesto senzační úspěch: Následný zkrat totiž na čas vyřadil z provozu nedalekou výrobu plutonia pro atomovou bombu shozenou později na Nagasaki.

Tryskové proudění je nicméně důležité i v mírových časech. Právě nyní jej můžeme proklínat, když žehráme na nezvykle studený květen. Už letošní duben byl nejchladnější od roku 1997, i současné teploty jsou v porovnání s normálem nižší až o 5 stupňů Celsia. Podle meteorologů za to může právě způsob, jakým je zvlněno tryskové proudění. Jeho současná podoba totiž minimálně do konce května nedovolí, aby se k nám dostalo teplé jižní proudění. Zatímco my tedy jet stream proklínáme, na sluncem prohřátém severu Ruska si jej nyní nemohou vynachválit.

Zmíněný atmosférický fenomén běžně ovlivňuje především leteckou dopravu, při letu po směru tryskového proudění snižuje náklady na množství spotřebovaného paliva. Dělí se na silnější polární tryskové proudění (nacházející se kolem 50° zeměpisné šířky ve výškách sedm až dvanáct kilometrů) a to subtropické (bývá kolem 30° zeměpisné šířky, vzhledem k vyšší troposféře v těchto šířkách se nachází ve výškách deset až šestnáct kilometrů, je slabší a méně souvislé).

Podle nedávné studie amerických vědců se jeho podoba zhruba od 60. let velmi výrazně mění, oproti minulosti bývá daleko četněji rozvlněné. Tým profesorky Valerie Trouetové přišel se závěrem, že právě tento fakt může za častější extrémy počasí nad evropským kontinentem.

Další vědecký výzkum navíc předvídá, že právě zásluhou změn tryskového proudění brzy nastane nevítaná revoluce v letecké dopravě – bude údajně vznikat mnohem více turbulencí, než bylo dříve běžné. V případě těch slabých očekává profesor Paul Williams nárůst o 59 procent, u průměrných o 94 procent, u silných dokonce až o 149 procent.

Tagy:

Hlavní zprávy

Největší víkendový nárůst od konce března. Za sobotu přibylo 2751 případů covidu

V sobotu přibylo v Česku 2 751 případů nemoci COVID-19, nejvíce za víkendový den od 27. března. Aktuální nárůst počtu nakažených byl skoro o 1 600 případů vyšší než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s COVID-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama