Kvůli pirátství vzniká méně obsahu, říká advokátka. Jak mohou tvůrci bránit svá díla?

Advokátka Klára Hrabáková o internetovém pirátství a ochraně autorských práv

Portál Ulož.to byl svého času obrovskou zásobárnou jakéhokoliv obsahu. Ke stažení nabízel nejnovější filmy či televizní seriály, ale také hudbu, literaturu nebo videohry. Jenže v prosinci 2023 Ulož.to ukončilo svou původní činnost a transformovalo se v cloudové uložiště, na kterém nelze vyhledávat soubory. Skončila tím jedna velká éra internetového pirátství v Česku. Jenže konec oblíbeného portálu, ani nástup streamovacích služeb zcela nevymýtil nelegální šíření obsahu. Tvůrci musí svá autorská práva chránit i nadále. Jak? Na to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS odpověděla advokátka Klára Hrabáková.

Není to tak dávno, co bujelo internetové pirátství. Stáhnout si videohru, hudbu, film nebo seriál pomocí torrentů nebo na portálech jako Ulož.to bylo na denním pořádku. Jenže v posledních letech se zdá, že pirátství vymizelo.

ČTĚTE TAKÉ: Nenaleťte obchodníkům s dálničními známkami. Po platbě vysoké částky už své peníze neuvidíte

K jeho ústupu přispěl konec Ulož.to, které vypnulo veřejné vyhledávání mezi uloženými soubory. Později se přetransformovalo v klasické cloudové uložiště pro soukromé sdílení dat. Další významnou roli hrál i nástup streamovacích platforem jako Spotify, Netflix, Max, Disney+ a dalších.

Jejich prostřednictvím jsou k dispozici tisíce filmů a seriálů nebo písně hudebních interpretů. Stačí si jen za několik stovek korun zřídit předplatné a uživatelé mohou vesele konzumovat zábavu. Přesto i v dnešní době je nutné na autorská práva stále myslet.

Podle advokátky Hrabákové pirátské platformy vydělávají na šíření obsahu, ale jejich peníze odtečou nenávratně pryč a nejsou investovány do další filmové či televizní tvorby. „Je nutné si uvědomit, že pirátství neslouží k distribuci kultury k masám, ale naopak té kultury vzniká méně,“ tvrdí Hrabáková.

„Autorská práva chrání i pracovní místa všech lidí, kteří se na vzniku seriálů podílí. Ať už se jedná o herce, scenáristy, techniky nebo lidi, kteří seriál následně produkují. Je to celá řada profesí a autorská práva chrání i jejich živobytí,“ vysvětluje advokátka, proč je nutné chránit tvůrce obsahu.

Jak se autoři mohou bránit před piráty? Nejen na to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS odpovídá advokátka Klára Hrabáková. V následujících minutách vysvětluje, proč autoři mají vymáhat svá práva na ochranu obsahu, jak pirátství ovlivňuje tvůrce a také jestli v dalších letech přežije klasická televize nebo zdali vlivem streamovacích platforem upadne v zapomnění.

Celý rozhovor s advokátkou a členkou správní rady ALAI Česká republika Klárou Hrabákovou sledujte v úvodu tohoto článku.

Tagy:
film filmař pirátství umění a zábava umění, kultura, zábava a média média a zábavní průmysl ekonomika, obchod a finance trestná činnost, právo a spravedlnost