Kypr se na takzvané mapě cestovatele od pondělí přesune do tmavě červených zemí s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i dalších několik zemí, některé se přesunou do oranžové a jiné do červené kategorie, uvedlo v pátek ministerstvo zdravotnictví.
Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ministerstvo každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. K zemím s nízkým rizikem nákazy bude v Evropě patřit Albánie, Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Černá Hora, Estonsko, Island, Itálie, Kosovo, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, San Marino, Severní Makedonie, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko a Vatikán. Z mimoevropských zemí pak Austrálie, Hongkong, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Libanon, Macao, Nový Zéland, Singapur, Spojené státy, Thajsko a Tchaj-wan.
Cestování jako ruská ruleta, pravidla se mění každým dnem. Jak předejít komplikacím?
Cestování v době koronavirové je jako ruská ruleta. Dohledat si aktuální opatření v jednotlivých zemích bývá mnohdy složité, nařízení se navíc mění každým dnem. Vlastní pravidla pak mohou mít i letecké společnosti. Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek v pořadu Nový den přiblížil, jak předejít komplikacím při cestování.
Do oranžové kategorie značící střední míru rizika se ze zelené přesunou Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Lichtenštejnsko, Řecko a Madeira. Zařadí se k Irsku a Monaku. Mezi červená území s vysokým rizikem nákazy budou patřit Andorra, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Portugalsko, Španělsko a Kanárské, Baleárské a Azorské ostrovy. Do tmavě červené kategorie značící velmi vysokou míru rizika pak náleží všechny nejmenované státy.
Vyplnění příjezdového formuláře
U zeleně a oranžově označených zemí musí cestující vyplnit příjezdový formulář a být testován před vstupem do ČR nebo nejpozději pět dnů po příjezdu absolvovat antigenní nebo PCR test.
Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.
Další změna na Slovensku. Do karantény po příjezdu musí i lidé očkovaní jednou dávkou
Slovensko bude při vstupu do země nadále vyžadovat karanténu od cestujících, kteří nejsou očkováni proti nemoci COVID-19. Výjimku z izolace nově už nebudou mít lidé, kteří dostali pouze první dávku vakcíny. Vyplývá to z vyjádření ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského. Právě kvůli zmíněné dočasné výjimce slovenský ústavní soud tento týden pozastavil platnost stávající vyhlášky hlavního hygienika o karanténě. Vyhláška minulý týden vyvolala protesty lidí i na hranicích s Českem. Úřady připraví nové nařízení.
Podmínky při návratu se netýkají osob, které mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění COVID-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář.
Kam se nedoporučuje cestovat?
Ministerstvo lidem důrazně nedoporučuje cestovat do zemí s extrémním rizikem nákazy, důvodem je šíření nových mutací koronaviru. Jde o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Namibii, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Svazijsko, Tanzanii, Tunisko, Zambii a Zimbabwe.
I u návratu z těchto zemí plně očkovaní turisté nebo ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali COVID-19, nemusí na testy a do samoizolace. Ostatní musí podstoupit před cestou PCR test a následně setrvat deset dní v samoizolaci zakončené negativním PCR testem.