CNN Prima News léčivo

léčivo

Výpis příspěvků ke štítku „léčivo“

Jak správně zapíjet léky? Škodí čaj i džusy. Pozor na množství vody, vše ovlivňuje účinnost

Zapíjet léky? A pokud ano, jak moc a čím? Pro někoho zdánlivě banální otázky, ale jak ukázal průzkum společnosti DrugAgency podporovaný zdravotní pojišťovnou OZP, Češi nejsou v zapíjení léků zrovna příkladní. Některá zjištění jsou podle odborníků přímo alarmující – pokud neužíváme léky správně, nemusí ani správně fungovat. A co víc, chybné užívání může vyvolat i zdraví ohrožující lékové interakce.

Český robot má pomoci lidem s rakovinou štítné žlázy. Jak průlomová technologie funguje?

Nově vyvíjené české robotické zařízení by mohlo pomoci přesněji mapovat distribuci radioaktivního jódu při detekci a léčbě nádoru štítné žlázy. Díky průlomové miniaturizované gama kameře přesně lokalizuje, kde a jak radiofarmakum působí. Prototyp nazvaný ThyroPIX byl vyvinut v rámci stejnojmenného projektu financovaného Technologickou agenturou České republiky.

Rusko obviňuje zaměstnance české ambasády z pokusu o pašování. Mluví o silných léčivech

Aktualizováno

Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo českého chargé d'affaires v Moskvě Jana Ondřejku, aby mu předalo protest kvůli tomu, co podle agentury Reuters označilo za pokus o pašování silných léčiv nebo rekreačních látek administrativně-technickým pracovníkem české ambasády. České ministerstvo zahraničí jednání českého diplomata na ruském resortu zahraničí potvrdilo, podrobnější informace neposkytlo.

Lékárníci si stále zoufají: Místo sto balení došlo osm. Zásoby penicilinu se tenčí

Dodaný penicilin nám vydrží sotva pár týdnů, upozorňují lékárníci. A dodávají: ti, kteří se nepředzásobili, s ním dlouho nevystačí. Do Česka tento týden mělo dorazit asi 52 tisíc kusů balení penicilinu, další by měly přijít do poloviny listopadu. Ministerstvo zdravotnictví plánuje výrobu tohoto léku v Česku, to však současný nedostatek nevyřeší.

Léková krize nekončí. Podívejte se, které medikamenty budou během podzimu chybět

Základní penicilinová antibiotika, přípravky pro děti, oční kapky či masti. Nejen těchto léků se v letošním roce týkaly velké výpadky dodávek. Jak však vyplývá z otevřených dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), problém s jejich nedostatkem nastane i na podzim. Kteří výrobci léků hlásí výpadky a jaké medikamenty budou někdy i do konce roku chybět? Podívejte se.

Neustálé sliby a výmluvy. Zoufalý nedostatek léků dostává ministra Válka na lopatky

Naštvaní pacienti a zoufalí lékaři. Lékárny v Česku se opět potýkají s nedostatkem některých medikamentů. Opakuje se situace z loňského roku. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) tvrdí, že situaci vyřeší zákon o léčivech, který ale stále není schválený. Olej do ohně přilil sám Válek, když začal kritizovat předzásobující se pacienty nebo evropské výrobce. Pod palbou kritiky je ministr i za své vyjadřování v kauze odvolání ředitele IKEM. Co všechno politik TOP 09 pronesl a za co je kritizován?

Výpadek léků má rezort řešit aktivněji, míní Dostál. Podle Telekyho jde o globální problém

Pokud selhává trh s léčivy, je povinností ministerstva zdravotnictví tento problém aktivně řešit, nikoliv se vymlouvat na dodavatele. Nástroje k tomu ze zákona má, aktivnější role ministerstva zdravotnictví je tedy žádoucí. Tak se k výpadkům dodávek některých léků vyjádřil expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Poslanec a člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Róbert Teleky (KDU-ČSL) na tato slova reagoval, že podobné nedostatky v dodávkách nejsou za poslední roky ničím neobvyklým. Podle něj je tento problém celosvětový, a nelze mu tak efektivně předcházet, jak uvedl v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS.

Novela o lécích: Diskriminace a žádné změny, kritizují experti. Válek argumentuje pacienty

Jeden lék na předpis, dvě návštěvy v lékárně – poprvé si lék objednáme, podruhé vyzvedneme. I to by mohla přinést novela zákona o lécích, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví. Zástupci lékárníků, výrobců i distributorů léčiv ale novelu kritizují. Podle nich nezmění nic konkrétního, ale spíše zhorší. Některé léky totiž budou mít stále výpadky.