CNN Prima News léčivo

léčivo

Výpis příspěvků ke štítku „léčivo“

Po desetiletích je tu průlom v léčbě Alzheimerovy choroby. Lék však přináší i rizika

3. prosince 2022 10:39

Po desetiletích neúspěšného hledání efektivního léku, který by pomohl pacientům trpícím Alzheimerovou chorobou, hlásí vědci významný pokrok. V novém vydání prestižního lékařského časopisu New England Journal of Medicine oznámili vyvinutí medikamentu, který postup nemoci zpomaluje. Vedlejší účinky léku však stále nejsou jasné, a proto může jeho užívání představovat zdravotní riziko.

Zklamání. Pilulka proti covidu od Mercku je méně účinná, než se čekalo

26. listopadu 2021 20:42

Antivirotikum americké firmy Merck určené pro léčbu COVID-19, jež se podává ve formě pilulky, je méně účinné, než se původně předpokládalo. Podle agentury Reuters to ukazují nová data z klinických výzkumů, které firma zveřejnila v pátek. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) látku nicméně ve své páteční předběžné zprávě označil za účinnou. Doporučil však, aby se nepodávala těhotným ženám. Od svého poradního orgánu si rovněž vyžádal posudek o tom, zda léčivo teoreticky nemůže způsobovat vznik nových nebezpečných variant koronaviru.

Výsledky studie o pilulce proti covidu: Molnupiravir snižuje riziko úmrtí o polovinu

2. října 2021 11:06

Americká farmaceutická společnost Merck vyvinula experimentální antivirotikum podávané v podobě pilulky, po jejímž podání hrozí podle předběžných studií poloviční riziko, že bude nakažený hospitalizován nebo zemře po nákaze koronavirem. Společnost se chystá v USA požádat o mimořádné schválení léčiva v příštích dvou týdnech.

Zbavme odpadní vodu léčiv a hormonů. Z ryb se stávají hermafroditi

20. června 2021 09:17

Rybáři se radují, po mnoha letech by se vodní revíry mohly zbavit léčiv a hormonů. Ty podle některých studií mění u ryb pohlaví, stávají se z nich hermafroditi a nemohou se pořádně rozmnožovat. Stát s tím teď hodlá něco udělat. Vůbec poprvé Státní fond životního prostředí vypsal dotaci na čištění vod od léčiv a hormonů. Takto vydezinfikovanou vodu by pak bylo možné využívat třeba k zavlažování parků nebo zalévání zeleniny a jiných zemědělských plodin.

Brazílii docházejí sedativa. Pacienty vyžadující plicní ventilaci poutají lékaři k lůžkům

16. dubna 2021 09:31

Brazilským nemocnicím docházejí sedativa potřebná pro intubaci pacientů s covidem. Objevují se zprávy o tom, že zdravotníci musejí někdy vážně nemocné poutat k lůžkům, aby je mohli napojit na plicní ventilátory, píší agentury Reuters a AP. Vláda proto hledá možnosti, jak co nejrychleji potřebné léky do země dovézt. Podle ministra zdravotnictví Marcela Queirogy Brazílie jedná se Španělskem a dalšími státy, aby tato léčiva zajistila. Nemocnice se potýkají také s nedostatkem kyslíku, uvedl Queiroga.

Sledujte ZÁZNAM tiskové konference o Regeneronu: Je tento lék na covid účinný?

30. března 2021 12:54

V úterý proběhne tisková konference ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka, hlavního lékárníka Petra Horáka a přednosty Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáše Vymazala. Tématem odborníků bude distribuce a léčba přípravkem na COVID-19 od firmy Regeneron. Konference začíná ve 13:00 a můžete ji sledovat živě přímo v tomto článku.

Lék na covid pro lidi s těžkým průběhem. Ministerstvo schválilo používání Regeneronu

2. března 2021 09:12
Aktualizováno

Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání neregistrovaného léku na COVID-19 od firmy Regeneron. Uvedlo to na svém webu. Ministerstvo udělilo výjimku pro 12 tisíc dávek léku, do Česka by měly dorazit od března do května. Lék s názvem REGN-COV2 je určen pro pacienty, kterým hrozí těžký průběh nemoci COVID-19. Jeho použití už dříve doporučil Státní ústav pro kontrolu léčiv. Povolení bude platit do konce letošního roku.