CNN Prima News léčivo

léčivo

Výpis příspěvků ke štítku „léčivo“

Lékárníci si stále zoufají: Místo sto balení došlo osm. Zásoby penicilinu se tenčí

Dodaný penicilin nám vydrží sotva pár týdnů, upozorňují lékárníci. A dodávají: ti, kteří se nepředzásobili, s ním dlouho nevystačí. Do Česka tento týden mělo dorazit asi 52 tisíc kusů balení penicilinu, další by měly přijít do poloviny listopadu. Ministerstvo zdravotnictví plánuje výrobu tohoto léku v Česku, to však současný nedostatek nevyřeší.

Léková krize nekončí. Podívejte se, které medikamenty budou během podzimu chybět

Základní penicilinová antibiotika, přípravky pro děti, oční kapky či masti. Nejen těchto léků se v letošním roce týkaly velké výpadky dodávek. Jak však vyplývá z otevřených dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), problém s jejich nedostatkem nastane i na podzim. Kteří výrobci léků hlásí výpadky a jaké medikamenty budou někdy i do konce roku chybět? Podívejte se.

Neustálé sliby a výmluvy. Zoufalý nedostatek léků dostává ministra Válka na lopatky

Naštvaní pacienti a zoufalí lékaři. Lékárny v Česku se opět potýkají s nedostatkem některých medikamentů. Opakuje se situace z loňského roku. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) tvrdí, že situaci vyřeší zákon o léčivech, který ale stále není schválený. Olej do ohně přilil sám Válek, když začal kritizovat předzásobující se pacienty nebo evropské výrobce. Pod palbou kritiky je ministr i za své vyjadřování v kauze odvolání ředitele IKEM. Co všechno politik TOP 09 pronesl a za co je kritizován?

Výpadek léků má rezort řešit aktivněji, míní Dostál. Podle Telekyho jde o globální problém

Pokud selhává trh s léčivy, je povinností ministerstva zdravotnictví tento problém aktivně řešit, nikoliv se vymlouvat na dodavatele. Nástroje k tomu ze zákona má, aktivnější role ministerstva zdravotnictví je tedy žádoucí. Tak se k výpadkům dodávek některých léků vyjádřil expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Poslanec a člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Róbert Teleky (KDU-ČSL) na tato slova reagoval, že podobné nedostatky v dodávkách nejsou za poslední roky ničím neobvyklým. Podle něj je tento problém celosvětový, a nelze mu tak efektivně předcházet, jak uvedl v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS.

Novela o lécích: Diskriminace a žádné změny, kritizují experti. Válek argumentuje pacienty

Jeden lék na předpis, dvě návštěvy v lékárně – poprvé si lék objednáme, podruhé vyzvedneme. I to by mohla přinést novela zákona o lécích, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví. Zástupci lékárníků, výrobců i distributorů léčiv ale novelu kritizují. Podle nich nezmění nic konkrétního, ale spíše zhorší. Některé léky totiž budou mít stále výpadky.

Vláda podpořila novelu proti výpadkům léčiv. Distributorům i prodejcům budou hrozit pokuty

Vláda ve středu schválila návrh novely zákona o léčivech, která má pomoci omezit výpadky léků v českých lékárnách. Za nimi stojí podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vedle zvýšené nemocnosti hlavně selhání plánování výrobců léků. Podle novely budou muset zachovávat zásobu na měsíc či dva. U léků, které ministerstvo zařadí na zvláštní seznam, budou držet zásobu i distributoři léčiv. Ministr to řekl po jednání vlády. Podle plánu ministerstva má novela platit od října.

Ekonom: Že zdraží léky? Zavádějící. Antibiotika či další farmaka na předpis naopak zlevní

Chystané vládní změny v sazbách DPH vyvolaly značné debaty ohledně otázky, jak se dotknou cen léků. Zdražení by se však mělo týkat spíše volně prodejných léků, zatímco například antibiotika by mělo čekat naopak zlevnění. Důvodem je, že aktuálně spadají do vyšší sazby DPH. Upozorňuje na to ekonom Národní rozpočtové rady Petr Musil. Farmaceuti ale jeho optimismus nesdílejí.

Dostál: Výpadky léků? Vakcíny šly, teď jsou úřady neschopné. Tak snadné to není, říká Suchopár

To, že v Česku chybí sirupy na teplotu pro děti nebo penicilin, považuje právník Ondřej Dostál za projev pasivity. „Nestydím se říct, že i neschopnosti na straně buď ministerstva, nebo Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL),“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Problém s nedostatkem léčiv by dle něj mohlo vyřešit pohnutí s cenotvorbou. S tím ale tak úplně nesouhlasí expert na bezpečnost léčiv Josef Suchopár, podle kterého to není až tak primitivní.