Lékařům se do pohraničí nechce, Jeseník proto zvolil netradiční motivaci. Situace je kritická
léčivo
Výpis příspěvků ke štítku „léčivo“
Drtí nás velké řetězce, stěžují si malé lékárny. Vadí jim cenová válka a nedostupnost léků
Majitelé malých lékáren vyrazili do boje. K některým lékům se prý vůbec nedostanou a jiné zase mohou nabízet pacientům jen s vyšším doplatkem než velké řetězce. Podle nich za to mohou distributoři, kteří mají být propojeni s velkými sítěmi lékáren a dodávat jim za lepší cenu. Dodavatelé však tvrdí, že se všemi obchodují stejně.
Jak správně zapíjet léky? Škodí čaj i džusy. Pozor na množství vody, vše ovlivňuje účinnost
Zapíjet léky? A pokud ano, jak moc a čím? Pro někoho zdánlivě banální otázky, ale jak ukázal průzkum společnosti DrugAgency podporovaný zdravotní pojišťovnou OZP, Češi nejsou v zapíjení léků zrovna příkladní. Některá zjištění jsou podle odborníků přímo alarmující – pokud neužíváme léky správně, nemusí ani správně fungovat. A co víc, chybné užívání může vyvolat i zdraví ohrožující lékové interakce.
Český robot má pomoci lidem s rakovinou štítné žlázy. Jak průlomová technologie funguje?
Nově vyvíjené české robotické zařízení by mohlo pomoci přesněji mapovat distribuci radioaktivního jódu při detekci a léčbě nádoru štítné žlázy. Díky průlomové miniaturizované gama kameře přesně lokalizuje, kde a jak radiofarmakum působí. Prototyp nazvaný ThyroPIX byl vyvinut v rámci stejnojmenného projektu financovaného Technologickou agenturou České republiky.
Rusko obviňuje zaměstnance české ambasády z pokusu o pašování. Mluví o silných léčivech
Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo českého chargé d'affaires v Moskvě Jana Ondřejku, aby mu předalo protest kvůli tomu, co podle agentury Reuters označilo za pokus o pašování silných léčiv nebo rekreačních látek administrativně-technickým pracovníkem české ambasády. České ministerstvo zahraničí jednání českého diplomata na ruském resortu zahraničí potvrdilo, podrobnější informace neposkytlo.
Některé léky jsou nově označeny za omezeně dostupné. V aplikaci se dozvíte, kde je sehnat
První léky dostaly v pondělí označení „léčiva s omezenou dostupností“. Rozhodl o tom Státní ústav pro kontrolu léčiv. Pokud doktor takový lék předepíše, nově byste se z aplikace eRecept měli dozvědět o dvaceti nejbližších lékárnách, kde bude k dostání. Pro získání informace ale musí člověk splnit několik podmínek.
Evropská unie zveřejnila první seznam klíčových léků. Chce tak bojovat s jejich nedostatkem
Evropská komise zveřejnila první seznam kriticky důležitých léků. Jde o součást série opatření, která mají pomoci členským státům vyhnout se nedostatku klíčových léků. Jak uvedla agentura Reuters, jedná se o největší změnu stávajících právních předpisů týkajících se léčiv za poslední dvě desetiletí.
Lékárníci si stále zoufají: Místo sto balení došlo osm. Zásoby penicilinu se tenčí
Dodaný penicilin nám vydrží sotva pár týdnů, upozorňují lékárníci. A dodávají: ti, kteří se nepředzásobili, s ním dlouho nevystačí. Do Česka tento týden mělo dorazit asi 52 tisíc kusů balení penicilinu, další by měly přijít do poloviny listopadu. Ministerstvo zdravotnictví plánuje výrobu tohoto léku v Česku, to však současný nedostatek nevyřeší.
Za nedostatek léků nemůže Válek, ale lékový ústav, řekl Blahuta. Naznačil i zákulisní vlivy
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) za nedostupnost léků nemůže, situaci podcenil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl farmaceut a bývalý šéf SÚKL Zdeněk Blahuta. Ústav podle něj ministerstvu nahlašoval výpadky pozdě.
Léková krize nekončí. Podívejte se, které medikamenty budou během podzimu chybět
Základní penicilinová antibiotika, přípravky pro děti, oční kapky či masti. Nejen těchto léků se v letošním roce týkaly velké výpadky dodávek. Jak však vyplývá z otevřených dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), problém s jejich nedostatkem nastane i na podzim. Kteří výrobci léků hlásí výpadky a jaké medikamenty budou někdy i do konce roku chybět? Podívejte se.
Neustálé sliby a výmluvy. Zoufalý nedostatek léků dostává ministra Válka na lopatky
Naštvaní pacienti a zoufalí lékaři. Lékárny v Česku se opět potýkají s nedostatkem některých medikamentů. Opakuje se situace z loňského roku. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) tvrdí, že situaci vyřeší zákon o léčivech, který ale stále není schválený. Olej do ohně přilil sám Válek, když začal kritizovat předzásobující se pacienty nebo evropské výrobce. Pod palbou kritiky je ministr i za své vyjadřování v kauze odvolání ředitele IKEM. Co všechno politik TOP 09 pronesl a za co je kritizován?
Podvodníci zneužili značku CNN Prima NEWS. Na falešném webu prodávali neschválený lék
Šmejdi úřadující v internetovém světě stále vymýšlí nové způsoby, jak podvést důvěřivé lidi. Tentokrát dokonce zneužili značku a logo CNN Prima NEWS. Pod hlavičkou média prodávají přípravek, který slibuje léčivé účinky. Produkt ale v Česku není vůbec schválený. CNN Prima NEWS zdůrazňuje, že médium s tímto webem nemá nic společného.
Výpadek léků má rezort řešit aktivněji, míní Dostál. Podle Telekyho jde o globální problém
Pokud selhává trh s léčivy, je povinností ministerstva zdravotnictví tento problém aktivně řešit, nikoliv se vymlouvat na dodavatele. Nástroje k tomu ze zákona má, aktivnější role ministerstva zdravotnictví je tedy žádoucí. Tak se k výpadkům dodávek některých léků vyjádřil expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Poslanec a člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Róbert Teleky (KDU-ČSL) na tato slova reagoval, že podobné nedostatky v dodávkách nejsou za poslední roky ničím neobvyklým. Podle něj je tento problém celosvětový, a nelze mu tak efektivně předcházet, jak uvedl v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS.