
Praha postaví nový podchod u Libeňského mostu. Má zlepšit pěší napojení na Palmovku
Akutní myeloidní leukémie (AML) je zhoubné onemocnění kostní dřeně a krve spojené s narušenou produkcí normálních krvinek a hromaděním nefunkčních nezralých buněk (blastů). Označení „akutní“ znamená, že se nemoc rozvíjí rychle a bez účinné léčby se rychle zhoršuje. Navzdory novým terapeutickým možnostem zůstává úmrtnost na AML vysoká – méně než 25 procent pacientů starších 60 let přežívá pět a více let od diagnózy. Nyní jim však svítá naděje díky novému typu léčiv.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje v červnu z oběhu jednu šarži imunosupresiva Equoral a několik šarží léku Asentra, který se používá při léčbě depresí a úzkostí. Důvodem jsou závady v jakosti.
Prvotním záměrem poslance hnutí STAN Jana Kuchaře bylo dostat lékárny do malých obcí. Jeho návrh ale zároveň zakazuje vznik nových v místech, kde už nějaká stojí. S tím nesouhlasí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a nesouhlasně kroutí hlavou i politolog Lukáš Valeš. Podle něj jde předloha proti smyslu existence hnutí STAN, které vzniklo právě v malých obcích. Zároveň zdůraznil, že stát by s podobnými zákazy přicházet neměl.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na svém webu upozorňuje, že od počátku týdne dojde k přerušení dodávek některých léčiv. Na vině jsou povětšinou výrobní důvody. Přerušení dodávek ale nutně neznamená, že léčiva nebudou dostupná, existují k nim alternativy.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varoval před padělky dvou léčivých přípravků, které byly ve světě zachyceny. Veřejnost by měla být ostražitá, jejich užití může mít vážné následky, uvedl ústav.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) upozorňuje na přerušení dodávek antidepresiva Prothiaden. Léčivo není dostupné kvůli výpadku dodávky léčivé látky ze strany dodavatele. K obnovení dostupnosti by mělo dojít 31. července.
Lékárny v Česku se potýkají s výpadkem Wobenzymu. Medikament se používá při léčení zánětů či po operacích. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) odhaduje, že opět dostupný by měl být v dubnu.
Začíná to pár prášky na spaní nebo na uklidnění a končí těžkou závislostí na lécích. Jen v Česku jí trpí podle průzkumu přes milion lidí. Nadměrné užívání sice legálních, ale přesto velmi návykových látek rok co rok přivede do nemocnic zhruba 300 pacientů.
Majitelé malých lékáren vyrazili do boje. K některým lékům se prý vůbec nedostanou a jiné zase mohou nabízet pacientům jen s vyšším doplatkem než velké řetězce. Podle nich za to mohou distributoři, kteří mají být propojeni s velkými sítěmi lékáren a dodávat jim za lepší cenu. Dodavatelé však tvrdí, že se všemi obchodují stejně.
Zapíjet léky? A pokud ano, jak moc a čím? Pro někoho zdánlivě banální otázky, ale jak ukázal průzkum společnosti DrugAgency podporovaný zdravotní pojišťovnou OZP, Češi nejsou v zapíjení léků zrovna příkladní. Některá zjištění jsou podle odborníků přímo alarmující – pokud neužíváme léky správně, nemusí ani správně fungovat. A co víc, chybné užívání může vyvolat i zdraví ohrožující lékové interakce.
Nově vyvíjené české robotické zařízení by mohlo pomoci přesněji mapovat distribuci radioaktivního jódu při detekci a léčbě nádoru štítné žlázy. Díky průlomové miniaturizované gama kameře přesně lokalizuje, kde a jak radiofarmakum působí. Prototyp nazvaný ThyroPIX byl vyvinut v rámci stejnojmenného projektu financovaného Technologickou agenturou České republiky.
Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo českého chargé d'affaires v Moskvě Jana Ondřejku, aby mu předalo protest kvůli tomu, co podle agentury Reuters označilo za pokus o pašování silných léčiv nebo rekreačních látek administrativně-technickým pracovníkem české ambasády. České ministerstvo zahraničí jednání českého diplomata na ruském resortu zahraničí potvrdilo, podrobnější informace neposkytlo.