Drtí nás velké řetězce, stěžují si malé lékárny. Vadí jim cenová válka a nedostupnost léků

Lékárna

K některým preparátům se vůbec nedostaneme, tvrdí malé lékárny

Majitelé malých lékáren vyrazili do boje. K některým lékům se prý vůbec nedostanou a jiné zase mohou nabízet pacientům jen s vyšším doplatkem než velké řetězce. Podle nich za to mohou distributoři, kteří mají být propojeni s velkými sítěmi lékáren a dodávat jim za lepší cenu. Dodavatelé však tvrdí, že se všemi obchodují stejně.

Jiné nákupní ceny, vůbec nedodané léky nebo odlišné doplatky. Prý za vším stojí rozdílný přístup k malým lékárnám oproti těm nemocničním a řetězovým. „Mám možnost odebírat od tří největších distributorů, na jednom mám přirážku 4,5 procenta, na druhém mám sedm procent a na třetím mám asi čtyři procenta,“ popsala Věra Halfarová z lékárny U sv. Ludmily ve Staré Boleslavi. Dodala, že v případě řetězcové lékárny je to většinou zdarma nebo za jedno až dvě procenta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kritická situace v Hanušovicích. Skončil poslední zubař, lidé jsou bez zdravotní péče

Distributoři ale politiku dvojích cen popírají. „Dodáváme léky v podstatě za stejné ceny. Samozřejmě máme rozdílné přirážky, ty se liší mírou spolupráce a platebními podmínkami,“ uvedl ředitel Alliance Healthcare Jan Rohrbacher. „Nakupují za stejných podmínek, ale prodávají za podmínek jiných. To je ale jejich svobodná volba,“ řekl výkonný ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Tomáš Votruba.

Malé lékárny si ale stěžují i na různou výši doplatku nebo na zpoždění dodávek. „Konkrétní lék jsme pro naši lékárnu šest měsíců nedostali a vedlejší řetězcová lékárna ho měla úplně běžně,“ popsala Lucie Nedopilová z lékárny U bílého lva. „Přijde nám lék, doplatek by byl běžně třeba tři nebo čtyři stovky a pacient mi řekne, že v nemocnici ho má bez doplatku,“ podotkla Halfarová.

Anebo další příklad. Nákupní cena léku s DPH je 11 096,31 korun. Prodejní cena je 11 977 korun. Úhrada ze zdravotního pojištění činí 5 428,34 korun. Doplatek na léčivo je 6 488,66 korun, v nemocničních lékárnách jej ale pacient nezaplatí.

Problém podle malých lékáren spočívá v tom, že distributoři vlastní lékárny, které pak upřednostňují. Ze čtyř distributorů léčiv vlastní dva síť lékáren. Jakékoliv zvýhodňování ale odmítají. „Nemocniční lékárna ze své marže ukrojí a část přenechá pacientovi a pacient platí méně. To přece může udělat i ta malá lékárna,“ uvedl Votruba.

Ministerstvo vítá, když si  lékárna sníží marži ve prospěch pacienta. To si ale menší provozovny nemohou dovolit. „Pokud chceme konkurovat, tak musíme ten doplatek snížit a bereme to z našich peněz, my tak výrazně ztrácíme,“ popsala Halfarová.

Ministerstvo zdravotnictví to však vidí jinak. „Snažíme se podporovat lékárny na venkově. Jsou tady ekonomické programy, které jim pomáhají. Není to o tom, že bychom nechtěli udržet širší lékárenskou síť,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. „My jsme chtěli, aby dostupnost léků byla zachovaná i pro malé lékárny. Ty se k nim nedostanou, protože to vládní koalice zabila, zničila,“ namítl člen sněmovního zdravotního výboru Kamal Farhan (ANO).

Malí lékárníci už sepsali petici. Chtějí, aby byla léčiva dostupná všude, a požadují, aby měli stejné podmínky jako velké řetězce. Peticí se budou zabývat poslanci, a to nejpozději na jaře příštího roku.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Na zdravotní péči nebudou peníze, varuje Kubek. Znovu by zavedl poplatky u lékaře

Tagy:
zdraví zdravotnictví léky léčivo lékárny farmacie Kamal Farhan zdravotnický průmysl Alliance Healthcare