CNN Prima News Lesbos

Lesbos

Výpis příspěvků ke štítku „Lesbos“

V Řecku se potopily lodě s migranty, zemřelo nejméně 21 lidí. Další desítky se pohřešují

Aktualizováno

Nejméně 21 lidí zemřelo v noci na čtvrtek při potopení dvou lodí s migranty v řeckých vodách. Záchranáři i nadále pátrají po více než dvou desítkách pohřešovaných, uvedly agentury AP a DPA s odvoláním na místní úřady. Po havárii u ostrova Lesbos bylo z moře vytaženo zatím 17 těl obětí, až na jedinou výjimku se jedná o ženy z afrických zemí, uvedla pobřežní stráž.

Bráníte ženám v početí, udeřila Stehlíková. Lesby nás nezachrání, kontrovala Jochová

Lesbické páry nemají přístup k asistované reprodukci, dle zákona totiž potřebují souhlas muže. To podle lékařky Džamily Stehlíkové brání některým ženám počít dítě bezpečnou cestou. Na takovou skutečnost upozornila i nedávno vydaná příručka, která ale podle předsedkyně Aliance pro rodinu Jany Jochové nabádá ženy, aby zákon „obcházely“, uvedla v pořadu 360° Michala Půra na CNN Prima NEWS.

Nikdo nepřišel, zemřeme, zůstaneme ležet na cestě, zoufají uprchlíci z Morie

Čtyři sta dětí z řeckého uprchlického tábora Moria, který tento týden zničil požár, si mezi sebe rozdělí deset zemí Evropské unie. Uvedl to dnes německý ministr vnitra Horst Seehofer. Už třetí noc v řadě strávily tisíce obyvatel požárem zničeného tábora na řeckém ostrově Lesbos pod širým nebem, a to včetně rodin s nemluvňaty a malými dětmi. Přijatelné řešení pro migranty bez střechy nad hlavou je ale zatím stále v nedohlednu. Vláda začala s distribucí stanů, což ale odmítají obyvatelé ostrova, podle nichž se z dočasného tábořiště časem stane trvalé a problém s přetlakem migrantů se bude opakovat.

Vězení pod širým nebem. Většina uprchlíků z tábora Moria uvažovala o sebevraždě

V noci na středu shořel na řeckém ostrově Lesbos největší uprchlický tábor v Evropě. Byl extrémně přelidněný, v zařízení pro tři tisíce lidí pobývalo přibližně šestkrát víc osob. Lidskoprávní organizace dlouho předvídaly humanitární katastrofu, která nakonec skutečně přišla. Upozorňovaly i na zhoršující se duševní zdraví uprchlíků, z nichž 60 procent zvažovalo sebevraždu.

Uprchlický tábor na Lesbu znovu hoří. Požár zřejmě zavinily protesty proti nařízení

Řecký uprchlický tábor Moria ve středu večer opět zachvátily plameny, informovala agentura AP. Také předešlou noc zde vypukly požáry, které připravily tisíce migrantů o střechu nad hlavou. Nově byl oheň zaznamenán v částech tábora, které neshořely během první noci. Podle řeckého ministra pro migraci Notise Mitarakise zavinili první noc požárů sami žadatelé o azyl, kteří se bouřili proti koronavirové karanténě.

Uprchlický tábor Moria na ostrově Lesbos zachvátil požár. Hoří obytné kontejnery

Aktualizováno

V přeplněném uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos v noci na dnešek propukl rozsáhlý požár. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče, podle nichž v současné chvíli nejsou žádné oběti na životech, několik lidí však utrpělo lehčí zranění, když se nadýchali kouře. Příčina požáru dosud nebyla objasněna, podle některých zdrojů založili požár sami migranti, vyloučeno není ani žhářství místních obyvatel. Řecká vláda na ostrově vyhlásila stav nouze.