První migranti z požárem zničeného tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos se začali přesouvat do nového provizorního tábora, který zřídila vláda na místě armádní střelnice Kara Tepe. Informoval o tom web deníku Kathimerini.
Bez přístřeší se po požárech ze začátku týdne ocitlo více než 12 000 lidí, do stanového tábora s kapacitou 3 000 osob v sobotu úřady přemístily zatím jen asi 150 z nich, šlo většinou o rodiny s dětmi.
Stěhování do nového tábora, který vznikl za přispění Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), probíhá jen velice pomalu, protože všichni nově příchozí musejí absolvovat test na koronavirus. Podle Kathimerini se v sobotu nákaza potvrdila u nejméně jednoho člověka. Pro infikované a jejich blízké je poblíž tábora zřízeno místo, kde musejí strávit povinnou karanténu.
#UNHCR is providing family tents and relief items to support the most vulnerable homeless asylum-seekers affected by fires in #Moria.
— UNHCR Greece (@UNHCRGreece) September 12, 2020
Shelter is a critical priority for the thousands of men, women and children who had to spend a 4th night in the open.https://t.co/F0JlItukr5 pic.twitter.com/7efAUJQjHt
Právě nařízená karanténa, do níž se dostal po objevení prvního případu nákazy celý tábor Moria, vedla k hlasitým protestům a nakonec i k úmyslně založeným požárům, které v úterý a ve středu tábor zcela zničily. Od té doby bylo více než 12 000 tamních obyvatel bez střechy nad hlavou. Mnozí z nich protestují proti tomu, aby byli přeloženi do provizorního tábora a žádají, aby mohli odejít z ostrova a dále do Evropy. To ale řecká vláda zatím vylučuje.
Tábor Moria byl dlouhá léta kritizován kvůli neutěšeným podmínkám, v nichž byly nuceny pobývat tisíce lidí včetně nezletilých a rodin s malými dětmi. V zařízení původně určeném pro nanejvýš 2 750 osob se ocitlo téměř 13 000 migrantů a problémy byly zejména s hygienou. Obyvatelé ostrova chtějí, aby vláda nyní uprchlíky přemístila do pevninského Řecka, ta ale zatím svolila jen k evakuaci nezletilých migrantů bez doprovodu. Ty by si mezi sebe mělo rozdělit deset zemí Evropské unie.