360°, Jan Kohout, Džamila Stehlíková, Jana Jochová - 31.5. v 21:20
Lesbické páry nemají přístup k asistované reprodukci, dle zákona totiž potřebují souhlas muže. To podle lékařky Džamily Stehlíkové brání některým ženám počít dítě bezpečnou cestou. Na takovou skutečnost upozornila i nedávno vydaná příručka, která ale podle předsedkyně Aliance pro rodinu Jany Jochové nabádá ženy, aby zákon „obcházely“, uvedla v pořadu 360° Michala Půra na CNN Prima NEWS.
Služby kliniky asistované reprodukce jsou v současné době určeny pouze párům tvořeným mužem a ženou, kteří ale nemusí být ani sezdaní. „Tato skutečnost vede v praxi k tomu, že služeb klinik využívají k početí jak single ženy, tak lesby a další ženské páry, které samy či ve stejnopohlavním páru o asistovanou reprodukci požádat nemohou,“ vysvětluje příručka Ona a ona plánují rodinu, která spustila vlnu kontroverze. Její vydání finančně podpořil Úřad vlády.
„Příručka je výjimečná tím, že dostala grant z Úřadu vlády. Ta by měla dodržovat platné zákony ČR, které říkají, že asistovaná reprodukce je pro neplodný pár, pro muže a ženu. Teď po lesbách chce, aby obcházely zákon, aby ženy uváděly fiktivního otce. Je nehorázné, že Úřad vlády nabádá k obcházení zákona. To nám vadí,“ začala diskuzi Jochová.
Podle Stehlíkové se ale podstata problému nachází jinde. „To není Úřad vlády, ale Komise pro rovné příležitosti mužů a žen. Požádala o vydání příručky, protože zákon, který umožňuje ženám přístup k lékařské péči, podmiňoval právo ženy na lékařskou péči jen se souhlasem muže, což odporuje podstatě toho, že je péče poskytována jedincům. Žena je způsobilá se sama rozhodnout o svém těle a zdraví,“ doplnila lékařka a členka Výboru pro sexuální menšiny Rady vlády pro lidská práva.
Zároveň Stehlíková uvedla, že blokování přístupu k lékařské péči na základně podmínky o pohlaví je z jejího pohledu protiústavní. Příručka tak podle ní jen osvětluje aktuální situaci. Odmítla, že by se porušoval zákon, komise se jen snaží vyrovnávat příležitosti, aby o zdraví žen nerozhodovali muži, ale ženy samotné.
Bráníte rození dětí
Jochová souhlasila, že je čas změnit zákon, ale jinak, než si myslí Stehlíková,. „Rozhodovat se o svém těle je hezké. Ale paní doktorka vynechala důležitou věc, že spojením muže a ženy vzniká nový člověk a že dítě má v zákonech svá práva,“ pokračovala v pořadu 360° předsedkyně Aliance pro rodinu.
Následovala slovní přestřelka. „Ale vy mu bráníte. Bráníte rození dětí, Česko pomalu vymírá,“ kontrovala Stehlíková. „Tyhle páry to nezachrání. Biologické rodičovství je pro děti důležité, nemůžete ho obejít a vy to chcete obcházet. Rodiče jsou pořád otec a matka,“ zareagovala Jochová.
„Není to pravda. Byla jsem u zrodu zákona ve vládě Mirka Topolánka. Připravovali jsme zákon o specifických zdravotních službách, a tak jsme definovali s legislativci asistovanou reprodukci: Jsou to metody a postupy za účelem umělého oplodnění ženy, jestliže je málo pravděpodobné nebo zcela vyloučené, aby by otěhotněla přirozeným způsobem. Čili ten zákon je stavěn proto, aby samotná žena nebo žena v páru mohla otěhotnět a porodit zdravé a živé dítě. Nic víc tam není,“ ohradila se Stehlíková proti Jochové. „Proč bráníte ženám v mateřství?“ dožadovala se dále odpovědi lékařka.
„Pořád neodpovídáte na to, zda znáte úmluvu o právech dítěte, co Česko podepsalo? Co nepodepsaly mimo jiné USA, kde je to obchod s dětmi. Je to obchod s dětmi, protože si žena kupuje dítě,“ řekla Jochová na CNN Prima NEWS. „Gayové a lesby naši demografii nezachrání. To zachrání podpora rodin, kterým chybí ekonomická podpora,“ doplnila.
„Touha po budování rodiny je univerzálně lidská. Zákon je evidentně protiústavní,“ prohlásila Stehlíková s tím, že ve hře je i žaloba. Nelíbí se jí, že žena v těchto situacích musí hledat i náhodné muže a ohrožuje tím své zdraví i zdraví dítěte, zatímco do klinik jezdí lidé z celé Evropy. „Ale české ženské páry tam nemůžou. Zákon má sloužit lidem, a když je zastaralý, musí se změnit. Navíc, když je protiústavní,“ dodala v pořadu 360° bývalá ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny.