Uprchlický tábor Moria na ostrově Lesbos, který ve středu zničil rozsáhlý požár, opustila skupina asi 400 nezletilých bez doprovodu dospělých. Letecky byli evakuováni do severního Řecka. Mluvčí řecké vlády uvedl, že nikomu jinému úřady ostrov ležící blízko tureckých břehů opustit nepovolí.
Tábor Moria zachvátily plameny nejprve v noci na středu a podle ministra pro migraci Notise Mitarakise požár založili sami obyvatelé kvůli karanténním požadavkům. Ve středu večer se rozhořel další požár. I ten se podařilo hasičům zlikvidovat, ale plameny zničily i to, co se před nimi předtím podařilo zachránit. Oba požáry byly podle řeckých úřadů založeny úmyslně.
„Někteří lidé nerespektují hostitelskou zemi,“ řekl mluvčí řecké vlády Stelios Petsas. Uvedl také, že ti, kteří ohně založili, si nejspíš mysleli, že když podpálí Moriu, dostanou se z ostrova. „Kvůli požáru z něj ale neodejdou,“ dodal Petsas.
Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron se společně s dalšími zeměmi EU nyní chtějí ujmout 400 dětí a mladistvých bez doprovodu, informovala agentura DPA. Jak by si je mezi sebou rozdělily, ještě nebylo stanoveno. Řecko prý o převzetí dalších migrantů nežádá, aby tak nevyvolalo sabotáže i v jiných táborech.
Uprchlíci nocovali na polích i na hřbitově
Ještě ve čtvrtek ráno se mezi zbytky stanů postavených za hranicemi hlavního tábora Moria rozhořelo několik menších ohňů, které rozdmýchával silný vítr. Plameny napáchaly nenapravitelné škody a ze stanů zbyly jen pouhé konstrukce stojící mezi ohořelými kmeny olivovníků, popsala agentura AP.
Noc strávily tisíce uprchlíků v polích, na krajích silnic v blízkosti tábora nebo na místním hřbitově. Policie zabránila slzným plynem několika mladíkům dostat se do města Mytilini, střediska ostrova Lesbos.
Second fire broke out a few minutes ago. People are fleeing from the flames yet again. #Moria
— Franziska Grillmeier (@f_grillmeier) September 9, 2020
Camp residents filmed this. pic.twitter.com/xmaOkqBom8
Místní brání stavbě nocleháren
Před vypuknutím požáru se v táboře u 35 lidí potvrdila nákaza koronavirem a stále panuje obava, že se virus na ostrově začne nekontrolovatelně šířit.
Ministerstvo pro migraci uvedlo, že ještě dnes udělá „všechny potřebné kroky k tomu, aby jako první na určených místech získali ubytování ohrožení lidé a rodiny“. Mezitím však skupina místních rozezlených obyvatel zablokovala silnici vedoucí k táboru a snažila se bránit v přístupu k materiálu potřebnému k vybudování nocleháren.
V táboře žilo přes 12 tisíc lidí
Tábor byl domovem více než 12 tisíc lidí z Blízkého východu, Afriky a Asie, kteří uprchli kvůli chudobě a konfliktům ve svých domovských zemích. Kapacitu měl přitom přibližně jen pro 2 750 osob a humanitární organizace dlouhodobě upozorňovaly na mizerné podmínky, v jakých tam migranti žijí.
Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas a eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová mají brzy představit nový pakt pro migraci. Jeho cílem bude ukončit léta sporů ohledně toho, které země mají být zodpovědné za zvládnutí přílivu migrantů a zda mají jejich partneři povinnost jim pomoci.