Čtyři sta dětí z řeckého uprchlického tábora Moria, který tento týden zničil požár, si mezi sebe rozdělí deset zemí Evropské unie. Uvedl to dnes německý ministr vnitra Horst Seehofer. Už třetí noc v řadě strávily tisíce obyvatel požárem zničeného tábora na řeckém ostrově Lesbos pod širým nebem, a to včetně rodin s nemluvňaty a malými dětmi. Přijatelné řešení pro migranty bez střechy nad hlavou je ale zatím stále v nedohlednu. Vláda začala s distribucí stanů, což ale odmítají obyvatelé ostrova, podle nichž se z dočasného tábořiště časem stane trvalé a problém s přetlakem migrantů se bude opakovat.
„Nikdo nepřišel, zemřeme, zůstaneme ležet na cestě, jim je to jedno,“ popisují zoufají uprchlíci z Morie svou situaci. Mnozí z nich už tři dny nejedli, nemají nic, leží podél cest a silnic řeckého ostrova Lesbos, nedaleko vyhořelého uprchlického táboru Moria.
"Nobody came to help. We will die, we will stay in the road, for them it's no problem."
— Al Jazeera English (@AJEnglish) September 11, 2020
After Moria tragedy, few answers for refugees abandoned on roads https://t.co/Zp13B2eGuA pic.twitter.com/mCgDuRdPZl
Německo podle ministra Seehofera ještě jedná s dalšími unijními státy, které by se mohly k přesidlovacímu projektu dětí připojit, informovala agentura DPA. Kromě Francie a Německa, které se na projektu původně dohodly, se zatím rozhodlo zapojit sedm členských zemí: Finsko, Lucembursko, Belgie, Chorvatsko, Slovinsko, Nizozemsko a Portugalsko. Nezletilé migranty z Morie chce přijmout také Švýcarsko, které členem EU není. „Vedeme jednaní i s dalšími,“ dodal ministr Seehofer.
Většinu ze 400 nezletilých migrantů tedy zřejmě přijmou Německo a Francie. Každá z těchto zemí by měla poskytnout útočiště 100 až 150 dětem. Zbylé státy si jich tak rozdělí asi 100 až 200.
Babiš se zeptá
Český premiér Andrej Babiš dnes před odletem na summit předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) do Polska uvedl, že takovou aktuální informaci nemá. „Určitě to probereme i dneska na V4, budeme to řešit na Evropské radě,“ poznamenal. „Ale zeptám se, jestli kolegové z vlády dostali nějaký požadavek nebo jak se k tomu staví, dodal Babiš.
Čtyři stovky nezletilých migrantů bez doprovodu dospělých, kterých se projekt přesídlení týká, jsou podle agentury AFP již v pevninské části Řecka.
Zatím není jasné, o kterých osmi dalších zemích Seehofer mluvil. Agentura AFP se zmiňuje o Nizozemsku, podle agentury ANSA podporu projektu vyjádřil také italský premiér Giuseppe Conte.
Je to tragická příležitost, aby migranti odjeli... Moria je nestvůrnost.
„Je to tragická příležitost, aby migranti odjeli... Moria je nestvůrnost,“ řekl Reuters zástupce místní správy Dimitris Kursubas. O definitivní uzavření tábora Moria usiluje podle serveru The Greek Reporter i Stratis Kytelis, starosta správního střediska ostrova, města Mytilene. Podle něj by na ostrově už nemělo dál fungovat žádné přijímací středisko pro migranty.
Podmínky v táboře Moria dlouhodobě kritizovaly humanitární organizace, které na místě působí. V zařízení původně určeném pro nanejvýš 2750 osob totiž pobývalo téměř 13 000 migrantů, v přeplněném areálu se lidé tísnili v nevyhovujících příbytcích a problém byl i se základní hygienou. Protesty obyvatel se tu konaly i v minulosti, tentokrát ale po sporech ohledně izolace lidí nakažených koronavirem vypukly úmyslně založené požáry, které tábor zdevastovaly.
Jsme tu jako opuštěné děti. Zažili jsme věci, o nichž jsme ani nevěděli, že se můžou stát.
Lidé od požáru přespávají volně venku, na silnicích nebo dokonce na hřbitově a střeží je policie, protože migranti z tábora jsou kvůli výskytu nákazy v povinné karanténě.
„Máme za sebou tři dny bez jídla a pití. Ty podmínky vážně nejsou dobré,“ řekl agentuře AP migrant z Gambie Freddy Musamba, podle kterého by měla zakročit Evropská unie. „Jsme tu jako opuštěné děti. Zažili jsme věci, o nichž jsme ani nevěděli, že se můžou stát,“ dodal.
"Jsme dva dny na silnici, žádná voda, žádné jídlo, v noci velká zima," řekla agentuře Reuters 25letá Afghánka Zohra.
Řecká vláda ohlásila, že pro migranty zajistila tisíce stanů, aby měli alespoň dočasně kam složit hlavu, a pomoc má poskytnout i trajekt, který kotví v přístavu Mytilene. Snaha vládních úředníků ale naráží na odpor místních, kteří vidí v požáru příležitost, jak tábor Moria nadobro uzavřít.
Mluvčí vlády ve středu zdůraznil, že žádný z migrantů zatím nesmí ostrov opustit. Výjimku dostaly jen čtyři stovky dětí a mladistvých bez doprovodu, kteří byli letecky evakuováni do severního Řecka.
Moria hořela dvakrát
Tábor Moria je v karanténě od začátku září, kdy se infekce koronavirem potvrdila u čtyřicetiletého Somálce. Zdravotníci od té doby provedli tisíce testů, nakažených dosud objevili 35.
Požáry v Morii vypukly v úterý a ve středu v rámci protestů proti povinné karanténě. Policie podle deníku Kathimerini vyšetřuje skupiny asi 30 mladých Afghánců, kteří se podle ní na žhářství podíleli a zneužili zmatek během protestů. I podle ministra pro migraci Notise Mitarakise požáry založily sami obyvatelé kvůli karanténním požadavkům.