Policie na řeckém ostrově Lesbos zatkla nejméně pět lidí kvůli násilnostem při protestu proti výstavbě nového střediska pro migranty. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.
Po poklidné pondělní manifestaci proti výstavbě nového migračního střediska na Lesbu se od demonstrantů odtrhla skupinka radikálů a zapálila jeden z bagrů soukromé firmy, která středisko staví. Demonstranti nesli transparent s nápisem „Ani ve Vastrii, ani nikde jinde. Ostrovy nechtějí koncentrační tábory“.
Αποτροπή νέας δομής προσφύγων στην Λέσβο. Εύγε στους κατοίκους!#λεσβος #Μυτιλήνη #λαθρο #hotspot pic.twitter.com/VW71t7exMK
— Hellas (@HellenicNS) February 8, 2022
Řecko bylo v předchozích letech kritizované kvůli špatným podmínkám v přeplněných táborech pro migranty na svých ostrovech v Egejském moři. Konzervativní vláda Kyriakose Mitsotakise, která vystřídala předchozí socialistický kabinet v létě 2019, zahájila výstavbu nových větších středisek pro migranty.
Ukrajina čelí hybridní válce, říká Petříček. Varuje před migrací do středu Evropy
Ukrajina už dnes čelí kvůli Rusku dlouhé a rozsáhlé hybridní válce. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to prohlásil exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Varuje i před možnou migrací Ukrajinců do zemí střední Evropy, pokud by v jejich zemi skutečně došlo k ozbrojenému konfliktu. Podobně to vidí i odborník na zahraniční politiku Vladimír Handl.
Vysloužila si za to ale kritiku od humanitárních organizací, protože nová střediska mají přísnější režim. Jsou uzavřená a pohyb migrantů mimo ně bude striktně kontrolován. Vláda střediska hájí s tím, že tam budou mít migranti lepší životní podmínky a že splňují mezinárodní standardy. Někteří místní obyvatelé se také obávají, že nová centra způsobí větší příliv migrantů na ostrovy.
Nová uzavřená střediska už vláda s přispěním peněz z EU loni postavila na ostrovech Samos, Leros a Kos. Další takové středisko má vzniknout na Lesbu, kde se jeho výstavba dostala i k soudu. Podle agentury AP by mělo být středisko na Lesbu dokončeno loni v září a má mít kapacitu až 3 000 žadatelů o azyl.
Počet migrantů na řeckých ostrovech v Egejském moři v loňském roce výrazně klesl, nyní jich na Lesbu, Chiu, Samosu, Lerosu a Kosu žije na 3 500. Před rokem jich byl dvojnásobek jen na Lesbu. V prosinci 2020 žilo na těchto pěti ostrovech asi 17 000 běženců, loni řecká vláda většinu z nich přemístila do středisek na pevninu.
Právě na ostrově Lesbos byl dříve nechvalně proslulý tábor pro migranty Moria, který vyhořel v září 2020, kdy v něm a jeho přilehlém okolí žilo téměř 13 000 běženců, ač kapacita zařízení byla jen asi 3 000 osob. Tábor byl dlouhodobě kritizován za špatné hygienické podmínky. Požár v něm tehdy založilo několik běženců zřejmě na protest proti karanténě vyhlášené kvůli covidu.