CNN Prima News letadlová loď

letadlová loď

Výpis příspěvků ke štítku „letadlová loď“

Američané utopili stíhačku za 1,3 miliardy v moři. Při palbě jim přepadla přes okraj lodi

Americké námořnictvo zaznamenalo ztrátu ve výši více než 60 milionů dolarů (asi 1,3 miliardy korun). Při manipulaci na palubě se zřítila přes okraj letadlové lodě USS Harry S. Truman stíhačka Boeing F/A-18E Super Hornet. Stroj zmizel v hlubinách Rudého moře. Podle prvotních informací došlo k nehodě kvůli ostrému manévru, když se loď prudce vyhýbala palbě jemenských Hútíů, informoval web CNN.

Střet obra s trpaslíkem: Jaderná letadlová loď USA se v Egyptě srazila s obchodním plavidlem

Americká letadlová loď s jaderným pohonem se ve středu večer srazila u egyptských břehů s obchodním plavidlem. Na lodi USS Harry S. Truman nebyla hlášena žádná zranění ani průnik vody, oznámilo ve čtvrtek námořnictvo Spojených států. Pohonná zařízení lodi nebyla poškozena a jsou mimo nebezpečí, ujistilo podle agentury Reuters námořnictvo. Srážka s lodí Besiktas-M se odehrála u přístavu Port Saíd.

Čínská válečná mašinerie vycenila zuby na Tchaj-wan. Riziko konfliktu roste, ukazuje analýza

Celý svět v posledních dnech s napětím sleduje intenzivní zvyšování vojenských aktivit Číny v okolí Tchaj-wanu, kde čínská armáda provádí rozsáhlá cvičení s cílem demonstrovat svůj potenciál pro blokádu ostrova. Vojenská letadla v rekordních počtech překračují neformální hranice, zatímco pobřežní stráž obklopuje tchajwanské vody. Tento nátlak, vyvolaný zřejmě reakcí na separatistické výroky tchajwanské vlády, představuje podle analýzy webu The New York Times nový normál, který vyčerpává obranné síly Tchaj-wanu a výrazně zvyšuje riziko konfliktu v regionu.

Kouř, plameny a potopené lodě. Nálet na Pearl Harbor paradoxně prohrál Japoncům válku

Zatímco v Evropě zuřila koncem roku 1941 válka již přes dva roky, Spojené státy se mohly ještě stále těšit z míru. Již od jara toho roku se sice po přijetí zákona o půjčce a pronájmu nedalo hovořit o úplné neutralitě USA, které dodávaly zbraně zejména do vzdorující Británie, drsná realita bojiště ale zůstávala běžným Američanům na hony vzdálena. Situaci změnil až 7. prosince 1941 překvapivý japonský útok na vojenskou základnu Pearl Harbor na Havajských ostrovech. Japonci tam slavili velké vítězství, z dlouhodobého hlediska ale šlo spíše o debakl – nepodařilo se jim zničit hlavní cíle, což jim ve výsledku prohrálo válku.