CNN Prima News letadlová loď

letadlová loď

Výpis příspěvků ke štítku „letadlová loď“

Kouř, plameny a potopené lodě. Nálet na Pearl Harbor paradoxně prohrál Japoncům válku

Zatímco v Evropě zuřila koncem roku 1941 válka již přes dva roky, Spojené státy se mohly ještě stále těšit z míru. Již od jara toho roku se sice po přijetí zákona o půjčce a pronájmu nedalo hovořit o úplné neutralitě USA, které dodávaly zbraně zejména do vzdorující Británie, drsná realita bojiště ale zůstávala běžným Američanům na hony vzdálena. Situaci změnil až 7. prosince 1941 překvapivý japonský útok na vojenskou základnu Pearl Harbor na Havajských ostrovech. Japonci tam slavili velké vítězství, z dlouhodobého hlediska ale šlo spíše o debakl – nepodařilo se jim zničit hlavní cíle, což jim ve výsledku prohrálo válku.

Philipa nosí stále u srdce. Alžběta překvapila 55 let starým dárkem od zesnulého manžela

Královna Alžběta II. vzdala hold svému v dubnu zesnulému manželovi princi Philipovi tím, že si na svou návštěvu námořní základny v Portsmouthu při příležitosti odplutí největší britské letadlové lodě vzala zlatou skarabeovou brož s rubínovými a diamantovými ozdobami, kterou ji vévoda z Edinburghu daroval. Informoval o tom web Daily Mail.

Královna Alžběta má vystrašit Rusko a Čínu. Obří britská letadlová loď míří do Asie

Britské královské námořnictvo v rámci demonstrace své vojenské síly Rusku a Číně vyšle příští měsíc na svou první plavbu vojenskou letadlovou loď HMS Queen Elizabeth (v překladu Královna Alžběta). „Spojené království neustupuje, ale pluje vpřed, aby sehrálo aktivní roli při formování mezinárodního systému 21. století,“ uvedl podle webu Daily Mail britský ministr obrany.

Měření sil USA a Ruska se koná tentokrát na moři

Americký velvyslanec v Rusku Jun Hustmann uvedl, že nově příchozí americká flotila s letadlovou lodí ve Středomoří by měla Rusku dát důrazně na vědomí, že musí přestat destabilizovat svět. Podle velvyslance Američanům vadí, že Rusové zesilují své vojenské působení v blízkosti sil NATO.