První kontakt s mimozemšťany by mohlo lidstvo navázat už v roce 2029. Informaci zveřejnili vědci z Kalifornské univerzity. Díky komunikaci s vesmírnými sondami, které byly do vesmíru vyslány před několika desetiletími, by se na Zemi mohla brzy vrátit odpověď inteligentních tvorů z jiných planet.
Hlubokým vesmírem putuje celkem pět amerických přístrojů. Sondy Voyager 1 a Voyager 2 cestují mezihvězdným prostorem ve vzdálenosti okolo 20 miliard kilometrů od Země, informoval web NASA. Následují je sondy Pioneer 10, Pioneer 11 a New Horizons, které se v tuto chvíli nachází v prostoru zvaném heliopauza. Právě tyto objekty by mohly přinést navázání kontaktu s mimozemským životem.
ČTĚTE TAKÉ: Kráter a poničený kosmodrom. Muskova raketa nadělala paseku, další start úřady nepovolily
Tyto sondy totiž komunikují se sítí rádiových antén NASA zvané Deep Space Network (DSN). Vysílání z pozemských satelitů však nesměřuje pouze k vesmírným průzkumníkům, ale šíří se dál do mezihvězdného prostoru.
„Tyto přenosy se setkaly a setkají s jinými hvězdami, což představuje možnost, že se inteligentní život v jiných slunečních soustavách setká s našimi pozemskými přenosy,“ uvedli autoři v abstraktu studie.
Pokud se inteligentní mimozemské civilizace se signálem setkaly, mohly by na Zemi poslat odpověď. Ta by k nám mohla doputovat nejdříve za šest let. V roce 2002 totiž sonda Pioneer 10 dosáhla bílého trpaslíka vzdáleného 27 světelných let od Země, napsal web Express. Odpověď na pozemský signál z této hvězdy by na naši planetu doputoval nejdříve v roce 2029.
Howard Isaacson připustil, že to může znít jako ze sci-fi filmu. „Tuto myšlenku proslavil Carl Sagan, který ji použil jako námět ve filmu Kontakt,“ uvedl jeden z autorů práce, kterého citoval web popsci.com. Ve snímku z roku 1997 totiž vědkyně zjistí existenci mimozemského života a rozhodne se s ním navázat komunikaci vysláním rádiových vln, připomněl web DailyMail.