
Hmyzí jed? Každý pátý Čech je citlivý na včelu či vosu. Pomoci může nejen včasná diagnostika
Dřevěný kostel v Gutech se proměnil v hromadu ohořelých trámů po žhářském útoku v roce 2017. Chrám v Hrabové zase v roce 2002 zapálil elektrický zkrat. Obě roubené svatyně ale znovu povstaly z popela. Na severovýchodě republiky lze obdivovat i dalších 15 kostelů postavených z trámů. „Dřevěné kostely voní. Dřevem i dost specifickými vůněmi z konzervačních prostředků, kterými musí být dřevo ošetřeno. A také hřejí, když se do dřeva opře sluníčko, je to uvnitř kostelíka hned poznat. Voní a hřejí,“ obdivuje beskydské a pobeskydské roubené chrámy kunsthistorička Národního památkového ústavu v Ostravě Romana Rosová.
Česká pivní kultura má na kahánku. Vymírá, zkrátka mele z posledního, jinak by ji ministerstvo kultury nemohlo zapsat na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, jak se to stalo tento týden. Na seznamu totiž figurují jen ohrožené druhy, k nimž patří například dudáci, voraři, bednáři, odzemek a jízda králů, čili vymírající řemesla a tradiční lidové zvyky. Mimo jiné mečové tance, slovácký verbuňk a morové průvody.
Vietnamský Nový rok letos připadá na 1. únor. „Dodržujeme celou řadu zvyků, například se nesmíme hádat ani plakat,“ vysvětluje 28letý Viet Cuong Nguyen, majitel vietnamského bistra v Ostravě. Příchod nového lunárního roku slaví kromě Vietnamců i Číňané, Korejci a další národy jihovýchodní Asie, letošní rok bude zasvěcen znamení Tygra.