CNN Prima News lidský mozek

lidský mozek

Výpis příspěvků ke štítku „lidský mozek“

Po desetiletích je tu průlom v léčbě Alzheimerovy choroby. Lék však přináší i rizika

3. prosince 2022 10:39

Po desetiletích neúspěšného hledání efektivního léku, který by pomohl pacientům trpícím Alzheimerovou chorobou, hlásí vědci významný pokrok. V novém vydání prestižního lékařského časopisu New England Journal of Medicine oznámili vyvinutí medikamentu, který postup nemoci zpomaluje. Vedlejší účinky léku však stále nejsou jasné, a proto může jeho užívání představovat zdravotní riziko.

Vyléčíme slepé i ochrnuté, věří Musk. Testy mozkových čipů na lidech zahájí už do půl roku

1. prosince 2022 17:42

Miliardář Elon Musk ve středu představil pokrok ve vývoji mozkových čipů. Jeho firma Neuralink hlásí úspěchy testování na opicích, které se díky implantátům naučily mimo jiné „psát myslí“. První testy na lidech plánuje do půl roku. Čipy by měly vyléčit slepotu či hluchotu a časem dokonce umožnit ochrnutým znovu se hýbat.

Vědci v lidském mozku odhalili „zombie geny“. Vyvíjejí aktivitu i desítky hodin po smrti

24. března 2021 21:09

Ačkoliv většina dosavadních výzkumů naznačuje, že v mozku se všechny procesy v okamžiku smrti postupně zastaví, nová americká studie odhaluje, že některé geny krátce po smrti naopak zvyšují aktivitu a dokáží přežít i desítky hodin. Informoval o tom web Daily Mail. Tým vědců z americké University of Illinois Chicago zjistil, že takzvané zombie geny po smrti člověka zvyšují aktivitu a rostou do obřích rozměrů.

Elon Musk chce propojit lidský mozek s počítačem. Projekt otestoval na praseti

30. srpna 2020 09:04

Původem jihoafrický podnikatel a vynálezce Elon Musk si dal za cíl propojit lidský mozek s počítačem pomocí speciálního mikročipu. Projekt Neuralink už otestoval na praseti a podle vizionáře je technologie funkční. Povolení zkoušet svůj nový objev přímo na člověku ale zatím nemá. Speciální čip by mohl například pomoci postiženým lidem komunikovat s okolím.