Psilocybin z „houbiček“ na duševní nemoci? Skvělá šance, říká Bém a prosazuje jeho podávání

Lékaři by při léčbě depresí, posttraumatických poruch či závislostí mohli již brzy přijít s výraznou novinkou. Pacientům by bylo možné podávat psychoaktivní látku psilocybin, kterou obsahují například známé „houbičky“ lysohlávky. Návrh připravil s pomocí odborníků psychiatr a bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS). Pro CNN Prima NEWS uvedl, že by mohlo jít o průlom v psychoterapii. Někteří členové sněmovního ústavně-právního výboru jsou však skeptičtí.

Změna by přinesla regulované využití psychoaktivní látky zvané psilocybin při psychoterapeutické praxi a ve zdravotnictví obecně. „Léčebný psilocybin bude podle znění dokumentu používán během léčby depresí, rezistentních úzkostných stavů či posttraumatické stresové poruchy,“ přiblížil pro CNN Prima NEWS psychiatr a autor pozměňovacího návrhu Pavel Bém.

K TÉMATU: Institut dříve vysloveného přání zná jen málo Čechů. Co umírajícím nabízí?

Nasazení látky – kategorizované jako psychedelický indol – ve zdravotnictví by mohlo také pomoci s léčbou chronických závislostí. „Využit by mohl být i v paliativní péči, když dojde u pacienta s onkologickým onemocněním k terminálnímu stádiu. Vše však pod striktním lékařským dohledem,“ podotkl také Bém.

„Tato možnost představuje naději pro psychiatrii i paliativní medicínu a do určité míry i průlom pro psychoterapii a porozumění tomu, jak funguje náš mozek, vědomí či ‚duše‘,“ dodal. Zdůraznil, že psilocybin nelze vnímat paušálně jako klasickou drogu a že na něm v porovnání s jinými psychedeliky nevzniká závislost.

Existuje dostatek studií?

Pozměňovací návrh probírali poslanci na březnové schůzi ústavně-právního výboru. Bém tam argumentoval tím, že v zákoně jsou jasně definovaná kritéria podávání látky. „I když je v některých kruzích na psilocybin nahlíženo jako na jednu z nejnebezpečnějších drog, existuje řada vědeckých studií, která tento pohled vyvrací,“ pronesl.

Poukázal například na „nesrovnatelně větší efektivitu než u antidepresiv“. „Je to skvělá šance pro měnící se psychiatrické paradigma,“ zdůraznil pražský exprimátor.

Členka výboru Zuzana Ožanová (ANO) však během diskuze vyjádřila obavy o tom, zda je zavedení této metody do zdravotnictví podloženo dostatečným výzkumem. Připomněla i to, že při zběžném pohledu na problematiku nezaregistrovala žádné studie v češtině nebo v překladu. Bém však namítl, že řada dokumentů již přeložena je a že vykazují z hlediska medicíny „fenomenální výsledky“.

„Ne všichni sdílejí toto nadšení. Schází mi v celé věci dostatek kontrolních mechanismů, rovněž důkazy klinických studií,“ vyjádřila pochybnosti poslankyně Helena Válková (ANO).

Bém zákonnou úpravu sepsal společně s Jiřím Horáčkem z Národního ústavu duševního zdraví a dalšími odborníky. Formálně ji předkládá poslanec Marek Benda (ODS).

„Žádné party drogy pro mladé“

Výzkumu psilocybinu se věnují odborníci z centra Johns Hopkins Medicine v americkém státě Maryland. Ti pravidelně publikují studie o podpůrných účincích během psychoterapeutické léčby, v nichž mimo jiné popisují například to, jak působí látka na konkrétní části lidského mozku.

O pozitivních účincích látky hovořil i americký mykolog Paul Stamets. „Pojďme se k tomu postavit jako dospělí lidé. Už tu nemluvíme o nějakých ‚houbičkách‘, už to nevnímejme jako party drogy pro mladé,“ sdělil pro web CNN.

Podle studie z roku 2023 může mít jedna či dvě dávky psilocybinu v psychoterapeutických podmínkách výrazné a zásadní dopady na psychiku lidí, kteří trpí duševní poruchou. Autoři jiné studie z londýnské Imperial College popisují, že psychoaktivní látka působí intenzivněji a efektivněji než nejsilnější antidepresiva.

Zvýšená aktivita mozku

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) označil na základě těchto výzkumů toto psychedelikum za „průlomový lék s fenomenálními výsledky“. Stamets věří, že řešením do budoucna je dávkování v malé míře, tedy podávání nepatrného množství několikrát týdně – tato metoda podle mykologa oživuje aktivitu mozku a podporuje kreativní pohled na život.

„Asi řeknu něco provokativního, ale věřím tomu do morku kostí. Psilocybin vytváří lepší lidi – dělá nás chytřejšími a lepšími občany,“ prohlásil na zdravotnické konferenci v roce 2022.

Odpůrci však namítají, že legalizování této látky přispěje k celkovému navýšení užívání drog. Například když v coloradském Denveru iniciovali příslušnou petici za dekriminalizaci, pobouřilo to představitele tamní křesťanské univerzity. „Colorado se zřejmě vydalo velmi špatným směrem v otázce drog,“ uvedl v roce 2019 pro web CBS News Jeff Hunt, pedagog z Colorado Christian University. Varoval před odchodem obyvatel z regionu.

Zákon v americkém státě aktuálně nepovoluje maloobchodní prodej psilocybinu, ovšem držení, pěstování a předávání psychedelických hub, v nichž je látka obsažena, je povoleno pro osoby starší 21 let.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Riziko zavlečení slintavky do Česka je vysoké, řekl Výborný. Ovlivní nebezpečí velikonoční tradice?

Tagy: