Tajemný dárek pro zesnulou bojovnici Nelu. Objevil se v pražském podchodu

Zpověď Nely Moravcové, která před lety zažila brutální znásilnění svým sousedem, šokovala Česko. Na příběh jednatřicetileté ženy, která v dubnu zemřela kvůli sepsi, by se zapomínat nemělo, a proto neznámý autor v Praze vytvořil koláž, která Nelu bude připomínat.

Nela byla velká bojovnice a rozhodla se sdílením své zkušenosti pomoci i dalším obětem znásilnění. Mladá žena zemřela 22. dubna 2022. Před svým úmrtím měla podstoupit amputaci nohy a osudnou se jí údajně stala sepse. Vzpomínka na zesnulou Nelu v podobě velkého srdce seskládaného z fotografií její tváře vznikla v Praze, v podchodu u metra Vltavská. Autor koláže je zatím neznámý.

V listopadu 2017 Nele na dveře zabušil soused, který jí oznámil, že přes ni jde vyrovnat dluh s jejím přítelem, který nebyl doma. Pak ji napadl. „Dal mi 21 centimetrů dlouhý nůž pod krk. Můj mozek začal fungovat na úplně jiné frekvenci, abych se zachránila. Měla jsem pocit, že je to jen ve filmu,“ vzpomínala ve vysílání CNN Prima NEWS Moravcová.

„Komunikoval se mnou, dopředu mi říkal, co bude dělat. To bylo snad nejhorší. Nemohla jsem se bránit a jen jsem měla tu myšlenku v hlavě a čekala,“ popsala svůj hororový zážitek.

Trauma a pokusy o sebevraždu

Ačkoliv soud původně napadení považoval za brutální znásilnění, později ho překlasifikoval jako pokus o vraždu. Nejvyšší soud poslal agresora na 20 let do vězení. „Měla jsem velmi vážná zranění – zlomenou jazylku (kost v krku mezi bradou a hrtanem – pozámka redakce), tudíž jsem byla ve fázi dušení,“ líčila Moravcová.

Hrozné události dohnaly Nelu i k rozhodnutí spáchat sebevraždu skokem z okna. Děsivý pád ji upoutal na invalidní vozík, ale zase bojovala a nevzdávala se. Podstupovala nákladné a náročné rehabilitace. Život si pokusila vzít ještě jednou. Jak se ale svěřila CNN Prima NEWS, dohnaly ji k tomu nikoliv vzpomínky na zažité znásilnění, ale sled nešťastných událostí, které se na ni navalily.

Tagy: