reklama

Luxus jako v hotelu. Havířovská nemocnice zavedla speciální stravování pro maminky

Také znáte léta vyprávěné historky o nemocničním čaji nebo nemastném, neslaném jídle? Havířovská nemocnice zavedla na české poměry naprosto nevídanou věc. Představte si, že novopečené maminky mají ke snídani bohatý výběr ovoce a zeleniny. Stoly tam plní nakrájené melouny nebo třeba jogurty s chia semínky. Nabídka v jiných nemocnicích v Česku se s tím nedá srovnat.

reklama

Melouny, jahody, hroznové víno, zeleninové saláty. To všechno se chystá pro novopečené maminky v havířovské nemocnici, nikoliv pro hosty několikahvězdičkového hotelu. Místní nemocnice totiž přišla se zcela netypickým způsobem stravování.

„Bylo to naším cílem, aby strava byla pestrá, nutričně vyvážená, a hlavně aby obsahovala všechno, co kojící maminky potřebují – dostatek bílkovin, vlákniny, minerálních látek, vitamínů,“ řekla pro CNN Prima NEWS vedoucí stravovacího provozu nemocnice v Havířově Pavlína Vránová.

Za stravování, které je v českých nemocnicích spíše ojedinělé, je rád i místní primář Michal Mrózek. „Strava je celkem zásadní věc, po porodu vlastně maminky potřebují rychle rehabilitovat, potřebují kojit a strava je tím základem, který je zpět postaví na nohy,“ řekl primář porodnického oddělení.

Kuchař Miroslav Staněk pak říká, že příprava trvá zhruba půl hodiny. „Paní cukrářka musí připravit to sladké. Ovoce a zeleninu je třeba pokrájet, umýt, očistit,“ vysvětluje Staněk.

Na jídlo v nemocnicích si lidé běžně stěžují

Novopečené maminky jsou z místní stravy nadšené. Takový servis v porodnici nečekaly. „Já jsem byla hrozně překvapená. Vůbec jsem to nečekala, že jsou tady takové výborné snídaně,“ nechala se slyšet jedna z žen. Přísun vitamínů nemají jen k snídani, ale po celý den. Mohou si i samy udělat například smoothie.

Na jídlo v nemocnicích si přitom mnozí pacienti napříč republikou dlouhodobě stěžují. Už bývalý ministr zdravotnictví Němeček prohlásil, že ve čtvrtině porodnic ženy dostávají jídlo s nedostatečnou energetickou hodnotou.

Jaké máte vy zkušenosti s nemocničním jídlem? Napište nám na naši e-mailovou adresu zpravy@iprima.cz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jaroš: Jestli čeští horolezci lezli v Pákistánu bez povolení, udělali pr*ser
Nový den

Jaroš: Jestli čeští horolezci lezli v Pákistánu bez povolení, udělali pr*ser

Pokud lezla dvojice českých horolezců v Pákistánu na horu Rakapoši bez povolení, udělala pr*ser, který si bude muset vyřešit. Tak komentoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS zkušený horolezec Radek Jaroš počínání svých kolegů. Jakub Vlček a Petr Macek, které kvůli potížím při sestupu z pákistánské Rakapoši musel 15. září po dlouhé záchranné akci do bezpečí dopravit vrtulník pákistánské armády, zůstávají v zemi. Pákistán požaduje zaplacení celé operace.

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku
Vláda

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

Rusko může za smrt Litviněnka, rozhodl soud. Kritik Putina zemřel na otravu plutoniem

Rusko je odpovědné za smrt svého zběhlého agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v roce 2006. Ve svém úterním verdiktu to uvedl Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Bývalý agent ruské tajné služby FSB a kritik prezidenta Vladimira Putina byl otráven vzácným radioaktivním izotopem plutonia 210 a ještě před svou smrtí z otravy obvinil právě šéfa Kremlu.

Adámek je po operaci mandlí v bdělém kómatu. Vše špatně, obvinila matka u soudu lékařku

Zdravotníci Pardubické nemocnice se při zákroku i po něm dopustili mnoha chyb. Matka malého Adámka je obvinila kvůli pooperačním komplikacím svého syna, který poté zůstal v takzvaném bdělém kómatu. Žena v úterý vypovídala jako svědkyně před pardubickým soudem. Chyby podle ní nastaly při předoperačních vyšetřeních, operaci i řešení kritické situace při masivním krvácení dítěte několik dní po zákroku. Kvůli němu nemohl chlapec několik minut dýchat a má poškozený mozek.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Zákazník neměl roušku, tak nedostal pivo. Rozzuřený vytáhl revolver a prodavače zastřelil

Muž odmítající nosit roušku zastřelil pokladníka čerpací stanice v západoněmeckém městě Idar-Oberstein. O víkendovém incidentu v pondělí podle agentury DPA informoval příslušný státní zástupce. Muž se údajně rozčílil, že mu pokladník nechtěl prodat pivo, protože neměl chráněné dýchací cesty, jak v Německu nařizují protiepidemické předpisy.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Hrdina filmu Hotel Rwanda zachránil stovky lidí. Teď má jít do vězení za terorismus

Na 25 let poslal rwandský soud do vězení Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Soudci ho shledali vinným z terorismu. Podle Rusesabaginovy dcery a právníka jednal soud na přání rwandského prezidenta Paula Kagameho, kterého byl Rusesabagina výrazným kritikem. Nad férovostí soudu vyjádřily pochybnosti i USA a Belgie, rwandská vláda rozsudek přivítala.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama