reklama

Luxus jako v hotelu. Havířovská nemocnice zavedla speciální stravování pro maminky

Také znáte léta vyprávěné historky o nemocničním čaji nebo nemastném, neslaném jídle? Havířovská nemocnice zavedla na české poměry naprosto nevídanou věc. Představte si, že novopečené maminky mají ke snídani bohatý výběr ovoce a zeleniny. Stoly tam plní nakrájené melouny nebo třeba jogurty s chia semínky. Nabídka v jiných nemocnicích v Česku se s tím nedá srovnat.

reklama

Melouny, jahody, hroznové víno, zeleninové saláty. To všechno se chystá pro novopečené maminky v havířovské nemocnici, nikoliv pro hosty několikahvězdičkového hotelu. Místní nemocnice totiž přišla se zcela netypickým způsobem stravování.

K tématu

„Bylo to naším cílem, aby strava byla pestrá, nutričně vyvážená, a hlavně aby obsahovala všechno, co kojící maminky potřebují – dostatek bílkovin, vlákniny, minerálních látek, vitamínů,“ řekla pro CNN Prima NEWS vedoucí stravovacího provozu nemocnice v Havířově Pavlína Vránová.

Za stravování, které je v českých nemocnicích spíše ojedinělé, je rád i místní primář Michal Mrózek. „Strava je celkem zásadní věc, po porodu vlastně maminky potřebují rychle rehabilitovat, potřebují kojit a strava je tím základem, který je zpět postaví na nohy,“ řekl primář porodnického oddělení.

Kuchař Miroslav Staněk pak říká, že příprava trvá zhruba půl hodiny. „Paní cukrářka musí připravit to sladké. Ovoce a zeleninu je třeba pokrájet, umýt, očistit,“ vysvětluje Staněk.

Na jídlo v nemocnicích si lidé běžně stěžují

Novopečené maminky jsou z místní stravy nadšené. Takový servis v porodnici nečekaly. „Já jsem byla hrozně překvapená. Vůbec jsem to nečekala, že jsou tady takové výborné snídaně,“ nechala se slyšet jedna z žen. Přísun vitamínů nemají jen k snídani, ale po celý den. Mohou si i samy udělat například smoothie.

Na jídlo v nemocnicích si přitom mnozí pacienti napříč republikou dlouhodobě stěžují. Už bývalý ministr zdravotnictví Němeček prohlásil, že ve čtvrtině porodnic ženy dostávají jídlo s nedostatečnou energetickou hodnotou.

Jaké máte vy zkušenosti s nemocničním jídlem? Napište nám na naši e-mailovou adresu zpravy@iprima.cz.

K tématu

Další hlavní zprávy

EURO 2021

Eriksen je z nemocnice venku. Má po operaci, při které dostal defibrilátor

Eriksen je z nemocnice venku. Má po operaci, při které dostal defibrilátor

Po necelém týdnu od hrozivého kolapsu, který během utkání na Euru způsobila srdeční zástava, opustil dánský fotbalista Christian Eriksen kodaňskou nemocnici. Oznámil to Dánský fotbalový svaz na Twitteru. Nově se v jeho těle nachází elektrický přístroj zvaný kardioverter-defibrilátor, který bude hlídat srdeční rytmus 29letého hráče.

Plzeňský kraj

Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu

Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu

Po pátečním úniku chemikálií v Plzni-Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném stavu. Řekla to Jana Šimůnková z plzeňské fakultní nemocnice. Podle hasičů chemikálie na bázi síry unikly ve vysokých koncentracích v Plzni-Skvrňanech v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. Únik látek zasáhl sedm lidí, tři odešli z objektu sami, čtyři další zdravotníci resuscitovali a ve vážném stavu převezli do nemocnice. Dva lidé pak zemřeli.

Putin překvapil a zastal se Bidena: Je to profesionál. Měl za sebou velmi náročnou cestu
Mohl jsem za to já, přiznal Fenin k aférce s prostitutkami. Píše o tom knihu
reklama
reklama
Zničíme ty anglický bastardy: Tisíce Skotů zaplavily Londýn. Zajímá je alkohol a fotbal

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Tepleji než u moře: V ČR bude až 36 stupňů, hrozí přehřátí i požáry. Jak se chránit?
Další články
reklama
reklama