reklama

Pohlreich by nepřežil: Hutníci z oceláren Liberty Ostrava si stěžují na „blafy“ z kantýny

I zdánlivé maličkosti jsou vizitkou velké firmy, třeba kvalitní závodní stravování. Těžce pracující hutníci z oceláren Liberty Ostrava (dříve Nová huť), kteří jsou navíc ve stávkové pohotovosti, považují jídla podávaná v kantýnách za téměř nepoživatelná. „Nedá se to jíst, když to řeknu slušně,“ tvrdí dělník Filip z válcoven, který CNN Prima NEWS poskytl i snímky podávané krmě, kterou v areálu Liberty vaří společnost GTH z Prahy.

reklama

Během reportáží mezi hutníky ve stávkové pohotovosti v ostravských ocelárnách Liberty se řeč často stáčí i k údajně mizernému závodnímu stravování. Je to logické, člověk pracuje také proto, aby se kvalitně najedl. Jedno staré přísloví říká, že bez práce nejsou koláče, ovšem koláče servírované v Nové huti firmou GTH prý nejsou k snědku.

Béžová žbrynda à la UHO

„Nejhorší stravovací firma, jakou jsem zažil. Blafy, jinak se to nedá nazvat,“ říká dělník Filip z tamní válcovny. A chumel dalších zaměstnanců z válcovací tratě i z oceláren s ním bez výhrad souhlasí. Zrovna jim skončila ranní směna, zveřejnit nacionále v médiích ale odmítají, situace ve firmě je krajně napjatá. Valcíř Filip je neodvážnější, stanici CNN Prima NEWS dokonce hned přeposílá snímky, které v kantýně nafotil v minulých týdnech.

Fotka může klamat, snímky ovšem dokumentují opravdové šlichty. „Tohle prý mají být kuřecí nudličky na slanině,“ komentuje Filip jeden ze záběrů. Fotografie zachycuje beztvarou béžovou žbryndu z kuchyně společnosti GTH, která vaří pro celou huť. Odpudivá není jen barva jídla, snímek prozrazuje i škrobovou strukturu oběda. Menu pro hutníky působí ještě hůře než proslulá omáčka UHO (univerzální hnědá omáčka) z dob závodního stravování za komunismu.

Minimální mzda pro kantýnské

Filip s kolegy valcíři také kritizují platy zaměstnanců stravovací firmy GTH: „Holky v kantýně dělají pro Pražáky za minimální plat, mají třináct tisíc čistého. A když si stěžovaly, tak jim prý vzkázali, že v Ostravě jim to musí stačit.“ Slova valcířů potvrzuje i šéf odborů v Liberty Ostrava Petr Slanina: „Zaměstnanci v závodním stravování mají opravdu velmi nízké platy.“

Odbory z Nové huti nicméně nemohou řešit mzdovou politiku cizí firmy. „Přesto jsme se o to pokusili, protože si na výši mezd stěžuje celá řada zaměstnanců společnosti GTH. Narážíme ale na zeď, protože tohle nám opravdu nepřísluší,“ vysvětluje Slanina. Odborářský boss dodává, že podprůměrně placeným ženám a mužům v kantýnách proto nemůže víc pomoci: „Na Ostravsku se pořád udržuje jedna z největších nezaměstnaností v republice a mnohé firmy tento fakt zneužívají.“

GTH: Mzdy jsou v souladu

Generální ředitelka skupiny GTH a předsedkyně představenstva Daria Choděrová pro CNN Prima NEWS uvedla, že mzdové poměry na Nové huti nevidí jako problém: „Mzdová politika společnosti GTH catering je v souladu s platnou legislativou České republiky a z pozice řádného hospodáře je mou povinností firmu řídit tak, aby byla schopna dostát svým závazkům nejen k vlastním zaměstnancům.“

O dodavateli závodního stravování rozhoduje vedení oceláren Liberty Ostrava. „Na podzim proběhne nové výběrové řízení, do kterého můžeme vstupovat i z pozice odborů,“ říká odborář Slanina.

Čufty na škrobu

Fabrika Liberty Ostrava je součástí ocelářského impéria britsko-indického podnikatele Sandžíva Gupty, který v deseti zemích světa zaměstnává v hutnictví asi 35 tisíc lidí. „Stravovací firma GTH nás tady v Ostravě asi taky považuje za součást Indie,“ rozčilují se hutníci z Liberty, kteří ranní šichtu splachují pivem v bistru u brány. A valcíř Filip přepošle další snímky z jídelny.

Kuřecí nudličky na zelenině mají podobu rosolovité hmoty nevábné barvy, zřejmě jde o jídlo s pořádnou dávkou solamylu. A čufty s rajskou tvoří beztvaré kusy nevábné sekané, které jsou lehce zality stejnou škrobovou omáčkou, jež drze nese jméno po rajských jablíčkách.

Pobouřený hlas sociálních sítí

Na sociálních sítích dokonce vzniklo fórum, které kvalitu závodního stravování v Liberty podrobuje kritice. A není to zrovna povzbuzující čtení, byť jsou to anonymní hlasy. Na každém šprochu je ale pravdy trochu.

Gabriela: Jídlo pro nepřítele. A i toho by mi bylo líto. Nedá se to jíst.

Jakub: Je to gastronomická katastrofa. Zdeněk Pohlreich by návštěvu pravděpodobně nepřežil. Univerzální hnědé omáčky, ošizené, vzhledem odpudivé porce, špinavé příbory.

Peťula: Bez základů, prášky a polotovary. Jen kuřecí, vepřové a ryba, ostatní je pro ně finančně náročná surovina. Chutě celkem asi čtyři dokola, dle chemie, kterou použijí. S kuchyní to nemá nic společného, jen s byznysem. Divím se, že na sebe vezme někdo funkci šéfkuchaře. Strávník je pro ně to poslední, co je zajímá.

X: I když zaměstnavatel přispívá 55 Kč, ceny začínají na 30–50 Kč, takže jídla jak z restaurace, akorát problém je, že bez polévky a bez pití, a hlavně jen 64 g masa! Ku*va, to nemá ani moje dcera ve školce, která doplácí 17 korun i s polévkou a pitím! A má 150 g ve ŠKOLCE! A my tady v Liberty žerem hnusy. A to ani nemluvím o kantýnských, každý den nadávají, že dělají za minimum, tak ať očekáváme i jejich práci stejnou! Kde to sakra jsem?

GTH: Vaříme poctivě

I valcíři po ranní směně u jižní brány si stěžují na vysoké ceny v poměru ke kvalitě. O vyjádření k samotným recepturám jsme opět požádali předsedkyni představenstva GTH Dariu Choděrovou. Podle ní má závodní stravování hutníků standardní úroveň: „Při přípravě jídel nepoužíváme nekvalitní suroviny. Jsme držitelem certifikátu ISO, který předepisuje provádění pravidelných auditů dodavatelů a klientům garantuje nezávadný původ potravin. Jídla jsou připravovaná poctivě od základů, bez konzervantů a éček a odpovídají normám.“

Skupina GTH multicatering patří k největším společnostem v České republice, které zajišťují závodní stravování. Podle spolumajitelky Choděrové se v Liberty Ostrava dodržují přísné výrobní postupy, které jsou předmětem smluvního ujednání a ze strany klienta jsou také kontrolovány. „Zaměstnanci si mohou vybírat z několika jídel v různých cenových relacích,“ dodává Choděrová.

„Může se tohle vůbec prodávat lidem?“ ptá se nad snímky ze závodní kuchyně valcíř Filip. „Gupta ani nikdo z vedení GTH by to nevzal do pusy,“ říká. Je to pravděpodobné.

Co na to bible?

Sandžív Gupta a jeho ocelárny s koncem letošní zimy upadli do finanční krize. Šest tisíc hutníků v Liberty Ostrava se proto obává o práci a mnozí aktivně podporují stávkovou pohotovost vyhlášenou odbory. Na demonstraci u ředitelství firmy se minulý týden sešla necelá tisícovka nespokojených zaměstnanců. Aktuálně Gupta jedná s kalifornskou investiční společností White Oak Global Advisors o možnosti půjčky 200 milionů liber (šest miliard korun).

„Kdo nechce pracovat, ať nejí,“ lze si přečíst už v Novém zákoně a tento biblický citát rádi používali i komunisté, kteří v Československu zavedli pracovní povinnost. Hutníci z Nové hutě pracují na plný výkon, přesto se v práci moc nenajedí, jen prý nějakým blafem „zaplácnou žaludek“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu
Volby 2021

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě
360°

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

Je mu 60 a hledá ho Interpol. Viceprezident Surinamu nastoupil jako fotbalový kapitán

Žádný Messi nebo Ronaldo, fotbalový svět se v posledních hodinách baví 60letým viceprezidentem jihoamerického státu Surinam Ronniem Brunswijkem. V úterý nastoupil do prvního kola fotbalové Ligy CONCACAF, což je africká obdoba Evropské ligy. Týmu Inter Moengotapoe, jehož je majitelem i předsedou, navíc navlékl kapitánskou pásku. Na odvetu už ale nemůže, hrozí mu zatčení Interpolem.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

reklama