Má Babiš odejít z čela ANO a kandidovat nadstranicky? Zbytečné, je náš, brání ho poslanci

Babiš jako nadstranický kandidát?

Že by Andrej Babiš odešel z čela ANO a v prezidentských volbách bojoval jako nadstranický kandidát? To preferuje hejtman Moravskoslezského kraje a místopředseda hnutí Ivo Vondrák. Podle něj by se o tom v ANO měla vést seriózní debata. CNN Prima NEWS se proto zeptala poslanců hnutí, zda by byli pro. Většina ale svého šéfa brání a tvrdí, že není nutné, aby Babiš v průběhu prezidentské kampaně sesedl z křesla šéfa hnutí.

„Počkám, co se bude dít ohledně prezidentské kandidatury Andreje Babiše dál – zda bude chtít setrvat ve funkci předsedy ANO, či odstoupí a bude vystupovat ve volbách nadstranicky. Což si myslím, že je velmi důležité,“ uvedl minulý týden v rozhovoru pro Seznam Zprávy Vondrák. „Nemyslím si, že by to ovlivnilo jeho šance na zvolení. Principiálně by měl být nadstranickým kandidátem,“ zdůraznil.

Také přiznal, že se o tom ještě „seriózní debata nevedla“. „Považuji ale za důležité tuto otázku otevřít a projednat,“ upozornil. CNN Prima NEWS se proto zeptala několika členů hnutí ANO, zda by byli pro, aby Babiš odešel z čela a kandidoval jako nestraník.

„Nevidím žádný důvod, aby v době kandidatury rezignoval na předsedu. Naopak, hnutí ANO poskytne Andreji Babišovi finanční, marketingové i personální zázemí v kampani. Považuji za správné a transparentní, že bude kandidovat zástupce nejsilnější politické strany v České republice,“ řekl redakci první místopředseda hnutí Karel Havlíček.

Podle něj by Babišova nadstranická práce začala v momentě zvolení. „Tam je jasné, že už by nebyl předsedou ANO. Ale tvářit se, že není za ANO, když všichni vědí, že tomu tak není, by bylo pokrytectví,“ myslí si místopředseda Sněmovny. Podle Havlíčka jde o naprosto většinový názor předsednictva ANO.

To potvrdili i další zástupci vedení hnutí. „S kolegou Vondrákem nesouhlasím. Andreje Babiše přece do voleb vyslalo hnutí ANO a navíc řekl, že by v případě zvolení ve vedení hnutí skončil,“ zdůraznila šéfka poslanců Alena Schillerová.

„Andrej Babiš je kandidátem hnutí a je jeho nejvýraznější tváří. Do doby, než bude zvolený prezidentem, jsou úvahy o tom, že by se vzdal postu šéfa, zbytečné. Alespoň tak to vidím já, ale finální rozhodnutí je samozřejmě na něm,“ přidala se i členka předsednictva Jana Mračková Vildumetzová. Podobně mluví i kandidátka na místopředsedkyni Sněmovny Klára Dostálová. „Tento postup mi přijde správný, zcela čitelný a dostačující,“ podotkla.

Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka pro odchod z hnutí chybí racionální důvod. „Andrej Babiš je kandidátem ANO. Postupujeme v tomto naprosto transparentně a aspoň nevymýšlíme žádnou trojkandidátku nezávislých jako Spolu,“ rýpnul si.

„Pokud bude hnutí platit kampaň Andreji Babišovi, tak nevidím rozdíl, jestli kandiduje jako předseda hnutí, nebo jako nadstranický kandidát. Bude to vždy náš kandidát,“ upozornil i hejtman Zlínského kraje a člen předsednictva Radim Holiš.

Stejný názor mají i další členové předsednictva, například poslanec Jaroslav Bžoch nebo poslankyně Jana Pastuchová. „Teď během kampaně podle mě není potřeba vzdávat se postu. Ivo Vondrák nemá pravdu. Andrej Babiš je kandidátem ANO, je předsedou hnutí. Každý to ví, je to férové a přímé,“ uvedl pro CNN Prima NEWS i jejich kolega ze Sněmovny Martin Kolovratník.

„Osobně si myslím, že se to nevylučuje, není to pro mě podmínka,“ kroutil hlavou také poslanec Julius Špičák na dotaz, zda by Babiš měl odejít z postu předsedy hnutí. „S vyjádřením Iva Vondráka rozhodně nesouhlasím,“ přidal se i poslanec Milan Brázdil.

Kdyby byl prezident, jako šéf skončí

Většina oslovených politiků i jasně zdůraznila, že kdyby byl Babiš prezidentem, v čele hnutí skončí. „Pokud se stane Andrej Babiš prezidentem, nedokážu si představit, že by zůstal dále předsedou hnutí,“ uvedl Holiš.

„V případě vítězství předpokládám, že náš předseda s ohledem na nadstranickost funkce prezidenta své členství například pozastaví nebo odejde. Je to spíše technická záležitost, kterou jsme doposud neřešili, protože pro to není důvod,“ řekl redakci Vondráček.

K odchodu z ANO by Babiše prý ale nenutili. „Pokud bude zvolen, počítám s tím, že by z postu předsedy hnutí odešel, ale je to jen na něm,“ řekl Bžoch. „Za Andreje Babiše nemůžu mluvit, ale jak ho znám už devět let, tak by měl jasno. Vztah s ANO by předal dalšímu a zaměřil by se plně na mandát prezidenta. Chtěl by pracovat pro lidi a občany, nezávisle na stranické či politické podpoře. Už z principu přímé volby,“ věří i Kolovratník.

Podle poslance a člena předsednictva Jana Volného se ale Babiš choval nadstranicky už jako premiér. „Podle toho, co se nyní děje, je to asi všem patrné,“ myslí si.

Jediný z dotázaných poslanec Patrik Nacher se k otázkám odmítl vyjádřit. „Na to si prosím chytněte nějakého člena vedení ANO,“ napsal CNN Prima NEWS.

Tagy: