360° - 9.11. v 20:15
Na české restaurace doléhá pandemie koronaviru. Zvládnou ji tuzemské podniky? A kolik z nich nakonec epidemii nepřežije? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek a šéfkuchař Zdeněk Pohlreich.
Předseda Asociace samostatných odborů Dufek již v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prohlásil, že Česko potřebuje jen polovinu nynějších restaurací, které mají přidanou hodnotu. Zbylé podniky jsou podle něj pouze nálevny, kde se podává alkohol a pokud během aktuální pandemie koronaviru zkrachují, tak by to považoval za „očistný proces“.
Ať část restaurací, cestovek i služeb zkrachuje a jde na úřad práce, říká odborář Dufek
Koronavirová krize přinese zásadní proměnu na pracovním trhu, tvrdí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Podle něj není třeba, aby v Česku bylo až 40 tisíc restaurací a hospod, polovina z nich klidně může zkrachovat. Naopak považuje za žádoucí, že se lidé z oblasti služeb nebo OSVČ přihlásí na pracovní úřady, projdou rekvalifikací na jinou práci a zapojí se třeba jako svářeči. Že by za krizi mohl stát, odmítá.
Svá slova nyní v pořadu 360° Pavlíny Wolfové zopakoval s tím, že zkrachovat může klidně i více než polovina restaurací. „Já si za tím stojím a možná to bude ještě horší. Jsou to podniky, kde se nalévá pouze alkohol a není tam žádná přidaná hodnota,“ řekl Dufek.
S tím však nesouhlasí známý restauratér a šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. „Já si myslím, že ta prohlášení jsou úplně mimo. Ten timing je zoufalý, protože restaurace se s druhou vlnou perou, i když jsou načaté z jara,“ řekl podnikatel s tím, že nemůže ve vysílání naplno říci, co si o Dufkových slovech myslí.
Spor o počet zaměstnanců
Dufek uvedl, že aktuální stav s opatřeními může klidně trvat až do února či března. Podniky, které podle jeho slov nemají onu přidanou hodnotu, skončí i kvůli tomu, že nebudou mít dostatek hotovosti.
„Já nevím, jestli tomu pan Dufek rozumí. On si představuje, že když někdo zkrachuje, tak je to něco pozitivního,“ řekl Pohlreich, podle něhož jde především o lidi, kteří v restauratérství pracují. „V české gastronomii pracuje asi 250 tisíc lidí. Jestli si myslíte, že poslat na pracák 130 tisíc lidí je v pohodě, tak asi prima. Já si myslím, že to tak není,“ uvedl šéfkuchař a dodal, že na restaurace jsou vázány i další služby, jako například zemědělství či taxi.
S počty zaměstnanců v oblasti gastronomie však nesouhlasil Dufek, který tvrdí, že podle jeho údajů 250 tisíc lidí v restauratérství nepracuje. „Já si samozřejmě nepřeju, aby tu byly problémy na trhu,“ doplnil následně šéf odborářské organizace. Velké množství podniků podle něj ale přežije, protože „služby jsou ve všech společnostech nejrychleji recyklovatelné“.
Pohlreich: Lidé ve službách nejsou občané druhé kategorie
Pohlreichovi Dufkova slova vadila, protože lidi ve službách, kam spadají restaurace, nelze kastovat a nejsou to občané druhé kategorie. „Jsou to lidé jako každí jiní. Živí svoje rodiny z toho, co si vydělají,“ řekl podnikatel.
Dufek připomněl, že se do Česka každoročně vypraví tisíce turistů, kteří do země přijíždějí kvůli levnému alkoholu. Konec některých podniků by pak mohl situaci změnit. Pohlreich však oponoval, že jde o jejich svobodné rozhodnutí. Především pak tito turisté v Česku utrácí, díky čemuž podporují tuzemskou ekonomiku.
Pohlreich také připomněl Dufkova slova o tom, že by se lidé, kteří skončí v restauratérství, mohli překvalifikovat například na svářeče. „Když někdo svařuje víno, bude za týden svařovat ocel?“ ptal se ironicky Pohlreich ve vysílání 360° Pavlíny Wolfové.