Malé město s velkými jmény: Rodáci z Frenštátu září na Dakaru i v USA

Prima ROK - 28.4. v 15:40

Frenštát pod Radhoštěm možná na mapě vypadá nenápadně, ale skrývá příběhy, které stojí za pozornost. Sochař, který dobyl Ameriku, sportovec, jenž přepsal historii olympiády, a závodník, který dojel až na vrchol Dakaru. Ve městě se i dodnes vzpomíná na výrobu modrotisku, ale nezapomíná se ani na mladou generaci, která pokračuje v oblíbeném motosportu po svém.

Když ve Frenštátu zvednete hlavu k horám, uvidíte sochu Radegasta na Pustevnách. A jeho autor? Albín Polášek. Rodák z Frenštátu, který se z malého valašského městečka vypracoval na uznávaného sochaře v Americe. „Byl to náš člověk. S kořeny tady, ale s rozhledem světa,“ říká starosta města Jan Rejman. V Chicagu učil, tvořil a nikdy nezapomněl, odkud pochází.

Socha není jen turistickým symbolem. Její příběh na sebe navazuje i nešťastnou vzpomínku. Před jejím odhalením na Pustevnách zasáhl bouřkový blesk čestnou stráž, jeden z mužů zemřel. Tichý pomník, který dnes stojí na radnici, má tak hlubší význam, než si většina návštěvníků uvědomuje.

Stejně jako je Radegast neodmyslitelnou součástí města, tak jsou to i lidé, kteří ještě pamatují slavnostní průvod s vítězem střeleckého terče, nebo vzpomínají na velká jména jako Jiřího Rašku, jezdce Dakaru, přísného trenéra i osobního vzoru.

„Ten pohled, když jsme jako děti zahlédli pana Rašku na náměstí, to bylo jako potkat filmovou hvězdu. A pak mě trénoval. Neuhnul, byl tvrdý, ale právě to mě naučilo makat,“ vzpomíná místní sportovec.

Jedním jménem historie Frenštátu ale nekončí. Můžete tady také zaslechnout jméno  Loprais. Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar, si ve svém rodném městě po náročném závodění rád užíval ticho a procházky se svým pejskem. „I přes všechny vítězství byl pořád náš Kája. Jezdil na trhy, občas zastavil u hospody. Byl svůj, a přitom náš,“ říká jeho synovec Aleš Loprais, který pokračuje v závodní tradici.

Frenštát není jen město vítězů, ale i rukodělné tradice. Tkalcovství tu v 15. století živilo celé rodiny. Lidé tkali po večerech, plátno barvili indigem a z dřevěných forem tiskli vzory, které dnes inspirují i moderní návrháře.

„Byla to dřina a za málo peněz. Ale lidé byli hrdí, že něco tvoří. A z toho se rodila krása zvaná modrotisk, která dnes visí v mnoha galeriích,“ popisuje Alena Figarová, vedoucí Muzea Frenštát pod Radhoštěm.

S úpadkem tkalcovství přišla i těžká rozhodnutí. Lidé prodávali své domy, loučili se s rodinou a odjížděli, převážně do Texasu, kde byla naděje na lepší život. Dnes se k moravským kořenům hlásí v Texasu více než 700 000 lidí.

Frenštát má ale také velmi slibnou budoucnost. Dnes tu žijí mladí lidé, kteří objevují nový motorsport. Driftování, bikeparky, skateparky nebo motokrosové tratě jsou nedílnou součástí města. Místní drifter a youtuber Lukáš Souhrada (pod uměleckým jménem Dj Lucky boy) přitahuje pozornost mladé generace a hrdě si za svým rodištěm stojí: „Tohle město má duši. A ta žije skrze lidi.“

Tagy:
Amerika Chicago Texas Rallye Dakar Pustevny Frenštát pod Radhoštěm Aleš Loprais Karel Loprais věda a technika společenské vědy Jiří Raška umění a zábava umění, kultura, zábava a média Albín Polášek