Je Vám přes 40 let a oddalujete si při čtení text? Možná je to presbyopie, co to znamená?

Presbyopie, známá také jako vetchozrakost, byla tématem dalšího dílu pořadu Ptejte se doktora.

Ptejte se doktora, Presbyopie - 24.10. v 20:15

Presbyopie, neboli vetchozrakost, je přirozený jev, který nastává po 40. roce života. Ať již nosíte brýle či nikoliv, čočka v oku začne postupně ztrácet pružnost a schopnost zaostřovat (schopnost akomodace). Můžete mít rozmazaný text na mobilním telefonu, písmenka v knize jsou pro vás příliš malá, detaily nevidíte ostře, je pro vás problematické se nalíčit. Při čtení máte potřebu text oddalovat (říká se tomu „syndrom krátkých rukou“) a máte daleko větší nároky na dobré osvětlení. Hostem pořadu Ptejte se doktora byl MUDr. Jakub Ventruba, Ph. D., který je jedním z předních českých oftalmologů a zároveň působí jako hlavní lékař pro refrakční a laserovou chirurgii v síti očních klinik LEXUM, a paní Magdalena, která podstoupila laserový oční zákrok metodou Presbyond.

Presbyopie je přirozeným důsledkem stárnutí oka. „Děje se proto, že lidská čočka postupně ztrácí svoji elasticitu a začíná tuhnout. Schopnost čočky měnit svou optickou mohutnost se postupně snižuje,“ vysvětluje doktor Ventruba. Tento proces je nezvratný a způsobuje, že se oko hůře přizpůsobuje na vidění na blízko. „Každodenní činnosti, jako je čtení, používání telefonu nebo práce na počítači, se pro lidi s presbyopií stávají obtížnějšími,“ říká lékař z oční kliniky LEXUM a dodává: „Člověk není schopen dělat tyto činnosti tak snadno jako dřív, například přečíst si něco, vytáhnout třísku nebo klíště. Tento stav může být nejen frustrující, ale také zasahuje do kvality života“.

Hlavním faktorem, který přispívá k rozvoji presbyopie, je věk. „S věkem se tomuto stavu nevyhneme,“ upozorňuje doktor Ventruba. Některá onemocnění, jako například cukrovka, mohou tento stav zhoršit, ale jsou i vzácné případy, kdy k presbyopii přispívají specifická onemocnění, jako je amyloidóza.

Presbyopie se výrazně liší od běžných očních vad, jako jsou krátkozrakost nebo dalekozrakost. „Je to dáno tím, že čočka přestává zaostřovat. Oproti tomu krátkozrakost nebo dalekozrakost jsou většinou způsobeny délkou oka nebo zakřivením rohovky,“ vysvětluje Ventruba. „Tyto vady se mohou ale kombinovat, což bývá obvyklé. Často vidíme případy, kdy se presbyopie kombinuje například s krátkozrakostí nebo astigmatismem.“

Vetchozrakost je nevyhnutelnou součástí stárnutí, ale moderní medicína nabízí řadu možností, jak její projevy zmírnit. I paní Magda měla problémy s viděním na blízko a neváhala navštívit odborníka, který jí pomohl najít vhodné řešení.

Příběh paní Magdy: Jak laserová operace Presbyond dokáže změnit život

Paní Magda začala pociťovat zhoršení zraku kolem 46. roku života. „Po čtyřicátém šestém roce věku se můj zrak začal postupně zhoršovat, nejdříve na blízko a po dvou letech i na dálku,“ vzpomíná. Tento stav je u lidí běžný, protože presbyopie, kdy čočka oka ztrácí svou elasticitu, postihuje většinu z nás s přibývajícím věkem.

Magda se nejprve uchýlila k řešení pomocí brýlí. „Šla jsem k očnímu lékaři a začala nosit brýle,“ říká. I když operaci zvažovala, obavy z neznámé metody ji dlouho brzdily. „Pořád jsem váhala a bála se operace, protože jsem o ní nevěděla dost.“

Změna přišla až díky informacím od kolegy v práci. „Kolega mi řekl o laserové operaci Presbyond a doporučil mi navštívit kliniku LEXUM,“ vysvětluje Magda. Návštěva kliniky a konzultace s lékařkou nakonec všechny její pochybnosti rozptýlily. „Paní doktorka mi vše vysvětlila a zbavila mě strachu, což rozhodlo na sto procent,“ dodává. Rozhodnutí však trvalo dlouhých deset let. „Deset let jsem nevěděla, že taková možnost existuje.“

Plánujete oční operaci laserovou metodou Presbyond? Popíšeme vám krok za krokem, co vás bude čekat: 🔹Po důkladném...

Posted by LEXUM - oční kliniky, ambulance, optiky on Wednesday, October 23, 2024

Tento příběh ilustruje, jak důležité je informovat se o možnostech léčby a nebát se konzultovat své problémy s odborníky. Paní Magda nakonec našla cestu, která jí umožnila vrátit zrak a zlepšit kvalitu života.

Přelomová operace laserovou metodou Presbyond dostupná v ČR pouze na oční klinice LEXUM

Podle předního českého oftalmologa MUDr. Jakuba Ventruby, Ph. D., se nyní i v Česku začala používat nová laserová metoda pro korekci presbyopie, která klientům zlepšuje kvalitu života. „Je to relativní novinka u nás, ale metoda se používá od roku 2009 ve Velké Británii, kde ji vyvinul profesor Reinstein na klinice London Vision,“ říká doktor Ventruba, hlavní lékař pro refrakční a laserovou chirurgii v síti očních klinik LEXUM.

Tato laserová metoda, známá pod názvem Presbyond, si získala velkou popularitu po celém světě díky své účinnosti a bezpečnosti. „Jak přibývalo spokojených klientů, začala se metoda rozšiřovat do dalších zemí. Poptávka po Presbyondu neustále rostla,“ dodává Ventruba. Oční klinika LEXUM se rozhodla tuto metodu zavést i v České republice, aby mohli i čeští klienti těžit z jejích výhod.

Jak předejít vetchozrakosti nebo zpomalit její nástup? Má nějaký vliv na presbyopii, že často koukáte do telefonu? Nejen na tyto otázky diváků odpovídal doktor Jakub Ventruba, který je jedním z předních českých oftalmologů a zároveň působí jako hlavní lékař pro refrakční a laserovou chirurgii v síti očních klinik LEXUM. Odpovědi i celý rozhovor najdete v úvodním videu.

Další odpovědi na nejčastější otázky týkající se léčby presbyopie najdete na stránkách LEXUM.

Tagy:
zdraví Brno čočka stárnutí krátkozrakost věda a technika vědecký výzkum presbyopie oční klinika nemoci a zdravotní potíže Ptejte se doktora Lexum