CNN Prima News mateřské školy

mateřské školy

Výpis příspěvků ke štítku „mateřské školy“

EXKLUZIVNĚ: Obří průšvih. Pražské školy a školky nebudou mít místa pro desetitisíce dětí

Praha se řítí do kolosálního průšvihu. V roce 2050 bude chybět téměř 19 tisíc míst na základních školách a přes 12 tisíc ve školkách, pokud nedojde co nejrychleji k výstavbě nových budov. Poukazuje na to rozsáhlá prognóza, kterou zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) a který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Podle autorů analýzy navíc jde o „optimistická čísla“ – rejstřík škol totiž obsahuje data, která v případě některých vzdělávacích institucí nebyla aktualizována celá desetiletí. „Skutečná situace tak může být mnohem horší, než co jsme vypočítali,“ sdělili redakci.

KOMENTÁŘ: Přeplněné školy? Zájmy dětí nikdo nehájí. Dejme jejich volební hlasy rodičům

Smutné záběry silného ročníku 2008 v nekončících frontách před branami některých středních škol spolu s každoročním stresem rodičů, zda dostanou tříleté děti ve větších městech do školky, ukazují jednoznačný problém české společnosti. Zájem dětí o dostupné vzdělání tu žádná politická síla skutečně nehájí a důvod je pragmaticky prostý. Děti nemají volební právo.

Děti v uniformách a kostýmech tanků či letadel. Pochod vítězství byl i v ruských školkách

Oslavy Dne Vítězství, jak Rusové konec druhé světové války nazývají, neprobíhaly jen v Moskvě. Oslavné pochody se sice tentokrát nekonaly na území samozvaných republik Doněcka a Luhanska, zato ale průvody prošly například Chersonem nebo Melitopolem v Záporožské oblasti. Pietní akt k uctění památky sovětských vojáků v Polsku pak skončil napadením ruského velvyslance.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Málo míst ve školkách? Piráti chtějí placené sousedy pod „státním dohledem“

Piráti chtějí řešit nedostatek míst v mateřských školách a dětských skupinách po vzoru Německa a Rakouska. „Jednou z možností je takzvané sousedské hlídání po vzoru Tagesmutter,“ řekla CNN Prima NEWS místopředsedkyně strany Olga Richterová. Sousedské hlídání by ale podle ní mělo být regulované státem. V praxi by tak jeden rodič na rodičovské mohl hlídat za úplatu i děti sousedů. Musel by ale splnit státem stanovené podmínky. Někteří odborníci jsou k pirátskému nápadu skeptičtí a „státní dohled“ přirovnávají dokonce ke komunistickým praktikám.

PŘEHLEDNĚ: Kde se do škol vrátí žáci druhých stupňů a kdy se otevřou obchody?

Vláda ve čtvrtek rozhodla o sérii rozvolnění svých opatření v boji proti koronaviru. Týkat se má hned několika segmentů. Již od pondělní 3. května se do základních škol v některých krajích vrátí žáci druhého stupně, ale zatím jen v některých krajích. Kdy bude následovat zbytek a na kdy se plánuje otevření obchodů či zahrádek restaurací, se dočtete v přehledném článku CNN Prima NEWS.

Ve třech krajích bude moct do školek více dětí. V pondělí vláda rozhodne o druhém stupni

Od pondělí 26. dubna se otevřou mateřské školy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji. Děti do nich budou moci chodit bez roušek a bez testů, uvedl po čtvrtečním jednání vlády ministr školství Robert Plaga (za ANO). V ostatních regionech budou nadále školky moci navštěvovat pouze předškoláci, navíc za přísnějších hygienických pravidel.

Konec testování v mateřských školách? Hygienička prozradila, kdy se dětem uleví

V mateřských školách by se v okamžiku, kdy počet lidí s COVID-19 klesne pod 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel, mohlo přestat s plošným testováním. Na středečním jednání pražského magistrátního výboru pro zdravotnictví to řekla hlavní hygienička Prahy Zdeňka Jágrová. V základních školách podle ní testování v tomto školním roce bude pokračovat, dalo by se však uvažovat o zrušení rotační výuky.

Školky by se mohly otevřít v pondělí v dalších čtyřech krajích, připustil Arenberger

„V dalších čtyřech krajích by se od pondělí mohly otevřít mateřské školy,“ řekl v pořadu Nový den televize CNN prima NEWS ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Zatím je jisté, že se děti vrátí do školek v Královéhradeckém a Karlovarském kraji. Nebudou muset mít roušky ani testy. Podle ministra je největším favoritem zatím Plzeňský kraj. Premiér Andrej Babiš chce ale vládě navrhnout, aby se od pondělí mohly školky otevírat podle okresů. Řekl to v pořadu Rozstřel na iDNES.cz.