reklama
CNN Prima News mateřské školy

mateřské školy

Výpis příspěvků ke štítku „mateřské školy“

Málo míst ve školkách? Piráti chtějí placené sousedy pod „státním dohledem“

Piráti chtějí řešit nedostatek míst v mateřských školách a dětských skupinách po vzoru Německa a Rakouska. „Jednou z možností je takzvané sousedské hlídání po vzoru Tagesmutter,“ řekla CNN Prima NEWS místopředsedkyně strany Olga Richterová. Sousedské hlídání by ale podle ní mělo být regulované státem. V praxi by tak jeden rodič na rodičovské mohl hlídat za úplatu i děti sousedů. Musel by ale splnit státem stanovené podmínky. Někteří odborníci jsou k pirátskému nápadu skeptičtí a „státní dohled“ přirovnávají dokonce ke komunistickým praktikám.

PŘEHLEDNĚ: Kde se do škol vrátí žáci druhých stupňů a kdy se otevřou obchody?

Vláda ve čtvrtek rozhodla o sérii rozvolnění svých opatření v boji proti koronaviru. Týkat se má hned několika segmentů. Již od pondělní 3. května se do základních škol v některých krajích vrátí žáci druhého stupně, ale zatím jen v některých krajích. Kdy bude následovat zbytek a na kdy se plánuje otevření obchodů či zahrádek restaurací, se dočtete v přehledném článku CNN Prima NEWS.

Ve třech krajích bude moct do školek více dětí. V pondělí vláda rozhodne o druhém stupni

Od pondělí 26. dubna se otevřou mateřské školy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji. Děti do nich budou moci chodit bez roušek a bez testů, uvedl po čtvrtečním jednání vlády ministr školství Robert Plaga (za ANO). V ostatních regionech budou nadále školky moci navštěvovat pouze předškoláci, navíc za přísnějších hygienických pravidel.

Konec testování v mateřských školách? Hygienička prozradila, kdy se dětem uleví

V mateřských školách by se v okamžiku, kdy počet lidí s COVID-19 klesne pod 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel, mohlo přestat s plošným testováním. Na středečním jednání pražského magistrátního výboru pro zdravotnictví to řekla hlavní hygienička Prahy Zdeňka Jágrová. V základních školách podle ní testování v tomto školním roce bude pokračovat, dalo by se však uvažovat o zrušení rotační výuky.

Školky by se mohly otevřít v pondělí v dalších čtyřech krajích, připustil Arenberger

„V dalších čtyřech krajích by se od pondělí mohly otevřít mateřské školy,“ řekl v pořadu Nový den televize CNN prima NEWS ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Zatím je jisté, že se děti vrátí do školek v Královéhradeckém a Karlovarském kraji. Nebudou muset mít roušky ani testy. Podle ministra je největším favoritem zatím Plzeňský kraj. Premiér Andrej Babiš chce ale vládě navrhnout, aby se od pondělí mohly školky otevírat podle okresů. Řekl to v pořadu Rozstřel na iDNES.cz.

Obchody otevřeme nejpozději do 3. května, slíbil ministr zdravotnictví

„Směřujeme k tomu, aby se obchody otevřely nejpozději od 3. května“, uvedl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).Vláda podle něj ve čtvrtek připraví plán rozvolňování na první polovinu května. Arenberger také řekl, že v pondělí 26. dubna by se mohly otevřít mateřské školy i v dalších čtyřech krajích.

Maláčová: Začátkem května snad vrátíme děti do školek. Izolačka funguje, prodloužíme ji

„Ideální by bylo, aby se děti do školek vrátily 1. května, budu to prosazovat v pondělí na vládě,“ oznámila po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Zároveň řekla, že takzvaná izolačka funguje, proto ji prodlouží. S ostatními ministry se musí shodnout, zda o dva měsíce, nebo jestli ji protáhnou na celý rok.

reklama