Žáci druhých stupňů se vrací do školy (zdroj: CNN Prima NEWS)
Základní školy i ve zbylých sedmi krajích v pondělí zahájily rotační výuku na druhém stupni. Kvůli epidemii koronaviru se starší žáci v těchto regionech dosud museli vzdělávat doma. Ve stejných sedmi krajích se také otevřely mateřské školy pro všechny děti. V celém Česku se navíc obnovila i klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol.
„Žáci se vrací do školy po téměř pěti měsících, takže jsme se těšili. Vše jsme měli pečlivě připraveno,“ řekl CNN Prima NEWS zástupce ředitele ZŠ Křiby Zlín Pavel Růžička.
Školy nejsou pro vládu priorita. Proč otvíráte fotbal? kritizuje Arenbergera Nerudová
Rektorka Mendelovy univerzity v Brně a ekonomka Danuše Nerudová se v Partii na CNN Prima NEWS pustila do ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). Zkritizovala ho, že ministerstvo otevřelo fotbalové stadiony jako pilotní projekt, ale vysoké školy nikdo neoslovil. Vysokoškoláci se přitom učí on-line už tři semestry.
Zdůraznil, že museli ale upravit mnoho organizačních věcí. „Posunout přestávky tak, aby se žáci míjeli ve školní jídelně, tedy aby se nepotkával první a druhý stupeň. Také aby byly v jídelně maximálně dvě nebo tři třídy. Museli jsme upravit některé dohledy, zkrátit nebo upravit některé hodiny, a také upravit distanční vzdělávání, protože vyučující má například dohled, a pak se musí hned připojit na on-line hodinu,“ vyjmenoval Růžička.
V ZŠ Křiby Zlín se tento týden vrátili do lavic šesťáci a deváťáci, příští týden budou prezenčně chodit sedmáci a osmáci. „Zohledňovali jsme dva faktory. První faktor byli žáci, kteří byli delší dobu doma. Druhý ten, abychom vyvážili počty žáků, kteří budou doma a ve škole,“ vysvětlil zástupce ředitele.
Někteří rodiče měli problém s rouškami i testy
Zároveň přiznal, že se našli i rodiče, kteří měli problém s povinným testováním a nošením roušek či respirátorů. „Měli jsme debatu zhruba s pěti zákonnými zástupci, kterým se nošení roušek či respirátorů nelíbilo. Na vlastní názor mají nárok, my jsme to respektovali. Nakonec jsme se s nimi domluvili na jiném druhu testu, že si například donesou svůj plivací test,“ popsal Růžička s tím, že v pondělí tak nastoupili do školy všichni žáci, kteří měli. To je přibližně 350 dětí.
Testovat děti každých 14 dní PCR? To nedává smysl, musíme jednou za týden, říká Prymula
Testovat děti jednou za 14 dní nedává smysl, kritizoval v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj by tak nemuselo dojít k záchytu některých nakažených. Antigenní testy by se měly provádět dvakrát týdně a PCR jednou za sedm dnů, stojí si za svým Prymula.
Rotační výuka, při které jsou žáci týden ve škole a další týden se učí doma, funguje od začátku minulého týdne na druhém stupni základních škol v Praze a šesti krajích. Od pondělí se k nim přidaly školy v Ústeckém a Jihočeském kraji, na Vysočině a na celé Moravě včetně Slezska.
Nejvíce vláda minulý týden váhala s rotační výukou na Vysočině, ve Zlínském a Jihočeském kraji, tedy v regionech s horší epidemickou situací. Ministři zvažovali, že by tam v některých okresech zůstaly druhé stupně ZŠ zavřené. Nakonec ale vláda ve čtvrtek rozhodla, že se tyto tři kraje přidají ke střídavé výuce celé. Ministři uznali, že okresy jsou malé jednotky a mobilitu významně nezvýší.
Nemáme testy na příští týden
Zástupce ředitele ZŠ Křiby Zlín CNN Prima NEWS řekl, že testů na tento týden má škola dostatek, problém by ale mohl nastat příští týden. „Počty testů jsme naplánovali dobře, na tento týden jsme připraveni pokrýt první i druhý stupeň včetně čtvrtečního testování druhého stupně. Ale na příští týden zatím testy nemáme,“ podotkl Růžička.
Rotační výuka by měla skončit koncem měsíce, říká školství. Babiš mluví o 17. květnu
Kritizovaná rotační výuka by měla skončit nejpozději koncem května. CNN Prima NEWS to řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Premiér Andrej Babiš (ANO) během čtvrtečních interpelací zmínil 17. květen. Proti rotační výuce vystupuje opozice. Upozorňuje na to, že vláda slibovala, že děti a školy budou prioritou, ale místo toho rozvolňuje manikúru, pedikúru či tatérské salony.
Státní hmotné rezervy (SSHR) už ale další testy do škol shání. „Pokud jde o zakázku na 5,6 milionu testů pro školy, tak jsme obdrželi celkem osm nabídek a já věřím, že se tentokrát podaří vybrat vítěze. Komise stále ještě prochází jednotlivé nabídky, jestli mají všechny náležitosti,“ řekl televizi CNN Prima NEWS šéf SSHR Pavel Švagr.
Co dalšího se mění?
Ve stejných sedmi krajích, kde v pondělí začala rotační výuka na druhém stupni základních škol, se otvírají mateřské školy pro všechny děti. Dosud tam mohli chodit jen předškoláci a děti rodičů vybraných profesí, například zdravotníků.
Změna od pondělí čeká i na vysokoškoláky v celém Česku. Obnovuje se pro ně klinická a praktická výuka ve všech ročnících. Dosud byla praktická výuka možná pouze v posledním ročníku.
Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek ve Sněmovně uvedl, že chce, aby od poloviny května chodili všichni žáci do škol bez střídání tříd po týdnu. Kromě základních škol by se to mělo týkat škol středních. Jejich studenti se dosud učí na dálku s výjimkou praktické výuky.
Kdy by se mohli do lavic vrátit středoškoláci i k teoretické výuce, není zatím jasné. Mluvčí ministerstva školství koncem dubna uvedla, že by se tak mělo stát nejpozději při výskytu 75 nově nakažených covidem na 100 tisíc obyvatel za sedm dní.
Žáci druhých stupňů se vrátili do škol po téměř pěti měsících Zdroj: ČTK