Proč se Meghan nerozloučila s Alžbětou II.: Nový král si to nepřál. Co vzkázal Harrymu?

Zřejmě nastal konec všem spekulacím. Důvodem, proč vévodkyně Meghan nepřijela na zámek Balmoral, aby se rozloučila s královnou Alžbětou II., byl údajně fakt, že si to Karel III. nepřál. Podle britského deníku The Sun o tom král svého nejmladšího syna informoval po telefonu. Zmínil také, že na zámek nepřijede ani choť prince Williama Kate.

Když se královně Alžbětě II. 8. září přitížilo, byla neuvěřitelná náhoda, že se její milovaný vnuk princ Harry zrovna nacházel ve Velké Británii. Spolu s manželkou Meghan Markleovou totiž žijí ve Spojených státech. Do Evropy se tento týden vypravili kvůli pracovním povinnostem.

Poté, co ve čtvrtek Buckinghamský palác oznámil, že jsou lékaři znepokojeni zdravotním stavem Alžběty II., začala se její rodina okamžitě sjíždět na skotský zámek Balmoral, kde královna pobývala. Nakonec však údajně včas dorazili jen její nejstarší syn Karel III. a dcera princezna Anna, kteří tou dobou už pobývali ve Skotsku. Ostatní členové rodiny, princové Andrew, Edward, William a Harry, na zámek dorazili až po jejím skonu.

Meghan nebyla na zámku vítaná

Jako poslední do Balmoralu přijel právě princ Harry, a to bez doprovodu. Ačkoliv podle prvotních informací s ním měla být také jeho manželka Meghan. Zdroje blízké šlechticům ze Sussexu ale později prozradily, že vévodkyně na skotský zámek nedorazí.

Okamžitě se začaly šířit spekulace, proč Meghan nepřiletí. Hovořilo se například o tom, že se zkrátka bála toho, že se jí nedostane vřelého přivítání. Nakonec daleko od pravdy zřejmě nebyla. „Charles Harrymu řekl, že není správné ani vhodné, aby Meghan do Balmoralu v tak hluboce smutné době jezdila,“ řekl deníku The Sun zdroj z blízkého okolí královské rodiny.

„Bylo mu zdůrazněno, že nepojede ani Kate, manželka prince Williama, a že by se počet účastníků měl opravdu omezit na nejbližší rodinu. Charles dal velmi, velmi jasně najevo, že Meghan nebude vítaná,“ doplnil zdroj.

Doufám, že se jejich roztržky zacelí

Zpráva o špatném zdraví královny Alžběty II. zasáhla Sussexy v době, kdy pobývali v Británii na sérii charitativních akcí. Má se za to, že Harry nejprve zvažoval, že poletí vrtulníkem, ale nakonec našel soukromé letadlo, které ho přepravilo z Londýna do Skotska. Osud byl však k princi krutý – na místo, kde se rodina s královnou loučila, dorazil až hodiny poté, co Alžběta II. zemřela.

Zámek Balmoral následující den opustil jako první. „Je smutné ho vidět bez ostatních členů královské rodiny. Po celou dobu hodinového letu se téměř nepohnul a zjevně přemýšlel o své milované babičce. Opravdu doufám, že jim královnina smrt pomůže zacelit jejich roztržky,“ řekl jeden z cestujících deníku The Sun.

Královnina smrt prince Harryho jistě silně zasáhla. Se svou babičkou měl totiž velmi osobitý vztah. „Někdy si říkám, jestli královně trochu nepřipomíná prince Philipa,“ sdělil bývalý komorník prince Charlese Grant Harrold s odkazem na manžela panovnice. „Víte, s tím úžasným, řekněme, takovým leskem v očích,“ doplnil. Možná právě proto byl podle mnohých princ Harry královnin oblíbenec a kdeco mu prošlo.

Jejich sympatie byly oboustranné. „Dívám se na Commonwealth a říkám si: ‚Podívejte, kolik toho dokázala.‘ Měla by být neuvěřitelně hrdá na to, čeho dosáhla a co vytvořila mezi obrovským množstvím lidí z různých etnik, barev pleti, zkušeností, ostrovů – ať už je to cokoli. Klobouk dolů, je to neuvěřitelné,“ nechal se slyšet princ Harry v roce 2016.

Jen málo veřejných momentů ilustruje Harryho pouto s jeho babičkou královnou tak, jako když se v roce 2016 připojila ke svému vnukovi na videu, které propagovalo hry Invictus Games. Harry, usazený na pohovce na hradě Windsor, se naklonil ke královně a ukázal jí krátké video na svém telefonu. Byli na něm tehdejší prezident Barack Obama a první dáma Michelle Obamová, kteří ho škádlili ohledně nadcházejících her Invictus Games.

Tehdejší hlava Spojených států vzkázala, že na hrách v paralympijském stylu pro příslušníky ozbrojených sil, které Harry před lety zahájil, hodlají zvítězit. Jeden z vojáků poblíž Obamy navíc pronesl vítězné „bum“, aby úmysly USA podtrhl. Harry s babičkou však měli jinou představu. Královna pokrčila rameny a svým jedinečným způsobem prohlásila: „Bum, opravdu? Ale prosím.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas
Rusko

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

Pokud by se Kreml odhodlal nasadit své čerstvě zmobilizované brance přímo do bojů na Ukrajině, dopadlo by to pro ně „strašlivým masakrem“. Pro CNN Prima NEWS to řekl vojenský analytik Lukáš Visingr. Podle něj lze očekávat, že rekruti na frontové linii budou dezertovat a panikařit, přičemž vyvolají chaos. Expert zároveň zmínil, že čas obecně hraje především proti Kremlu, protože i když by během zimy mohl vycvičit své nové jednotky a posílit jimi vojska na frontě, nové síly dorazí i Ukrajincům, kteří se navíc mohou těšit na další dodávky moderních zbraní.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:06

Zprávy o mobilizaci vyvolaly v Rusku úzkost a strach, uvedlo centrum Levada

04:38

Ministři EU patrně schválí krizový energetický plán, proberou omezení cen plynu

04:18

Kreml ohlásí anexi ukrajinských území, Putin přednese projev

00:14

Polský ministr: Jestli Rusko použije jaderné zbraně na Ukrajině, NATO může udeřit letadly i raketami

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Živě
ON-LINE: Záporožská a Chersonská oblast jsou nezávislá území, tvrdí Putin a podepsal dekrety

Vladimir Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.