reklama

Janda o prodělaném covidu: Měl jsem o sebe strach. Nemohl jsem se nadechnout

Zpěvák Petr Janda měl z covidu velký respekt, chodil v roušce a nechal se i očkovat. Nemoc ho však stejně dostihla. Vzhledem k tomu, že mu před rokem po nákaze zemřel o rok starší bratr Jiří, prožil si chvíle strachu. Reportéři Showtimu ho navštívili čerstvě po ukončení izolace. Manželé Jandovi je přivítali ještě v pyžamech.

reklama

Dnes už se Janda cítí dobře, přesto ho ještě trápí postcovidový syndrom. „Ta choroba na mě vždycky sáhne a pak odejde. Lékaři tomu říkají longcovid,“ svěřil se frontman kapely Olympic. Po celou dobu pandemie byl Janda velmi opatrný a nezdráhal se ani vakcinace. „Abych pravdu řekl, měl jsem takovou představu, že se mi nemůže už nic přihodit,“ přiznal hudebník.

Ze dne na den se mu ale udělalo špatně. „Měl jsem rýmu a zprvu si myslel, že jde o chřipku, i když na ni vůbec netrpím,“ popsal Janda první příznaky nemoci. Druhý den se mu udělalo hůř, a proto si došel na testy, na kterých se potvrdilo, že má koronavirus. „Byl jsem hodně překvapený, že jsem to chytil i přesto, že jsem očkovaný,“ řekl zpěvák. „Ono je ho asi všude plno. Bacily lítají všude kolem nás a lidé navíc onemocnění taky podceňují,“ doplnil hudebník.

V izolaci strávil dva týdny. Covid mu dal prý hodně zabrat. „První týden jsem hlavně prospal. Nejhorší byl kašel, který mě v noci budil ze spaní. Byl jsem naštvaný, zesláblý, bolelo mě na prsou a motala se mi hlava. Ušel jsem pár kroků z pokoje do pokoje a už jsem byl unavený. Nikomu to nepřeju,“ řekl muzikant.

Zažíval i chvíle, kdy se o sebe opravdu bál. „Byly momenty, během kterých jsem měl o sebe strach i vzhledem k tomu, že na covid zemřel můj starší bratr Jirka. Přemýšlel jsem o tom a jeden večer jsem si dokonce říkal, že už je to tady. Nemohl jsem se totiž nadechnout,“ popsal Janda. Pozor na něj dávala jeho manželka Alice, která si domů pořídila přístroj na saturaci, jímž ho neustále kontrolovala. „Naštěstí se to nezhoršovalo. Myslím, že jsem z toho už venku,“ doplnil.

Janda: Všechno chutnalo hořce

I přesto, že mu dal covid zabrat, si myslí, že měl lehký průběh nemoci. „Když to srovnám s bráchou, se kterým jsem si telefonoval den před jeho smrtí a on už nemohl vůbec dýchat a dusil se, měl jsem ten průběh vlastně lehký. Normálně jsem jedl, i když všechno chutnalo hořce,“ dodal muzikant.

Spolu s Jandou prodělala onemocnění také jeho manželka Alice a dcera Rozárka. Obě už se cítí naštěstí dobře. „Rozárka to přinesla ze školy, ale naštěstí už třetí den jí nic nebylo a Anežka se nenakazila vůbec,“ uvedl.

V izolaci strávili Jandovi dva týdny. Nebýt nemoci, čas strávený s rodinou si prý užili. „Sami jsme se divili tomu, že spolu tak vycházíme. Ani jednou jsme se nepohádali. Bylo to vlastně pěkných čtrnáct dnů,“ uzavřel hudebník.

Tagy:
léčba onemocnění izolace příznaky SHOWTIME COVID-19 Petr Janda postcovidový syndrom Alice Jandová

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama