Smutná zpráva pro svět filmu. Zemřela herečka Matalová, zazářila i v seriálu Cesty domů

Ve věku 89 let zemřela herečka Eva Matalová, absolventka JAMU, která má na kontě úctyhodných 220 rolí. Legenda Městského divadla Zlín se kromě „prken, co znamenají svět“ objevovala také na televizních obrazovkách. Diváci si ji mohou pamatovat například ze seriálu Četnické humoresky či posledního snímku Domácí péče.

„Eva Matalová, herecká legenda Městského divadla Zlín, odešla ve čtvrtek 29. prosince ve věku nedožitých devadesáti let. Absolventka JAMU svůj talent prokázala ještě za studií, když ještě coby studentka účinkovala v Beskydském divadle v Novém Jičíně,“ uvedlo v prohlášení divadlo.

Za svou kariéru působila rodačka z Brna v řadě divadel a uskupení. Začátky strávila ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, hlavní část svého angažmá však spojila s Městským divadlem Zlín, kde působila v letech 1955 až 1987 a následně v letech 1997 až 2002. V mezidobí byla členkou Horáckého divadla v Jihlavě, kde zároveň vyučovala v tamní lidové škole umění.

Zaujala v rolích bodrých žen

„Eva Matalová vytvořila za svou kariéru úctyhodných 220 rolí, z toho 174 připadlo na zlínskou éru. Díky své spontánnosti, neokázalosti a nepatetickému hereckému projevu dokázala zaujmout v postavách dobrosrdečných, přímých, bodrých, obyčejných žen,“ podotklo divadlo a doplnilo, že v časech jeho výročí bývala Matalová „vždy živou kronikou fungování Městského divadla Zlín“.

Diváci si Matalovou mohou pamatovat i z televizních obrazovek, byť byla většinou obsazována do menších rolí. Poprvé před kamerou stanula v roce 1959 ve filmu Pětikoruna, do známosti se dostala i díky roli v seriálu Četnické humoresky. Naposledy se podílela na filmu Domácí péče, v němž si zahrála po boku Aleny Mihulové.

Na divadelních prknech vystupovala až do vysokého věku. „Ačkoliv se v posledních letech uchýlila do ústraní, dění v divadle neustále sledovala a do posledních dnů mu fandila,“ napsali zaměstnanci zlínského divadla. Poslední rozloučení s Matalovou proběhne v obřadní síni zlínského krematoria ve středu 4. ledna 2023 ve 13:00.

Tagy:
smrt film Brno divadlo seriál televize Zlín herečka Slovácké divadlo Alena Mihulová Janáčkova akademie múzických umění v Brně Eva Matalová Městské divadlo Zlín Četnické humoresky Beskydské divadlo